Dywaniki do domu i na taras – wybór

Dywaniki do domu i na taras – wybór

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez ani jednego dywanika. Kładziemy je w przedpokojach, łazienkach i salonach. Niektóre dywaniki są również specjalnie przeznaczone do użytku zewnętrznego i możemy położyć je na tarasie czy balkonie. Jaki mamy wybór?

Dywanik w salonie lub sypialniDywanik do domu i na zewnątrz – czym się różnią?

Nie wszystkie dywaniki tak samo dobrze sprawdzą się w roli dekoracji i funkcjonalnego wykończenia posadzek zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dużo zależy od tkaniny użytej do ich produkcji. Inne dywaniki zastosujemy również w poszczególnych pomieszczeniach. Do sypialni czy przytulnego salonu wybierzemy takie z długim, miękkim runem, w przedpokoju zaś położymy te, z których najłatwiej będzie usunąć przyniesione na podeszwach butów zabrudzenia. Jednocześnie od dywaników oczekujemy konkretnych funkcji – nie tylko dekoracyjnych.

Dywanik na plazeWśród dywaników do wnętrz mamy większy wybór. Z reguły dzielimy je na te do:

- sypialni i salonów – charakteryzuje je duża różnorodność i pod względem wyglądu, i sposobu wykonania, jednak najczęściej są dwustronne i lekkie, plecione z bawełny lub innego naturalnego materiału, a także z miękkim, długim włosiem,

- przedpokojów, gdzie możemy je umieścić w pobliżu drzwi wejściowych – są trwalsze, często mniejszych rozmiarów i mogą zastępować wycieraczki,

- łazienek – specjalne dywaniki wyróżniają się głównie sposobem wykonania – zamiast dwustronnego materiału, mają one gumowany podkład, dzięki któremu pozostają one w miejscu, w którym je położymy. Są także bardzo miękkie i ciepłe, ponieważ izolują od zimnej posadzki, a ich runo powinno szybko schnąć.

Czy wiesz, że…?

Dywaniki łazienkowe zawdzięczają swoje antypoślizgowe spody gumie termoplastycznej. Tylko tak wykonane będą nadawać się na gładkie powierzchnie z gresu czy innych płytek ceramicznych. Runo dywaników łazienkowych powinno być zaś wytworzone z poliestru, który jest trwały, szybkoschnący i łatwo zmywalny.

Dywaniki na zewnątrz muszą być przede wszystkim odporne na rozmaite czynniki zewnętrzne, a przy tym łatwe do wyczyszczenia, dlatego są najczęściej wykonane z polipropylenu. Z powierzchni wytworzonej z takiego materiału łatwo zetrzemy brud nawet tylko za pomocą wilgotnej ściereczki.

Dywanik do łazienkiDywaniki – wybór

W zależności od tego, gdzie chcemy położyć dywanik i w jakim stylu urządzone jest wnętrze czy taras, wybierzemy model o pasującym nam rozmiarze, wzorze i sposobie wykonania. Wśród nich znajdziemy takie, które nadają się do wielu wnętrz – wiele zależy od naszych upodobań.

Jeśli lubimy styl boho, hippie czy eko, wybierzmy dywaniki wzorzyste, z frędzlami, wykonane z bawełny lub juty. Dobrze mogą prezentować się modele tkane ręcznie np. z materiału w kilku różnych kolorach, tworząc swego rodzaju mozaikę.

Wśród dywaników spotkamy również modele stonowane lub jednokolorowe, które z łatwością dopasujemy do różnych wnętrz i tarasów. Za ich pomocą podkreślimy styl, w jakim zostały urządzone przestrzenie.

Dywaniki, choć z założenia mniejsze niż dywany, mogą również mieć dość pokaźne rozmiary. Np. modele na zewnątrz liczą często 120 x 180 cm. Taki podkład będzie stanowił wygodną matę na pikniki czy zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu.

Tutaj dowiemy się, jak przygotować taras na imprezę.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Dywaniki i maty łazienkowe – co wybrać

Dywaniki i maty łazienkowe – co wybrać
Posadzka w łazience najczęściej wykończona jest płytkami ceramicznymi – jeśli nie zamontowaliśmy pod nimi ogrzewania podłogowego, bije od nich chłód, ...
Czytaj więcej

Jak odświeżyć łazienkę za pomocą dodatków

Jak odświeżyć łazienkę za pomocą dodatków
Remont łazienki to duże przedsięwzięcie, którego nie podejmujemy się częściej niż raz na kilka, kilkanaście lat. Nie oznacza to jednak, że nasze wnętr...
Czytaj więcej

Dekoracje, którymi ocieplimy wnętrze łazienki

Dekoracje, którymi ocieplimy wnętrze łazienki
Dlaczego łazienka powinna sprawiać wrażenie pomieszczenia ciepłego i przytulnego? Pomieszczenie to jest przecież kojarzone z relaksem. To tutaj kąpiem...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dywaniki do domu i na taras – wybór