Dywaniki do domu i na taras – wybór

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez ani jednego dywanika. Kładziemy je w przedpokojach, łazienkach i salonach. Niektóre dywaniki są również specjalnie przeznaczone do użytku zewnętrznego i możemy położyć je na tarasie czy balkonie. Jaki mamy wybór?

Dywanik do domu i na zewnątrz – czym się różnią?

Nie wszystkie dywaniki tak samo dobrze sprawdzą się w roli dekoracji i funkcjonalnego wykończenia posadzek zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dużo zależy od tkaniny użytej do ich produkcji. Inne dywaniki zastosujemy również w poszczególnych pomieszczeniach. Do sypialni czy przytulnego salonu wybierzemy takie z długim, miękkim runem, w przedpokoju zaś położymy te, z których najłatwiej będzie usunąć przyniesione na podeszwach butów zabrudzenia. Jednocześnie od dywaników oczekujemy konkretnych funkcji – nie tylko dekoracyjnych.

Dywaniki_do_domu_i_na_taras1Dywaniki_do_domu_i_na_taras1Dywaniki_do_domu_i_na_taras1Dywaniki_do_domu_i_na_taras1

Wśród dywaników do wnętrz mamy większy wybór. Z reguły dzielimy je na te do:

- sypialni i salonów – charakteryzuje je duża różnorodność i pod względem wyglądu, i sposobu wykonania, jednak najczęściej są dwustronne i lekkie, plecione z bawełny lub innego naturalnego materiału, a także z miękkim, długim włosiem,

- przedpokojów, gdzie możemy je umieścić w pobliżu drzwi wejściowych – są trwalsze, często mniejszych rozmiarów i mogą zastępować wycieraczki,

łazienek – specjalne dywaniki wyróżniają się głównie sposobem wykonania – zamiast dwustronnego materiału, mają one gumowany podkład, dzięki któremu pozostają one w miejscu, w którym je położymy. Są także bardzo miękkie i ciepłe, ponieważ izolują od zimnej posadzki, a ich runo powinno szybko schnąć.

Czy wiesz, że…?

Dywaniki łazienkowe zawdzięczają swoje antypoślizgowe spody gumie termoplastycznej. Tylko tak wykonane będą nadawać się na gładkie powierzchnie z gresu czy innych płytek ceramicznych. Runo dywaników łazienkowych powinno być zaś wytworzone z poliestru, który jest trwały, szybkoschnący i łatwo zmywalny.

Dywaniki na zewnątrz muszą być przede wszystkim odporne na rozmaite czynniki zewnętrzne, a przy tym łatwe do wyczyszczenia, dlatego są najczęściej wykonane z polipropylenu. Z powierzchni wytworzonej z takiego materiału łatwo zetrzemy brud nawet tylko za pomocą wilgotnej ściereczki.

Dywaniki_do_domu_i_na_taras1Dywaniki_do_domu_i_na_taras1Dywaniki_do_domu_i_na_taras1Dywaniki_do_domu_i_na_taras1

Dywaniki – wybór

W zależności od tego, gdzie chcemy położyć dywanik i w jakim stylu urządzone jest wnętrze czy taras, wybierzemy model o pasującym nam rozmiarze, wzorze i sposobie wykonania. Wśród nich znajdziemy takie, które nadają się do wielu wnętrz – wiele zależy od naszych upodobań.

Jeśli lubimy styl boho, hippie czy eko, wybierzmy dywaniki wzorzyste, z frędzlami, wykonane z bawełny lub juty. Dobrze mogą prezentować się modele tkane ręcznie np. z materiału w kilku różnych kolorach, tworząc swego rodzaju mozaikę.

Wśród dywaników spotkamy również modele stonowane lub jednokolorowe, które z łatwością dopasujemy do różnych wnętrz i tarasów. Za ich pomocą podkreślimy styl, w jakim zostały urządzone przestrzenie.

Dywaniki, choć z założenia mniejsze niż dywany, mogą również mieć dość pokaźne rozmiary. Np. modele na zewnątrz liczą często 120 x 180 cm. Taki podkład będzie stanowił wygodną matę na pikniki czy zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu.

Tutaj dowiemy się, jak przygotować taras na imprezę.

Dywaniki_do_domu_i_na_taras1Dywaniki_do_domu_i_na_taras1Dywaniki_do_domu_i_na_taras1Dywaniki_do_domu_i_na_taras1