Produkty

Cydr domowym sposobem

Cydr domowym sposobem

Cydr jest napojem o wyjątkowych walorach smakowych, a do tego można go zrobić we własnym domu. Co warto wiedzieć o przygotowaniu domowego cydru?

jabłkaModa na cydr

Cydr w ostatnich latach robi w Polsce zawrotną karierę. Trudno się temu dziwić, ponieważ jesteśmy potężnym producentem jabłek (6. miejsce w świecie, blisko 3 mln ton rocznie). W produkcji jabłek znacznie wyprzedzamy takie kraje jak Wielka Brytania, Belgia, Irlandia czy Litwa, gdzie cydr jest najbardziej popularny. Szczególnie w lecie, w czasie upałów, orzeźwiający cydr jest doceniany z tego powodu, gdyż dobrze gasi pragnienie, a do tego ma charakterystyczny smak.

Czym jest cydr

Cydr – inaczej nazywany jabłecznikiem – jest napojem alkoholowym o zawartości alkoholu od 2 do 7 %. Jest to przefermentowany sok z dojrzałych jabłek, najczęściej bez dodatku cukru. Zależnie od sposobu przygotowania może być zarówno mętny, jak i bardziej klarowny. Podobnie jak niektóre gatunki piwa, wytwarzany jest techniką tzw. górnej fermentacji. Jedynie w USA nazwa cydr została zarezerwowana dla bezalkoholowego soku jabłkowego, a cydr sfermentowany określa się jako cydr mocny (ang. hard cider). Poza jabłkami do produkcji cydru można użyć gruszek. We francuskiej Bretanii oraz Anglii  popularne są także analogiczne do cydru wyroby z samych gruszek, zwane – gruszecznikami. Cydry dzielimy nazwykłe tzn. niemusujące, musujące oraz gazowane (nasycane dwutlenkiem węgla). Cydr może służyć także do dalszej produkcji alkoholi destylowanych tzw. brandy jabłkowych (najbardziej znane to calvados i applejack).

Przygotowanie do wytworzenia własnego cydru

Przy tworzeniu cydru jednym z ważniejszych zadań jest właściwy dobór owoców. By otrzymać harmonijny, wyjątkowy smak zalecane jest użycie 40 % jabłek kwaśnych i 60 %  słodkich. Jeśli wykorzystujemy jabłka kupione w marketach, należy je zawsze dokładnie wymyć ciepłą wodą tak, aby oczyścić ich powierzchnię z ewentualnych substancji chemicznych. Do domowej produkcji cydru możemy oczywiście użyć nadmiaru owoców z własnych drzewek. Przygotowując cydr nie obieramy skórek, owoce jedynie rozdrabniamy. Sok z jabłek najlepiej wycisnąć za pomocą sokowirówki lub prasy (wówczas owoce musimy bardziej rozdrobnić). Na początku trzeba nieco zainwestować, np. w dobrą sokowirówkę oraz butle do fermentacji (np. 12-litrową). Warto zakupić także drożdże winiarskie i pożywkę dla nich. Potrzebne będą też butelki, najlepiej z zamknięciem, do rozlania gotowego wyrobu.

Ciekawe przepisysok z jabłek

Wyprodukowanie cydru w domowych warunkach jest bardzo proste. Jeśli dysponujemy wspomnianą 12-litrową butlą, użyć powinniśmy około 25-30 kg jabłek. Wyciśnięty z nich sok najlepiej odstawić na 2-3 godziny w chłodne miejsce. Pojawi się wówczas na jego powierzchni czapa z resztek owoców. Warto ją zebrać i oddzielić, dzięki czemu nasz cydr będzie klarowniejszy. Następnie moszcz przelewamy do balona, dodajemy pożywkę i dobrze namnożone drożdże. Najkorzystniejsza temperatura do fermentacji to 20-24 stopni Celsjusza. Po około 2-3 tygodniach, kiedy napój się wyklaruje i przestanie pracować, zlewamy go znad osadu. Warto, aby kolejne 2-3 tygodnie cydr postał jeszcze w chłodnym miejscu, a następnie przelewamy go do butelek. Mamy już gotowy do spożycia tzw. cydr zwykły. Najlepiej smakuje on schłodzony, z liściem mięty oraz plastrem cytryny. Jeśli natomiast chcemy wytworzyć cydr musujący, fermentowanie musi trwać krócej, bo tylko 7-10 dni. Następnie przelewamy moszcz do butelek, gdzie na każde pól litra płynu dodajemy odrobinę cukru. Butelki zamykamy i pozostawiamy w ciepłym pomieszczeniu (20-24 stopnie C) na około 3-5 dni. W tym czasie dodany cukier zacznie być fermentowany przez drożdże, w wyniku czego otrzymujemy napój musujący. Następnie butelki z cydrem przenosimy do ciemnego i chłodnego pomieszczenia i odczekujemy około 1-3 tygodnie. Najlepiej podawać taki cydr latem, dobrze schłodzony. Zamiast cukru, możemy dodać np. syrop spadziowy, co przyda naszemu cydrowi smaku oraz  koloru.

Dodatkowe modyfikacje

Przepisy na cydr można modyfikować. Na przykład w składzie owoców do produkcji cydru możemy umieścić około 20 % gruszek, co wyraźnie uszlachetni to smak. Jeszcze przed fermentacją możemy też dodać do moszczu miodu. Wystarczy rozpuścić go w kilku litrach podgrzanego soku i po ostudzeniu dodać w proporcji około 0,5 kg miodu na 10 litrów moszczu. Pamiętajmy jednak, że miód zwiększy  moc otrzymanego cydru, a także wydłuży czas potrzebny na fermentację.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Niewielkie drzewa do niewielkiego ogrodu

Niewielkie drzewa do niewielkiego ogrodu
Wazelina kojarzy nam się głównie z kosmetologią – jest substancją, którą dla poprawienia swojej urody zwykły wykorzystywać zwłaszcza panie. Tymc...
Czytaj więcej

Rośliny o ozdobnych owocach jesienią i zimą

Rośliny o ozdobnych owocach jesienią i zimą
Oprócz liści i kwiatów, dekoracyjne w ogrodzie potrafią być także owoce. Dzięki nim mimo jesieni, a potem zimy nasza działka może być kolorowa i inter...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
07.04.2020
Przepis, wg którego, aby otrzymać tzw cydr musujący trzeba skrócić okres fermentacji, to kompletny absurd i nieodpowiedzialność. Zlewanie niedofermentowanego nastawu do butelek i dodatkowo (!) dosypywanie cukru to recepta na tzw "granaty", czyli pękające pod ciśnieniem butelki!
Za każdym razem nastaw MUSI dofermentować do końca! Zupełnie nie przeszkadza to otrzymania wersji musującej, ponieważ dodanie cukru przy butelkowaniu "ożywi" obumarłe drożdże w cydrze i te zrobią swoją robotę. Trzeba dodawać określoną-dozwoloną ilość cukru na butelkę, inaczej wyjdzie granat, który może poważnie zranić.
Nie wiem czyj to przepis, ale z pewnością osoby, która nie ma zielonego pojęcia o robieniu cydru!

Dziękujemy za wiadomość i wskazówki. Ich treść przekażemy odpowiednim osobom celem weryfikacji i wprowadzenia ewentualnych poprawek w artykule.

Ocena i komentarz dla:

Cydr domowym sposobem