Produkty

Ekologiczne środki czystości w kuchni

Ekologiczne środki czystości w kuchni

Kuchnia to nie tylko miejsce do przygotowywania posiłku, lecz również serce całego mieszkania, dlatego tak ważna jest jej funkcjonalność, odpowiednia aranżacja i czystość. Zamiast silnych detergentów, możemy również używać ekologicznych i łatwo dostępnych środków do czyszczenia różnych powierzchni. Dowiedzmy się jakich.

zmywanie tłuszczuUtrzymanie kuchni w idealnym porządku nie wymaga dużego nakładu sił i wielu chemicznych detergentów. Oto kilka sprawdzonych, babcinych sposobów na czystą kuchnię bez chemii.

Brzydki zapach z lodówki i z kosza na śmieci

Jeśli przeszkadza nam brzydki zapach w lodówce, a nie mamy czasu ani ochoty na jej dokładne mycie każdego dnia, z pomocą przyjdzie nam cytryna. Niemiła woń zniknie, gdy nasycone sokiem z cytryny waciki umieszczamy na kilka godzin w lodówce (możemy na nich dodatkowo położyć kilka goździków). Alternatywą jest kawa (najlepiej świeżo mielona), którą wysypujemy na spodek i pozostawiamy w lodówce na dobę. Zapach z lodówki może nam umilić olejek waniliowy – w tym przypadku również sprawdzi się sposób z wacikiem.

Wnętrze kosza dokładnie przecieramy mieszanką wody z sodą oczyszczoną (będzie miała konsystencję pasty) – jest bezwonna i skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy. Kosz dodatkowo zasypujemy sodą tak, aby w całości pokryła jego dno cienką warstwą.

Przypalony tłuszcz, osad po herbacie, mikrofalówka

Aby pozbyć się tłustych zabrudzeń, wystarczy je namoczyć, posypać sodą oczyszczoną i po kilku lub kilkunastu minutach wyszorować myjką. To dobra metoda także na osad po herbacie lub kawie na zaparzaczu. Do ciepłej wody należy dodać łyżkę sody i zanurzyć zaparzacz w roztworze na kilka godzin. Później wystarczy go tylko dokładnie przepłukać.

Taki roztwór posłuży nam również do wyczyszczenia wnętrza kuchenki mikrofalowej. Umieszczamy go w naczyniu przeznaczonym do kuchenek na 2-3 minuty (na najwyższą temperaturę), po czym przecieramy wnętrze mikrofalówki suchą szmatką.

Spalenizna, osad na armaturze, w czajniku i kubkach

Naczynia ze śladami spalenizny najpierw moczymy w wodzie, a następnie czyścimy za pomocą połówki surowego ziemniaka. Z kamieniem w starym czajniku poradzi sobie kwasek cytrynowy – saszetkę kwasku dodajemy do wody w czajniku i gotujemy. Dla lepszego efektu czynność należy wykonać przynajmniej dwa razy z rzędu. W podobny sposób pozbędziemy się osadu z kubków (kubek z kwaskiem cytrynowym lub cytryną odstawiamy do namoczenia na ok. 1-2 godz., następnie całość przecieramy zmywakiem). Z kolei osad z armatury najlepiej usunąć mieszanką sody oczyszczonej i octu (w proporcji 2:1).

Zatkany zlew, brudne odpływy

Soda zadziała również na zatkany zlew kuchenny – do odpływu najpierw wsypujemy pół szklanki sody, a później szklankę octu. Gdy mieszanka zacznie się już pienić, spłukujemy ją gorącą (nie wrzącą!) wodą. Z kolei sam ocet doskonale czyści odpływy – nasączamy nim wacik i zostawiamy na noc. Rano brud powinien zejść po spryskiwaczprzetarciu szmatką.

Glazura, okna, podłoga, drewniane meble

Okno kuchenne wyczyścimy na błysk, korzystając z mieszanki dwóch łyżek octu z czterema litrami wody. Roztwór najlepiej jest przelać do butelki ze spryskiwaczem, skroplić szyby i przecierać czarno-białą gazetą, aby uniknąć smug*.

Do czyszczenia drewnianych mebli lub elementów wykończeniowych w kuchni można zastosować mieszankę wody, octu i oliwy z oliwek (w proporcji: 1:2:2) z dodatkiem olejku eterycznego

Glazurę wyczyścimy i zdezynfekujemy ciepłą wodą z octem (w proporcji 3:1), zaś plamy i zabrudzenia na fugach powinny zniknąć po wyszorowaniu proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną (zobacz też: „Fugi – domowe sposoby na czyszczenie i konserwację”). W tym przypadku najlepiej jest wykorzystać starą szczotkę do zębów.

*Uwaga! Niektóre gazety posiadają zszywki, które mogą porysować szybę. Pamiętajmy, by je wcześniej usunąć!

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów
Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwyc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ekologiczne środki czystości w kuchni