Ekologiczne rozwiązania do ogrodu – wszystko, co trzeba wiedzieć

Ekologiczny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane rośliny, brak sztucznych nawozów i środków chwastobójczych. Ale również wiele sposobów na powtórne wykorzystanie surowców.

Ekologiczne rozwiązania do ogrodu

Kompostownik – materia organiczna na własny użytek

Kompostownik w ekologicznym ogrodzie jest obowiązkowym elementem. Możemy w nim zgromadzić organiczne resztki po posiłkach i częściowo odpady z ogrodu, np. skoszoną trawę. Ważne jest, żeby nie wrzucać do niego zainfekowanych części roślin, ponieważ cały kompostownik ulegnie skażeniu i tylko zaszkodzi ogrodowi. Taki organiczny nawóz przygotowujemy w specjalnym pojemniku. Gromadzone tam odpady należy wzruszyć raz na miesiąc. W ten sposób dostarczamy do niego tlen, który zapewnia prawidłowy proces rozkładu resztek. Choć tworzenie kompostownika nie wymaga wielkiego nakładu pracy, przyda się nam cierpliwość, ponieważ proces kompostowania trwa od 6 do 12 miesięcy. Dzięki niemu zyskujemy jednak materię organiczną, która użyźnia glebę i poprawia jej strukturę.

Ekologiczne rozwiązania do ogrodu

Deszczówka – darmowa woda z nieba

To najłatwiejszy sposób na nawadnianie roślin, dzięki któremu zmniejszymy znacznie koszt utrzymania ogrodu. Na zbieranie deszczówki możemy przeznaczyć stare pojemniki, do których woda będzie trafiała w czasie opadów. Nieco lepszy efekt uzyskamy, jeśli np. beczkę ustawimy pod pionowymi rynnami. Profesjonalne zbiorniki wyposażone są w siatkę oddzielającą wszelkie nieczystości, które mogą wpaść do wody. Mają one również ułatwiający korzystanie z deszczówki kranik (możemy podłączyć do niego np. wąż ogrodowy).

Woda szara – ponowne wykorzystanie wody z domu

Woda szara powstaje w czasie kąpieli, mycia rąk i prania (z wyłączeniem toalety i wody kuchennej). Jest lekko zanieczyszczona i po przefiltrowaniu nadaje się do powtórnego wykorzystania. Jej oczyszczanie przebiega w kilku etapach: początkowo woda z domu trafia do zbiornika, tam następuje wstępna filtracja (lampy UV eliminują bakterie). Następnie uruchamiają się filtry, które usuwają drobne zanieczyszczenia. Tak przygotowana woda, może być ponownie wykorzystana do podlania ogrodu, ale musi to nastąpić w ciągu doby – po tym czasie musimy liczyć się z ponownym namnażaniem się bakterii.

 

Uwaga! Wodą szarą nie należy nawadniać warzyw, owocowych drzew i krzewów.

 

Domki – wabimy pożyteczne owady i ptaki

Jeśli chcemy w zdrowy sposób chronić nasz ogród, nie jesteśmy skazani na szkodliwe preparaty chemiczne. Rozwiązaniem są… ptaki i owady, które wytępią nieproszonych gości. Przykład? Biedronki lubią się żywić mszycami, które atakują kwiaty i zioła, z kolei sikorki i wróble zjadają larwy szkodników. Warto wykorzystać te przyrodnicze antagonizmy i zadbać o to, by owady i ptaki nie chciały opuścić naszego ogrodu. Oprócz tradycyjnych poidełek i karmników dla ptaków możemy zorganizować dla owadów przyjazne domki. Jeśli nie chcemy ich samodzielnie budować (wystarczy do tego np. drewniane pudełko wypełnione podziurawioną gliną), gotowe owadzie „gniazda” nabędziemy w każdym specjalistycznym sklepie.

Zobacz, co zrobić, aby Twój ogród był przyjazny pszczołom.

Ekologiczne rozwiązania do ogrodu

Lampy solarne – wykorzystujemy zasilanie słoneczne

Ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem w naszym ogrodzie mogą być także lampy solarne. Dzięki tym alternatywnym źródłom zasilania oświetlimy po zmroku ścieżki, rabaty i oczka wodne. Pobrana w ciągu dnia energia słoneczna przechowywana jest później w akumulatorach. Lampy mogą być wyposażone w czujnik, który aktywuje je po zmroku. Średni czas świecenia wynosi 8 godzin, ale tak naprawdę zależy on od pogody (po pochmurnym dniu okres świecenia z pewnością będzie krótszy). Montaż lamp solarnych nie wymaga specjalistycznej wiedzy, wystarczy wbić je w ziemię. Ze względu na rodzaj zasilania, dobrze jest umieścić je w nasłonecznionych miejscach ogrodu.