Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dbać o dywany?

Regularna pielęgnacja ma bezpośrednio przełożenie na żywotność i estetykę dywanów oraz wykładzin dywanowych. Tylko odpowiednie zabiegi są w stanie utrzymać nasze podłogowe elementy dekoracyjne w dobrej formie. Podpowiadamy, jakie to zabiegi i jak należy je wykonywać.

W pielęgnacji dywanów i wykładzin dywanowych liczy się przede wszystkim regularność oraz odpowiednie środki zapobiegawcze. Kiedy zaś dojdzie do bardziej zaawansowanego zabrudzenia bądź zaplamienia, powinniśmy działać natychmiastowo, jak najszybciej pozbywając się substancji, która może wniknąć w strukturę dywanu lub wykładziny. Pielęgnując je, należy też wiedzieć dokładnie, jak to robić – niezwykle istotne jest tutaj m.in. to, jakich środków używamy. Niewłaściwe potraktowanie produktu może bowiem prowadzić do odbarwień czy uszkodzenia jego włókien. Dlatego tak ważne jest właściwe czyszczenie dywanów na mokro lub sucho, odkurzanie, trzepanie, usuwanie plam, impregnowanie, a nawet przechowywanie. Ale po kolei...

Dywanik Colours Ostend 50 x 80 cm szaryDywanik Colours Ostend 50 x 80 cm szaryDywanik Colours Ostend 50 x 80 cm szaryDywanik Colours Ostend 50 x 80 cm szary
Trzepaczka metalowaTrzepaczka metalowaTrzepaczka metalowaTrzepaczka metalowa

Odkurzanie

To podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki regularnemu odkurzaniu większość zanieczyszczeń osiadających na powierzchni produktu nie dostaje się w głąb jego struktury i nie przyczynia się tym samum do powstawania trwalszych i trudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Wykorzystując odkurzacz, powinniśmy decydować się na użycie specjalnych końcówek przeznaczonych do dywanów. Jedną z najbardziej powszechnych jest tak zwana turboszczotka, która napędzana jest powietrzem ssania i podczas obracania jest w stanie skutecznie pochłonąć zanieczyszczenia za jednym pociągnięciem na danym fragmencie dywanu. Przy konieczności usunięcia sierści zwierzęcej doskonale sprawdza się z kolei gumowe lub metalowe zgrzebło, którego można używać też do czesania kota czy psa.

Trzepanie

Alternatywą dla odkurzania jest tradycyjne trzepanie. Teoretycznie, aby je wykonać, wystarczy przewiesić dywan na wysokości i potraktować go trzepaczką. W praktyce proces ten jest bardziej złożony. Chcąc efektywnie wytrzepać dywan z kurzu i brudu, a także nadać mu większej sprężystości i puszystości, powinniśmy umieścić go na trzepaku lub sztywnym drągu włosiem na zewnątrz i mocno uderzać w niego przy użyciu trzepaczki, kierując się zawsze z góry do dołu. Po wytrzepaniu dywanu z dwóch stron, całość warto dodatkowo zamieść przy użyciu miotełki. Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, produkt pozostawmy na świeżym powietrzu na kilka godzin, dzięki czemu zostaną z niego usunięte pozostałe warstwy kurzu.

Porada eksperta:

Dywan warto trzepać 1-2 razy w roku, szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym, choć doskonałym sposobem na jego odświeżenie jest też zima, a konkretnie – śnieg. To stara, acz sprawdzona metoda – wyjątkowo skuteczna. Konieczne jest jednak, aby biała pokrywa była sucha i nie przemoczyła materiału. Dywan układamy włosiem w dół na śniegu i w takiej pozycji trzepiemy. Dzięki temu kurz przemieści się do białego puchu.

Dywan Miami wielokolorowy 60 x 80 cmDywan Miami wielokolorowy 60 x 80 cmDywan Miami wielokolorowy 60 x 80 cmDywan Miami wielokolorowy 60 x 80 cm

Czyszczenie na sucho

Trwałych zabrudzeń, które wniknęły w strukturę dywanu, wykładziny czy chodnika dywanowego nie jesteśmy w stanie usunąć podczas odkurzania czy trzepania. W tym przypadku konieczne jest czyszczenie na sucho. Tego rodzaju zabieg jest szczególnie przydatny wtedy, gdy czyszczenie na mokro jest znacząco utrudnione bądź też całkowicie niemożliwe. Z drugiej strony powinniśmy pamiętać o tym, że nie wszystkie dywany możemy czyścić w ten sposób – z metody tej zrezygnujmy w przypadku wyrobów o wysokim runie i wykonanych z wrażliwych tkanin.

Czyszczenie na sucho może się odbywać zarówno przy pomocy domowych środków, jak i przy użyciu specjalistycznych detergentów. W każdym z przypadków zabieg ten polega na nałożeniu środka na powierzchnię wyrobu, a następnie jego usunięciu po wskazanym czasie przy użyciu odkurzacza. Jeśli chodzi o domowe sposoby, najbardziej skuteczne jest użycie sody oczyszczonej, którą nakładamy równomiernie na zabrudzony fragment dywanu lub wykładziny i usuwamy odkurzaczem po około 15 minutach. Używając środków specjalistycznych, należy dostosować się do wytycznych danego producenta – pamiętajmy jednak o tym, aby nakładana warstwa preparatu nie była w żadnym z przypadków zbyt gruba.

Pranie na mokro

Oczywiście czyszczenie na sucho to nie jedyna metoda, która pomoże nam przywrócić świeżość i wysoką estetykę naszych dywanów i wykładzin. Kiedy zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, pomocne może się okazać jedynie czyszczenie na mokro, które wykonuje się na całej powierzchni wyrobu. Pamiętajmy jednak o tym, że tego rodzaju zabieg nie może być przeprowadzany zbyt często, co mogłoby doprowadzić do zniszczenia włókien – optymalny odstęp czasowy to 1-2 lata. Regularne pranie dywanów pomaga dokładnie usunąć z nich brud, kurz, sierść, plamy, a także bakterie i roztocza. Przyczynia się tym samym do znacznego przedłużenia żywotności naszego wyrobu – nawet 30-procentowego.

Środek do dywanów Dywanlux antyalergiczny morski 0,5 lŚrodek do dywanów Dywanlux antyalergiczny morski 0,5 lŚrodek do dywanów Dywanlux antyalergiczny morski 0,5 lŚrodek do dywanów Dywanlux antyalergiczny morski 0,5 l

Aby wyprać dywan na mokro, konieczne jest użycie odpowiedniego szamponu. Najbardziej korzystne dla struktury wyrobów dywanowych są szampony naturalne – warto unikać przede wszystkim tych alkalicznych. Tak jak w przypadku czyszczenia na sucho przy użyciu specjalistycznych środków, również tutaj stosujemy się zawsze do zaleceń producenta danego preparatu. Ważne jest również to, aby przed rozpoczęciem prania dokładnie odkurzyć dywan, a podczas jego wykonywania nie dopuścić do jego przemoczenia. Po wyczyszczeniu należy go z kolei suszyć w temperaturze pokojowej i dopiero po dokładnym wyschnięciu – użytkować. Wykonanie takiego zabiegu nie jest zadaniem łatwym, a co więcej – potrzebny będzie nam do tego specjalny odkurzacz piorący. Odpowiedni sprzęt możemy wypożyczyć lub też powierzyć całe pranie profesjonalnej firmie, specjalizującej się w ekstrakcyjnej metodzie czyszczenia.

Usuwanie plam

Tak jak wspominaliśmy na samym początku, podstawą w pielęgnacji dywanów jest natychmiastowe działanie – szczególnie jeśli chodzi o powstawanie plam. Pozbyć się ich możemy na wiele różnych sposobów – wszystko zależy od źródła problemu. Najczęściej wykorzystywane w awaryjnych sytuacjach elementy to bibuła lub ręcznik papierowy, którymi należy odsączać powierzchowną część plam w przypadku rozlania się płynów, oraz łyżka lub nóż, które będą pomocne w przypadku pozostałych zabrudzeń.

Środek do dywanów w aerozolu Dywanlux antyalergiczny 0,6 lŚrodek do dywanów w aerozolu Dywanlux antyalergiczny 0,6 lŚrodek do dywanów w aerozolu Dywanlux antyalergiczny 0,6 lŚrodek do dywanów w aerozolu Dywanlux antyalergiczny 0,6 l

I tak, plamy z wina należy usuwać za pomocą wody z octem, a później szamponu, z piwa – delikatnie nasączoną w letniej wodzie gąbką do naczyń, a z pozostałych alkoholi – przy użyciu szamponu oraz gąbki nasączonej w spirytusie. Kawy i herbaty pozbędziemy się przy użyciu szamponu, a czekolady przy pomocy ciepłej wody – w obu przypadkach pomocny może się okazać też roztwór z amoniaku. Na plamę z mleka możemy zaradzić szamponem, który zmyjemy gąbką nasączoną w spirytusie. Przy plamach z krwi konieczne jest zastosowanie kolejno: zimnej wody, szamponu i amoniaku. Jeśli na nasze wykończenie podłogi upadnie masło, należy wykorzystać gąbkę nasączoną w spirytusie oraz szampon. Wyjątkiem od reguły natychmiastowego działania są plamy z błota – wówczas powinniśmy zaczekać do ich wyschnięcia, a następnie usunąć je przy użyciu odkurzacza. Jeśli zaś naszym problemem jest guma do żucia lub wosk, powinniśmy je uprzednio zmrozić kostkami lodu i usunąć dopiero po ich stwardnieniu poprzez delikatne wyskrobywanie.

Porada eksperta:

Pamiętajmy o tym, że plamy należy czyścić zawsze od brzegów do środka. Nie należy ich trzeć, co prowadzi do ich powiększenia. Warto dbać również o to, aby nie doprowadzać do przemoczenia runa, co może powodować jego zniekształcenie.

Dywan Rumba 50 x 90 cm fioletowyDywan Rumba 50 x 90 cm fioletowyDywan Rumba 50 x 90 cm fioletowyDywan Rumba 50 x 90 cm fioletowy

Impregnacja

To bez wątpienia jeden z najrzadziej stosowanych zabiegów. Warto jednak go rozważyć, ponieważ to proces, który chroni dywany i wykładziny przed szybkim zabrudzeniem, szczególnie przydatny w przypadku wyrobów narażonych na intensywną eksploatację – umieszczonych w salonach, korytarzach czy pomieszczeniach biurowych. Należy tutaj pamiętać, że nawet jeśli dywany są impregnowane farbycznie, to proces ich czyszczenia pozbawia ich po czasie tej warstwy ochronnej.

Zabieg impregnacji może być wykonany na 2 sposoby. Pierwsza z metod nazywana jest fluorochemiczną i polega na nałożeniu na powierzchnię dywanu lub wykładziny specjalnego środka impregnującego z fluorem, który tworzy warstwę zabezpieczającą, otaczając pojedyncze nici włókien. Dzięki temu wyrób jest nie tylko mniej podatny na brud i plamy, ale także znacznie łatwiej poddaje się odkurzaniu. Tego rodzaju impregnat jest natomiast podatny na ścieranie i może okazać się niewystarczający podczas wyjątkowo instensywnego użytkowania. Wówczas pomocna może się okazać druga z metod – hydrofobowa. Polega ona na aplikacji środka, który po wyschnięciu tworzy warstwę zabezpieczającą włókna. Zgodnie z nazwą, odpowiada ona za wypychanie wody. Dzięki temu zabrudzenia nie są w stanie wniknąć w głąb włókien.

 Przechowywanie

Równie ważne w procesie pielęgnacji dywanów i wykładzin jest ich właściwe „nieużytkowanie”. Pamiętajmy o tym, że jeśli odstawimy nasz wyrób na strych, a w późniejszym czasie będziemy chcieli ponownie z niego korzystać, jego stan może znacznie się pogorszyć. Aby tak się nie stało, warto przechowywać dywany zrolowane włosiem do spodu – dzięki temu unikniemy ich odkształcenia.

Porada eksperta:

Na czas nieużytkowania zwinięty dywan warto umieścić w ochronnej folii, którą następnie szczelnie zamkniemy, dorzucając również do wnętrza kulkę przeciwdziałającą molom. Przechowując dywany i wykładziny, warto też unikać wilgotnych miejsc, takich jak piwnica czy przydomowa komórka.

Data publikacji: 09.02.2016