Kiedy siać trawę? Poradnik

Zadbany trawnik potrafi odmienić charakter każdego ogrodu, posesji czy działki. Zielony dywan gęsto usiany źdźbłami to także przestrzeń do spędzania czasu w ciepłe letnie dni. Aby cieszyć się piękną murawą, najpierw musisz poznać wszystkie tajniki zakładania trawnika. Dziś odpowiadamy na pytanie, kiedy najlepiej siać trawę. Wysiew trawy we właściwym czasie to połowa sukcesu!

Kiedy siać trawę? Najlepsze miesiące

Jeśli choć trochę interesujesz się ogrodnictwem, na pewno wiesz, że każda roślina wymaga indywidualnego traktowania. Nie inaczej jest w przypadku poczciwej trawy, która powinna być głównym i najważniejszym elementem każdego ogrodu z prawdziwego zdarzenia. Tak jak każda inna roślina, tak i nawet zwykła trawa wymaga zasiania w określonym terminie, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Kiedy ustalasz termin siania trawy, koniecznie weź pod uwagę dwa czynniki: porę roku i aktualną pogodę. Najczęściej trawniki zakłada się w okresie wiosennym, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć wysiew jesienią. W obu przypadkach musisz uwzględnić aktualne warunki atmosferyczne, dlatego przed planowanym wysiewem Twoim głównym zajęciem powinno być uważne śledzenie prognoz pogody.

Kiedy siać trawę? Poradnik

Kiedy siejemy trawę? Optymalne przedziały czasowe

Zatem kiedy można siać trawę? Pierwszym terminem siania trawy jest druga połowa kwietnia. Zakładając, że w tym okresie istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych zdarzeń pogodowych, to właśnie kwiecień oferuje idealne warunki do wysiewu trawy. Wówczas temperatura powietrza jest optymalna, a ryzyko wystąpienia przygruntowych przymrozków stosunkowo niewielkie.

Jeśli przegapisz pierwszy moment na wiosenny wysiew trawy, możesz wykonać tę czynność maksymalnie do końca maja. Kocówka maja to ostatni zalecany termin wysiewu trawy przed rozpoczęciem lata, kiedy temperatura powietrza zacznie osiągać najwyższe wartości. Bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych w najcieplejszych letnich miesiącach nie pozwoli na wzejście młodych źdźbeł trawy, nawet w przypadku regularnego podlewania.

Do kiedy można siać trawę? Drugim i ostatnim terminem wysiewu trawy w ogrodzie jest późne lato lub wczesna jesień. Wraz z ustaniem upalnych dni ziemia znów jest gotowa na wysiew trawy. Pamiętaj jednak, że w okresie jesiennym nasiona trawy mogą potrzebować więcej czasu na wykiełkowanie i zyskanie odporności na mrozy. Zatem kiedy siać trawę w drugim terminie? Wysiew trawy w okresie późnoletnim lub wczesnojesiennym można wykonywać od drugiej połowy sierpnia do końca września.

Przeczytaj także: Piaskowanie trawnika – kiedy i jak je przeprowadzić?

Kiedy siać trawę? Poradnik

Kiedy najlepiej siać trawę? Optymalne warunki pogodowe

Drugim czynnikiem, który musisz uwzględnić, przy wysiewie trawy jest pogoda, czyli panujące aktualnie warunki atmosferyczne. W okresie wiosennym oraz letnio-jesiennym temperatura powietrza w ciągu dnia jest już zazwyczaj dwucyfrowa, dlatego nie musisz się o nią specjalnie troszczyć. Jedyne, na co powinieneś zwrócić uwagę to ewentualne opady atmosferyczne oraz siłę wiatru.

Podłoże przeznaczone pod wysiew trawy powinno być jedynie lekko wilgotne (absolutnie nie błotniste), dlatego unikaj wysiewu po ewentualnych ulewnych deszczach. Śledź też prognozę pogody, aby uniknąć sytuacji, w której posiejesz trawę, a nazajutrz wszystkie nasiona zostaną zmyte przez strugi deszczu. Nadmiar wilgoci może być też przyczyną innych problemów, takich jak gnicie czy pleśnienie nasion. Zasianą trawę można regularnie zraszać, w razie, gdyby opady atmosferyczne były niewielkie lub gdyby nie było ich wcale przez dłuższy czas.

Innym ważnym czynnikiem podczas wysiewu trawy jest siła wiatru. Zwróć uwagę, aby wiatr w dniu wysiewu nie był zbyt silny. Najlepsza do wysiewu trawy jest pogoda bezwietrzna lub ze słabym wiatrem – wówczas możesz uniknąć niekontrolowanego roznoszenia nasion. Dobrym sposobem jest wymieszanie nasion trawy z piaskiem. Taka mieszanka znacznie ułatwi wysiew – również przy bezwietrznej pogodzie.

Zobacz również: Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?

Okresy siewów trawnika – charakterystyka

Choć najlepiej siać trawę wczesną wiosną lub na przełomie lata i jesieni, umownie można wyróżnić 3 okresy siewów trawnika: wiosenny, letni oraz jesienny. Poszczególne okresy różnią się między sobą warunkami atmosferycznymi, które są charakterystyczne dla konkretnych pór roku. Zanim rozpoczniesz wysiew, sprawdź dokładną instrukcję zakładania trawnika.

Okres wiosenny – kiedy siać trawę na wiosnę?

Zaletą siewów wiosennych jest optymalna wilgotność podłoża. Jeśli zima była śnieżna, śmiało można przypuszczać, że wilgotność gleby jest odpowiednia do wysiewu trawy. Zanim postanowisz zasiać trawę na wiosnę, uważnie śledź prognozy pogody. Pozwoli Ci to uniknąć przygruntowych przymrozków, które czasem mogą się zdarzyć w kwietniu lub nawet w maju.

Kiedy siać trawę na wiosnę? Uważa się, że optymalnym momentem na wiosenny wysiew trawy jest druga połowa kwietnia i pierwsza połowa maja. Jeśli pogoda pozwala, nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć trawnik nawet pod koniec maja.

Kiedy siać trawę? Poradnik

Okres letni – kiedy można siać trawę latem?

Choć lato nie jest najlepszym okresem do wysiewu trawy, w niektórych sytuacjach możesz zaryzykować i spróbować założyć wymarzony trawnik. Pamiętaj jednak – wysokie temperatury powietrza i bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych nie są sprzymierzeńcem wschodzącej trawy. Jeśli mimo to zdecydujesz się na wysiew letni, regularnie podlewaj teren wysiewu. W najbardziej upalne dni podlewanie powinno się odbywać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem (np. z wykorzystaniem węża ogrodowego).

Okres jesienny – do kiedy można siać trawę?

Okres jesienny uznaje się za drugi najlepszy termin do wysiewu trawy (tuż obok wysiewu wiosennego). Jesienią temperatury powietrza są odczuwalnie niższe, natomiast sama gleba nie jest już podatna na przesuszenie (inaczej niż w okresie letnim).

Kiedy siejemy trawę w okresie jesiennym? Jeśli druga połowa sierpnia nie jest już upalna, możesz rozpocząć wysiew właśnie w tym miesiącu. W przeciwnym razie optymalnym momentem jest cały wrzesień. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę to ewentualne opady – nowo powstający trawnik nie może być narażony na długotrwałe, codzienne opady deszczu.