Cydr domowym sposobem

Cydr jest napojem o wyjątkowych walorach smakowych, a do tego można go zrobić we własnym domu. Co warto wiedzieć o przygotowaniu domowego cydru?

Cydr domowym sposobem

Moda na cydr

Cydr w ostatnich latach robi w Polsce zawrotną karierę. Trudno się temu dziwić, ponieważ jesteśmy potężnym producentem jabłek (6. miejsce w świecie, blisko 3 mln ton rocznie). W produkcji jabłek znacznie wyprzedzamy takie kraje jak Wielka Brytania, Belgia, Irlandia czy Litwa, gdzie cydr jest najbardziej popularny. Szczególnie w lecie, w czasie upałów, orzeźwiający cydr jest doceniany z tego powodu, gdyż dobrze gasi pragnienie, a do tego ma charakterystyczny smak.

Czym jest cydr?

Cydr – inaczej nazywany jabłecznikiem – jest napojem alkoholowym o zawartości alkoholu od 2 do 7 %. Jest to przefermentowany sok z dojrzałych jabłek, najczęściej bez dodatku cukru. Zależnie od sposobu przygotowania może być zarówno mętny, jak i bardziej klarowny. Podobnie jak niektóre gatunki piwa, wytwarzany jest techniką tzw. górnej fermentacji. Jedynie w USA nazwa cydr została zarezerwowana dla bezalkoholowego soku jabłkowego, a cydr sfermentowany określa się jako cydr mocny (ang. hard cider). Poza jabłkami do produkcji cydru można użyć gruszek. We francuskiej Bretanii oraz Anglii  popularne są także analogiczne do cydru wyroby z samych gruszek, zwane – gruszecznikami. Cydry dzielimy nazwykłe tzn. niemusujące, musujące oraz gazowane (nasycane dwutlenkiem węgla). Cydr może służyć także do dalszej produkcji alkoholi destylowanych tzw. brandy jabłkowych (najbardziej znane to calvados i applejack).

Przygotowanie do wytworzenia własnego cydru

Przy tworzeniu cydru jednym z ważniejszych zadań jest właściwy dobór owoców. By otrzymać harmonijny, wyjątkowy smak zalecane jest użycie 40 % jabłek kwaśnych i 60 %  słodkich. Jeśli wykorzystujemy jabłka kupione w marketach, należy je zawsze dokładnie wymyć ciepłą wodą tak, aby oczyścić ich powierzchnię z ewentualnych substancji chemicznych. Do domowej produkcji cydru możemy oczywiście użyć nadmiaru owoców z własnych drzewek. Przygotowując cydr nie obieramy skórek, owoce jedynie rozdrabniamy. Sok z jabłek najlepiej wycisnąć za pomocą sokowirówki lub prasy (wówczas owoce musimy bardziej rozdrobnić). Na początku trzeba nieco zainwestować, np. w dobrą sokowirówkę oraz butle do fermentacji (np. 12-litrową). Warto zakupić także drożdże winiarskie i pożywkę dla nich. Potrzebne będą też butelki, najlepiej z zamknięciem, do rozlania gotowego wyrobu.

Cydr domowym sposobem

Ciekawe przepisy

Wyprodukowanie cydru w domowych warunkach jest bardzo proste. Jeśli dysponujemy wspomnianą 12-litrową butlą, użyć powinniśmy około 25-30 kg jabłek. Wyciśnięty z nich sok najlepiej odstawić na 2-3 godziny w chłodne miejsce. Pojawi się wówczas na jego powierzchni czapa z resztek owoców. Warto ją zebrać i oddzielić, dzięki czemu nasz cydr będzie klarowniejszy. Następnie moszcz przelewamy do balona, dodajemy pożywkę i dobrze namnożone drożdże. Najkorzystniejsza temperatura do fermentacji to 20-24 stopni Celsjusza. Po około 2-3 tygodniach, kiedy napój się wyklaruje i przestanie pracować, zlewamy go znad osadu. Warto, aby kolejne 2-3 tygodnie cydr postał jeszcze w chłodnym miejscu, a następnie przelewamy go do butelek. Mamy już gotowy do spożycia tzw. cydr zwykły. Najlepiej smakuje on schłodzony, z liściem mięty oraz plastrem cytryny. Jeśli natomiast chcemy wytworzyć cydr musujący, fermentowanie musi trwać krócej, bo tylko 7-10 dni. Następnie przelewamy moszcz do butelek, gdzie na każde pól litra płynu dodajemy odrobinę cukru. Butelki zamykamy i pozostawiamy w ciepłym pomieszczeniu (20-24 stopnie C) na około 3-5 dni. W tym czasie dodany cukier zacznie być fermentowany przez drożdże, w wyniku czego otrzymujemy napój musujący. Następnie butelki z cydrem przenosimy do ciemnego i chłodnego pomieszczenia i odczekujemy około 1-3 tygodnie. Najlepiej podawać taki cydr latem, dobrze schłodzony. Zamiast cukru, możemy dodać np. syrop spadziowy, co przyda naszemu cydrowi smaku oraz  koloru.

Dodatkowe modyfikacje

Przepisy na cydr można modyfikować. Na przykład w składzie owoców do produkcji cydru możemy umieścić około 20 % gruszek, co wyraźnie uszlachetni to smak. Jeszcze przed fermentacją możemy też dodać do moszczu miodu. Wystarczy rozpuścić go w kilku litrach podgrzanego soku i po ostudzeniu dodać w proporcji około 0,5 kg miodu na 10 litrów moszczu. Pamiętajmy jednak, że miód zwiększy  moc otrzymanego cydru, a także wydłuży czas potrzebny na fermentację.