Produkty

Jak i kiedy siać trawę?

Jak i kiedy siać trawę?

Zadbany trawnik potrafi odmienić charakter każdego ogrodu, posesji czy działki. Zielony dywan gęsto usiany źdźbłami to także przestrzeń do spędzania czasu w ciepłe letnie dni oraz do zabawy naszych pociech. Aby jednak zyskać murawę o perfekcyjnym wyglądzie, powinniśmy w odpowiedni sposób założyć trawnik – kiedy i jak to zrobić?

nasiona trawyTermin siania trawy

Najczęściej trawniki zakładane są w okresie wiosennym, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć uprawę murawy jesienią. Pierwszym terminem siania trawy jest druga połowa kwietnia, najpóźniej przed latem należy wykonać tę czynność do końca maja. Wraz z ustaniem upalnych dni ziemia będzie znowu gotowa na wysiew traw – jednak należy pamiętać, że potrzebują one odpowiednio dużo czasu na wykiełkowanie i zyskanie odporności na mrozy, a więc wysiew powinniśmy wykonać najpóźniej w drugiej połowie września.

Wybór nasion na trawnik

Kupując nasiona trawy, miejmy na uwadze funkcję, jaką ma pełnić nasz przyszły trawnik – czy będzie on jedynie dekoracją naszego podwórza, czy też będziemy na nim aktywnie spędzać czas, grając w piłkę lub odpoczywając na rozłożonym kocu. Do wyboru mamy sporo mieszanek – trawy gazonowe będą pełniły rolę ozdoby ogrodu, zaś te z domieszką życicy lub wiechliny doskonale sprawdzą się jako podłoże do zabaw. Zwróćmy też uwagę, czy nasz trawnik będzie w większości znajdował się na nasłonecznionym stanowisku, czy też w cieniu. Pozwoli nam to dobrać mieszanki dobrze znoszące suszę lub lepiej radzące sobie z mchem i stałą wilgocią.

Czy wiesz, że...?

Dostępne są również mieszanki traw z dodatkiem kwiatów polnych. Szczególnie dobrze zaprezentują się na dużych połaciach zieleni, choć możemy za ich pomocą wysiać tylko te części trawnika, po których nie zamierzamy chodzić. Będzie to doskonałe urozmaicenie strefy wypoczynkowej.

przygotowanie trawnikaPrzygotowanie terenu pod wysiew trawnika

Ziemię, na której będziemy zakładać nasz trawnik, należy przygotować już kilka tygodni przed wysiewem. Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić ją z chwastów, kamieni, korzeni i kłączy. Do tego zadania możemy wykorzystać glebogryzarkę, która poruszy glebę i przyda się w szczególności na dużych terenach. Przekopaną ziemię warto wymieszać z kompostem i doprowadzić do odczynu pH 5,5-6,5, w którym trawy wzrastają najlepiej – konieczne może się okazać wapnowanie lub zakwaszanie torfem. Kolejno warto wyrównać ziemię, aby w przyszłości ułatwić sobie koszenie trawnika. Po 3 tygodniach można przystąpić do wysiewu murawy.

trawa sportowa verveSianie trawy

Na przygotowanym podłożu możemy zastosować kratki trawnikowe zapobiegające wymywaniu się nasion oraz pełnią rolę wzmocnienia murawy. Siać można ręcznie lub mechanicznie – korzystanie ze specjalnych siewników będziemy mieli pewność bardziej równomiernego rozmieszczenia nasion. Jednak siewnik nie dotrze do trudno dostępnych miejsc, w których będziemy musieli własnoręcznie zasiać trawnik. Pamiętajmy, aby podczas siania zwrócić uwagę na ciągi komunikacyjne – będą one częściej deptane, a zatem można w nich rzucić nieco więcej nasion. Po wysiewie warto przykryć przyszłą murawę torfem i piaskiem, co zabezpieczy przed parowaniem wody oraz pozwoli uchronić nasiona przed ptakami. Dodatkowo możemy też okryć teren białą agrowłókniną.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Siewniki ogrodowe – rodzaje i zastosowanie

Siewniki ogrodowe – rodzaje i zastosowanie
Siewnik, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie do wysiewu nasion. Jest wygodne szczególnie wtedy, gdy do zagospodarowania mamy dość duży teren, np. p...
Czytaj więcej

Narzędzia ogrodowe – jakie do jakich prac?

Narzędzia ogrodowe – jakie do jakich prac?
Posiadacze ogrodów bądź działek wiedzą, jak wiele pracy trzeba włożyć w ich pielęgnację. Wszystkie niezbędne czynności mogą jednak przebiegać znacznie...
Czytaj więcej

Rodzaje trawy a przeznaczenie trawnika

Rodzaje trawy a przeznaczenie trawnika
Piękny zielony trawnik to marzenie każdego właściciela kawałka ziemi. By wybrać ten najbardziej odpowiedni, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na j...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak i kiedy siać trawę?