Jak podłączyć wyłączniki ciśnienia?

Jeśli chcemy usprawnić działanie naszej pompy wodnej, możemy doposażyć ją w wyłącznik ciśnieniowy. Czym jest to akcesorium i jak prawidłowo podłączyć je do pompy? Oto kilka wskazówek, które nam to ułatwią!

wyłącznik ciśnienia

Do czego służy wyłącznik ciśnienia?

Łącznik ciśnienia jest przeznaczony do stosowania z pompami ze zbiornikiem zamkniętym. Zapewnia nam automatyczne włączanie lub wyłączanie pompy wodnej w przypadku wzrostu lub spadku ciśnienia w instalacji. Urządzenie to doskonale sprawdzi się również w układach sprężonego powietrza, pozwalając na łatwiejsze sterowanie urządzeniami oraz ich ochronę przed zniszczeniem na skutek zbyt wysokiego ciśnienia podczas pracy.

Jak podłączyć łącznik ciśnienia krok po kroku?

Do zamontowania elementu potrzebne nam będzie mosiężne wyjście 5-drożne z gwintem zewnętrznym ¼ cala. Należy je nałożyć na zbiornik hydroforowy przeponowy i połączyć z nim przy pomocy 1-calowego wejścia z gwintem wewnętrznym. Aby zapewnić instalacji szczelność, pamiętajmy o uszczelnieniu gwintów – pomogą nam w tym taśma teflonowa lub pakuły nasączone pastą uszczelniającą.

Następny krok stanowi ściągnięcie plastikowej pokrywki – aby to zrobić, powinniśmy odkręcić śrubę mocującą. Teraz czas na podłączenie przewodów elektrycznych. Przełóżmy kabel pompy przez otwór w urządzeniu w taki sposób, aby był przytrzymywany przez gumową uszczelkę otworu. Następnie podłączmy po kolei wszystkie żyły przewodu do wyłącznika. Analogicznie instalujemy również kabel zakończony wtyczką – on też powinien zostać „zablokowany” przez uszczelkę w otworze. Po podłączeniu wszystkich kabli elektrycznych, możemy nałożyć na urządzenie pokrywę i przymocować ją przy pomocy wcześniej odkręconej śruby.

Wyłącznik ciśnienia do pompy – regulacja

regulacja ciśnienia wody

Parametry pracy łącznika ciśnieniowego możemy regulować podczas pracy. Służą do tego 2 śruby ze sprężynami, umieszczone tuż pod plastikową osłoną urządzenia. Większa z nich służy do zmiany ciśnienia załączania. Dokręcając ją mocniej w prawo zwiększamy ciśnienie, dzięki czemu pompa włączy się szybciej, aby wytworzyć wyższe ciśnienie. Przekręcenie śruby w lewo skutkować będzie znaczącym obniżeniem ciśnienia instalacji przed włączeniem pompy. Przy pomocy mniejszej śruby możemy z kolei wyregulować wyłączanie pompy – przekręcenie jej w prawo sprawi, że urządzenie będzie się wyłączać przy wyższym ciśnieniu.

Data publikacji: 05.01.2018