icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Elektrozawory – wszystko, co powinniśmy wiedzieć przed ich zakupem

Elektrozawory są częścią systemu automatycznego systemu nawadniania, która odpowiada za dostarczanie wody do poszczególnych spryskiwaczy. Zobaczmy, na czym polega ich działanie i czym powinniśmy się kierować, chcąc kupić dobry elektrozawór.

Elektrozawory – budowa i zasada działania

Już sama nazwa informuje o sposobie działania elektrozaworów – są to zawory, którymi steruje się przy użyciu prądu elektrycznego. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba automatycznego kontrolowania przepływu wody – przede wszystkim w systemach służących do podlewania ogrodu. Najprostszy z nich składa się z następujących elementów:

elektromagnes – zwany także cewką. Możemy spotkać się z modelami o zróżnicowanej wielkości, napięciu czy mocy;
zawór główny – wyposażony w tzw. zwierciadło, które jest niczym innym jak membraną otwierającą lub zamykającą otwór przepływowy dla wody.

Zasada działania elektrozaworu jest prosta i wykorzystuje zjawisko pola elektromagnetycznego. Sygnał elektryczny zostaje przekazany do cewki, skąd trafia do zwierciadła – w efekcie tego pozycja otworu zmienia się z otwartej na zamkniętą i odwrotnie. Co ciekawe, zawory elektromagnetyczne są akcesoriami jednokierunkowymi – w związku z tym ciecz płynie tylko w jednym kierunku i nie może się cofać.

Elektrozawory – wszystko, co powinniśmy wiedzieć przed ich zakupem

Jakie rodzaje elektrozaworów do wody wyróżniamy?

Biorąc pod uwagę sposób działania zaworu elektromagnetycznego, możemy wyróżnić:

elektrozawory klasyczne – otwór przepływowy otwiera się wtedy, gdy otrzyma impuls elektryczny. Pozostaje z kolei zamknięty w przypadku braku dopływu prądu;
elektrozawory bezpośrednio oddziałujące – ich działaniem kieruje rdzeń magnetyczny działający bezpośrednio na zawór;
elektrozawory impulsowe – sprawdzają się w przypadku wody płynącej pod większym ciśnieniem;
elektrozawory dwu-, trój- i czterodrożne – posiadają odpowiednio jedno, dwa lub trzy połączenia. Możemy wybrać takie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnego projektu systemu nawadniającego.

Porada eksperta

Zawory będą sprawnie działać tylko wtedy, gdy będą regularnie konserwowane. Aby mieć taką możliwość, musimy umieścić je specjalnych skrzynkach, które nie będą ograniczać dostępu do nich.

Elektrozawory – wszystko, co powinniśmy wiedzieć przed ich zakupem

Jak prawidłowo rozmieścić elektrozawory w ogrodzie?

Jeśli zależy nam na tym, aby wyrównać przepływ wody w systemie nawadniającym i jak najbardziej zminimalizować straty ciśnienia, powinniśmy zrezygnować z instalowania elektrozaworów bezpośrednio na głównej linii, od której odchodzą poszczególne zraszacze. Znacznie lepszy efekt osiągniemy, gdy połączymy je osobno przy użyciu trójników. Co zyskamy dzięki temu? Jeśli w przyszłości źródło wody ulegnie osłabieniu, nie wpłynie to na działanie naszego systemu nawadniającego.

Najbardziej ekonomiczny sposób instalacji elektrozaworów polega na umieszczeniu ich dokładnie pośrodku konkretnej grupy zraszaczowej. Najlepiej jednak, aby skrzynki z nimi znajdowały się poza zasięgiem ruchu kołowego – dzięki temu zachowają swoje właściwości przez długi czas. Więcej informacji o tym, jak i gdzie zamontować elektrozawory, znajdziemy w tym artykule