Kompostownik w małym ogrodzie - pomysły

Kompostownik to świetny pomysł na zagospodarowanie resztek roślinnych i przerobienie ich na wartościowy nawóz. Jest ekologiczny i ekonomiczny – dzięki niemu nie musimy wywozić odpadów. Jaki powinien być idealny kompostownik i w którym miejscu ogrodu najlepiej go postawić?

Z czego zrobić kompost

Kompost to doskonały nawóz dla roślin. Aby go zrobić należy zebrać w jednym miejscu resztki roślinne i pozwolić im się rozłożyć. Rozkład trwa zwykle od kilku miesięcy do roku. Na idealny kompost wykorzystamy:

- chwasty (tylko te bez nasion),
- gałęzie,
- liście(suche, stare, zgniłe),
- muł z oczka wodnego,
- odpady z kuchni (np. torebki od herbaty ekspresowej, fusy po kawie, skorupki jaj),
- pędy bylin i roślin jednorocznych,
- popiół z kominka,
- resztki owoców i warzyw,
- ręczniki kuchenne,
- skoszoną trawę,
- starą ziemię z donic,
- trociny.

Kompostownik w małym ogrodzie - pomysły

Gdzie postawić kompostownik

Kompostownik powinien być osłonięty od słońca i wiatru. W przeciwnym wypadku materiał w nim zgromadzony będzie wysychał. Jeśli mamy mały ogród wystarczy nam termokompostownik postawiony w rogu działki. W takim pojemniku panuje podwyższona temperatura, dlatego proces rozkładu zachodzi szybciej, a kompost tworzy się na bieżąco. Na górę dosypuje się nowe resztki, z dołu – przez otwór – wybiera gotowy nawóz. Jeśli mamy duży ogród przyda nam się duży kompostownik w kształcie drewnianej skrzyni czy kojca i metalowej siatki. Inne opcje to pryzma, kompostownik z europalet, płot osłonowy czy siatka ażurowa. Jeśli zależy nam, by kompostownik był jak najmniej widoczny można ustawić go częściowo w ziemi, wykopując odpowiedniej głębokości dół. Dobrym pomysłem będzie też ustawić go za wysokim żywopłotem lub krzakiem porzeczki. Pamiętajmy przy tym, by mieć do niego łatwy dostęp. Ważne, aby wielkość kompostownika nie przekraczała 120cm wysokości i 150cm szerokości. Takie parametry zapewnią dostęp powietrza do jego wnętrza.

Porada eksperta

Zasadą jest, by na dno kompostownika położyć gałęzie, które stworzą warstwę drenażową i udoskonalą cyrkulację powietrza. Następną warstwą powinien być torf lub ziemia ogrodowa, a dalej pozostałe resztki i odpady. Układając kolejne warstwy resztek organicznych dobrze jest też przesypać je mieloną kredą lub dolomitem. A ponieważ jesienne odpadki ogrodowe mają niewiele azotu do ich kompostowania należy też dosypać nawozu azotowego.

Kompostownik w małym ogrodzie - pomysły

Kupić czy zrobić

Kompostownik można kupić lub wykonać samemu. Te dostępne od ręki są zwykle wykonane z trwałego plastiku odpornego na pęknięcia i zarysowania. Zaś do zbudowania własnej i najprostszej konstrukcji przydadzą nam się cztery drewniane paliki, kilka płaskich desek, czarna folia, siatka i worek torfu. O tym jak założyć kompostownik przeczytamy w poradniku.

Jak dbać o kompostownik

W czasie długotrwałej suszy nasz kompostownik należy regularnie podlewać i od czasu do czasu przemieszać. Pamiętajmy jednak, że jego podłoże musi być przepuszczalne. Tylko w ten sposób zapewnimy swobodny odpływ wody w czasie ulewy i tylko w ten sposób udzielimy dostępu do resztek organicznych dżdżownicom i innym wartościowym mikroorganizmom. To one dzięki swojej pracy tworzą odpowiedni kompost, który zapachem i strukturą powinien przypominać żyzną ziemię.