Dywaniki i maty łazienkowe – co wybrać

Posadzka w łazience najczęściej wykończona jest płytkami ceramicznymi – jeśli nie zamontowaliśmy pod nimi ogrzewania podłogowego, bije od nich chłód, a stąpanie po nich bosymi stopami jest nieprzyjemne. Dywaniki i maty łazienkowe pozwolą nam na komfortowe korzystanie z łazienki, a jednocześnie będą jej elementami ozdobnymi. Które z nich wybrać?

Dywaniki – do wyboru, do koloru

Dywaniki łazienkowe to z pewnością najczęściej układane na łazienkowych posadzkach produkty. Wyróżniają się przede wszystkim pięknym wyglądem, za który odpowiada bogactwo ich wzorów i kolorów. Najczęściej spotkamy się z modelami prostokątnymi w różnych rozmiarach, jednak nie jest to regułą. Wśród produktów tego typu znajdują się także dywaniki okrągłe lub o zaokrąglonych krótszych bokach. Do ich zalet, poza wyglądem, należy także wykonanie z miłego w dotyku i miękkiego materiału, który skutecznie izoluje bose stopy od chłodnej posadzki. Dzięki dywanikom możemy wygodnie wyjść z wanny lub spod prysznica, nie obawiając się nieprzyjemnego uczucia chłodu, a także komfortowo korzystać z umywalki – to właśnie przy tych elementach wyposażenia najczęściej układa się te niewielkie akcesoria. Chronią one także przed ryzkiem niebezpiecznego w skutkach poślizgnięcia na mokrej podłodze. Dywaniki produkuje się najczęściej z bawełny, polipropylenu, akrylu lub poliestru, mogą też posiadać krótkie lub długie włosie i różną grubość – łatwo dopasujemy je więc do naszych potrzeb. Dywaniki dostępne są też w kompletach zawierających dodatkowo dopasowane do nich kontury – mniejsze elementy o kształcie umożliwiającym ułożenie ich tuż przy muszli sedesowej.

Dywaniki i maty łazienkowe

Maty łazienkowe – zamiast dywaników czy dodatkowo?

Maty łazienkowe dostępne są w podobnych formach, co dywaniki łazienkowe – znajdziemy wśród nich prostokąty, ale też kwadraty czy kształty o zaoblonych bokach. Tym, co je charakteryzuje, jest antypoślizgowość związana ściśle z ich przeznaczeniem – maty służą przede wszystkim do umieszczenia wewnątrz brodzika lub wanny, choć można wykorzystać je też jako alternatywę dla dywaników. Pełnią więc przede wszystkim funkcje ochronną, zabezpieczając przed poślizgnięciem – z tego powodu sprawdzają się szczególnie w łazienkach, z których korzystają dzieci bądź osoby starsze. Maty do brodzików dobrze przylegają do podłoża dzięki zamocowanym od spodu przyssawkom, zabezpieczającym je przed przesuwaniem się podczas kąpieli. Aby były w pełni odporne na działanie wody, produkuje się z PVC bądź gumy syntetycznej. Podobnie jak dywaniki, maty występują w różnych kolorach i cieszą oczy ciekawymi wzorami, które mogą stać się także ozdobą łazienki.

Podczas aranżowania łazienki warto uwzględnić zastosowanie w niej obu rodzajów produktów – dywaniki łazienkowe ocieplą wnętrze i sprawią, że podczas wszelkich codziennych czynności będziemy mogli korzystać z niego w bardziej komfortowy sposób. Maty zapewnią nam także bezpieczeństwo podczas samej kąpieli lub prysznica – dzięki nim unikniemy poślizgnięć i groźnych wypadków.

Data publikacji: 19.08.2016

Maty wannowe