Dziury w trawniku – przyczyny i sposoby ich usuwania

Zauważyłeś na działce dziury w trawniku? Są to łyse placki lub też plamy suchej darni, które psują wygląd murawy? Niewątpliwie każdy właściciel chciałby mieć w swoim ogrodzie piękny trawnik, który uatrakcyjnia przydomową przestrzeń. Aby z powodzeniem zapobiec problemowi niedoskonałości murawy, musisz najpierw dowiedzieć się, co powoduje dziury w trawie.

Dziury w trawniku – przyczyny

Najczęściej problem z prześwitami w murawie występuje z początkiem wiosny, gdy śnieg pomału zaczyna topnieć. Wówczas dziury w trawniku mogą być spowodowane pleśnią śniegową. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpoznać takie zjawisko, wystarczy, że zauważysz na murawie biały lub różowy nalot.

Jeżeli nic z tym nie zrobisz, darń z czasem obumrze, a trawnik będzie wyglądał jak szachownica – czyli tam, gdzie murawa będzie nadal zielona, pojawią się kilkunastocentymetrowe, brunatne dziury. Inną chorobą trawy, która przyczynia się do jej obumarcia, jest bowiem żółta plamistość, czy pałecznica, która charakteryzuje się czerwonymi plamkami na źdźbłach.

Gdy zauważysz dziury w trawniku pod koniec lata lub jesienią to wiedz, że mogą być spowodowane chorobą grzybową, wywołaną przez patogeny glebowe. Innym powodem, przez który pojawia się problem dziur w murawie, są szkodniki. Wystarczy chwila, by powstały na niej całkiem spore szkody. Przyczyniają się do tego, chociażby myszy polne, czy też nornice. Zauważyłeś małe dziury w trawniku? Niewątpliwie są to mniejsze szkodniki, czyli opuchlaki oraz pędraki.

To te robaki są odpowiedzialne za dziury w trawniku bez kopca. Mogą narobić naprawdę wiele zniszczeń. Przez to, że ich pożywieniem są korzenie roślin, sprawiają, że sadzonki obumierają. Białe larwy w ziemi, czyli tak zwane pędraki w ziemi to larwy chrząszczy, które pasożytują w glebie, powodując dziury w trawniku. Pędraki są przyczyną żółknięcia oraz usychania darni i jej etapowego obumierania.

Nie tylko gryzonie i robaki powodują bowiem białe placki na murawie. Może to być wina Twojego psa, który cały czas załatwia potrzeby fizjologiczne w tym samym miejscu. Nie ma co się zatem dziwić, że przez to trawa będzie wysychać. Ostatnim już powodem powstawania dziur jest również zakwaszona gleba oraz bardzo zacienione miejsca. Może to sprawić, że darń będzie wolno rosła lub na powierzchni trawnika pojawi się mech.

Dowiedz się: Kiedy siać trawę? Poradnik 

Jak usunąć dziury w trawniku – sposoby

Jeśli chcesz cieszyć się piękną trawą na swojej działce, musisz wiedzieć, jak o nią dbać. Poznaj więc sposoby, jak walczyć z przyczynami, które doprowadzają do przerzedzeń w darni. Wszystkie potrzebne akcesoria i produkty do walki z dziurami w trawniku, znajdziesz w ofercie sklepu Castorama.

Jak walczyć z pleśnią śniegową? Pamiętaj, aby dbać o trawnik już w jesiennym sezonie, aby był on dobrze przygotowany na zimę. Ryzyko pleśni będzie mniejsze, jeśli zmodyfikujesz sposób nawożenia. Pod koniec lata zmniejsz nawozy bogate w azot. Koniecznie dokładnie skoś murawę oraz zabierz się za grabienie liści, ponieważ jeśli zgniją, będą idealną pożywką dla szkodników. Gdy nadejdzie wiosna, a Ty mimo to zauważysz biały nalot na trawie, przejdź do działania.

Jak walczyć z innymi chorobami trawy? Przede wszystkim systematycznie dbaj o jej kondycję. Pamiętaj, aby nie kosić murawy za nisko, ponieważ może się rozwinąć żółta plamistość. W okresach susz nie zapomnij o podlewaniu. Jeśli nie chcesz, aby darń zaatakowała brunatna plamistość, postaraj się o bardziej nasłonecznione miejsce. Czerwoną nitkowatość zahamujesz poprzez odżywczą mieszankę z azotem.

Co na szkodniki? Gdy na swojej działce zauważyć nieproszonych gości, którzy niszczą Twój trawnik, zareaguj od razu. Co w takim razie zastosować na pędraki w trawie? Wypróbuj skuteczny preparat biologiczny, dzięki któremu się ich pozbędziesz. Nie czekaj do ostatniej chwili.

Czy są domowe sposoby na pędraki? Jest to dosyć proste, głównie latem, gdy pasożytują w glebie. Spróbuj na noc rozłożyć czarną folię. Sprawi to, że pędraki będą zmylone, przez co będą wychodzić na trawnik. 

A co w przypadku psa? Jeśli chcesz mieć piękny trawnik, zadbaj o niego już w momencie decyzji o nasiona. Rynek oferuje specjalistyczne mieszkanki, które są odporne na mocz psa. Innym rozwiązaniem jest oblanie wodą miejsc, w których załatwiał się Twój pies. Woda podziała rozcieńczająco na mocznik.

Jak zapobiegać powstawaniom dziur w trawniku?

Zdarza się tak, że z powodu różnych szkodliwych przyczyn kępki darni robią się żółte i suche, aż prowadzi to do ich obumarcia. Zaczyna się od jednej uschniętej kępki. Gdy z czasem pojawia się ich więcej, powstają dziury w trawniku i liczne przerzedzenia, a w tych miejscach zaczynają rosnąć chwasty. Co z tym więc zrobić?

Możesz spróbować dosiewać nowe nasiona darni tam, gdzie pojawiły się zniszczenia. Musisz jednak wiedzieć, że, nawet jeśli nowa darń wyrośnie, nie zatrzyma to nawrotu dziur, które będą pojawiać się w tych samych lub nawet innych miejscach murawy. Musiałbyś wtedy cały czas ponawiać dosiewki, jednak trawa nadal nie prezentowałaby się wystarczająco dobrze.

Co prawda, możesz zaryzykować z gotową trawą z rolki, jednak jest inny sposób na dziury w trawniku. Jeśli chcesz, by wyczekiwany efekt utrzymał się na długi czas, zastosuj specjalną trawę samozagęszczającą. Jest to wyjątkowy gatunek, dzięki któremu z pewnością rozwiążesz problemy z pojawiającymi się ubytkami w murawie oraz zapobiegniesz nawracającemu rozwojowi dziur w trawie.

Sprawdź także: Zakładanie trawnika – kiedy i jak założyć trawnik? 

Narzędzia potrzebne do likwidowania dziur w trawniku

Rozpoczynając działania nad naprawą trawnika, pomyśl także o narzędziach, które bedą niezbędne w tym procesie. Oto lista, która będzie pomocna podczas usuwania dziur:

 • szpadel,
 • widły,
 • grabie,
 • wertykulator,
 • roboty ogrodowe,
 • opryskiwacz,
 • nóż lub szpachelka do chwastów,
 • siewnik,
 • wał z rączką,
 • kosiarka,
 • spalinowy traktorek,
 • podkaszarka,
 • wał kolczasty,
 • elektryczny czy też spalinowy aerator.

Zatroszcz się o to, by trawnik w Twoim ogrodzie prezentował się jak najlepiej w okresie wiosenno-jesiennym. Kiedy na dobre stopnieją zimowe śniegi, możesz przystąpić do procesu przygotowywania murawy na ciepłe miesiące.