Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kosza na śmieci?

W koszu na śmieci lądują różnego rodzaju odpadki, resztki jedzenia i materiały higieniczne. Taka mieszanka szybko może sprawić, że z naszego śmietnika zaczną wydobywać się brzydkie i uciążliwe zapachy. Często nie pomaga nawet wyniesienie z mieszkania zawartości kubła. Jak zatem wygrać z nieprzyjemnymi zapachami z kosza na śmieci?

kosz obrotowyRegularnie opróżniaj śmietnik

Nieprzyjemne zapachy w śmietniku nie będą się pojawiać tylko wtedy, gdy będzie on pusty. Nie oznacza to jednak, że kosz należy opróżniać codziennie. Należy jednak robić to regularnie i wyrzucać odpadki nawet wtedy, gdy kosz nie jest jeszcze do końca zapełniony. W walce z nieprzyjemnymi zapachami na pewno pomoże nam segregacja śmieci. Najczęściej uciążliwy aromat wydzielają odpady organiczne – warto je zatem oddzielać od makulatury i tworzyw sztucznych, które możemy wyrzucać zdecydowanie rzadziej. Odpady zmieszane starajmy się natomiast wynosić z mieszkania co 2-3 dni, aby nie zaczęły one brzydko pachnieć. W pobliżu śmietnika możemy postawić neutralizator zapachów lub zawiesić pachnącą saszetkę, która zniweluje nieprzyjemne aromaty.

Czysty kosz na śmieci

Do czyszczenia śmietnika warto użyć sody – należy wymieszać ją z niewielką ilością wody, aby powstała papka. Przecieramy nią dokładnie wnętrze kosza, a następnie wycieramy do sucha. Warto także zostawić odrobinę sody na dnie śmietnika, bowiem ogranicza ona rozwój grzybów, pleśni i innych bakterii, które są odpowiedzialne za niechciane aromaty. Śmietnik możemy umyć także przy pomocy roztworu składającego się z wody (1 litr), chlorowego wybielacza (pół szklanki) oraz kilku kropli płynu do mycia naczyń. Zwróćmy także uwagę na jakość naszego śmietnika. Okazuje się bowiem, że metalowe kosze nie zdają egzaminu w kuchni. Pod wpływem wilgoci szybko zaczynają rdzewieć, a ich czyszczenie jest dużo bardziej uciążliwe, niż w przypadku koszy plastikowych.

worki na odpadyPachnące pojemniki

Niekiedy w naszych śmietnikach pojawiają się odpady, które na długo zostawiają po sobie nieprzyjemny ślad. W takich przypadkach warto sięgnąć po sprawdzone metody, dzięki którym szybko zlikwidujemy uciążliwy zapach w koszu na śmieci. Brzydki zapach możemy usunąć przy pomocy octu – nasączamy nim kromkę chleba, którą umieszczamy na dnie kosza na ręczniku papierowym. Należy zostawić ją tam przynajmniej na 12 godzin, a następnie wszystko usunąć – po nieprzyjemnych aromatach nie powinno być już śladu. Raz na jakiś czas warto opróżnić śmietnik i wypełnić go pogniecionymi gazetami. Kosz powinniśmy starannie zamknąć i odstawić na 3-4 dni – po tym czasie będzie pachniał zdecydowanie lepiej.

Data publikacji: 19.11.2015