Produkty

Elektryczne podgrzewacze wody o małej mocy

Elektryczne podgrzewacze wody o małej mocy

Tam, gdzie potrzeba ciepłej wody, a trudno o instalację gazową, stosuje się podgrzewacze jednopunktowe. To niewielkich rozmiarów urządzenie pozwoli zasilić kran umywalki w ciepłą wodę bez konieczności tworzenia skomplikowanej instalacji. Elektryczny podgrzewacz wody o małej mocy może przydać nam się w lokalu usługowym, domku letniskowym czy altance działkowej.

elektryczny podgrzewaczGdy nie posiadamy instalacji ciepłej wody, a pragniemy ją mieć jedynie w jednym punkcie odbioru, najlepszą opcją będzie elektryczny podgrzewacz małej mocy. Urządzenia tego typu pobierają na tyle mało prądu (3-6 kW), że w zupełności wystarczy zasilić je poprzez podłączenie do zwykłego gniazdka sieciowego. Elektryczne podgrzewacze wielopunktowe, o znacznie wyższych mocach i wydajności wymagają nie tylko większych przekrojów przewodów zasilających, ale i często prądu trójfazowego. Kolejną zaletą elektrycznych podgrzewaczy jednopunktowych jest łatwość instalacji – choćby porównując z podgrzewaczami gazowymi. Ponieważ nie mamy tu do czynienia z gazem, takie urządzenie jest o wiele bezpieczniejsze na co dzień – nie potrzebujemy posiadać w pomieszczeniu wydajnej wentylacji czy instalacji odprowadzającej.

Najczęściej spotykanymi rodzajami elektrycznych podgrzewaczy małych mocy są instalacje nadumywalkowe, wyposażone w baterię. Są niewielkich rozmiarów i oferują całkiem dobre parametry grzewcze, przy jednoczesnej energooszczędności. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, taka skrzynka zawieszona nad umywalką może być dla niektórych nie do przyjęcia, dlatego producenci opracowali również podgrzewacze jednopunktowe podumywalkowe (podzlewakowe). Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie grzewcze jest zupełnie niewidoczne. Pamiętajmy jednak, że im dłuższy przewód połączeniowy, tym dłużej będziemy czekać na pojawienie się ciepłej wody w wylewce, w dodatku przy długich połączeniach można obserwować straty ciepła.

podgrzewacz pod umywalkę CastoramaOstatnim typem podgrzewaczy jednopunktowy jest ten przystosowany specjalnie do łazienki – zazwyczaj jest już nawet fabrycznie zaopatrzony w słuchawkę prysznicową. Podgrzewacze prysznicowe z racji otoczenia, w jakim pracują, są maksymalnie zabezpieczone przed wilgocią. Spełniany stopień ochrony IP25 pozwala zamontować podgrzewacz prysznicowy bezpośrednio w kabinie. Pamiętajmy, że urządzenie to potrzebuje nieco więcej mocy niż jego odpowiednik umywalkowy – w tym wypadku nie mamy co liczyć na zbytnią oszczędność energii elektrycznej.

Przy wyborze odpowiedniego podgrzewacza zwracamy oczywiście baczną uwagę na moc urządzenia, ale równie ważny jest sposób kontroli nad temperaturą wody. Przeważnie dzieje się to za pomocą gałki regulującej moc urządzenia, ale w grę wchodzi także tzw. hydrauliczna regulacja temperatury wody. W praktyce wygląda to dosyć prosto: im mniejszy strumień ustawimy, tym cieplejszą będziemy mieć wodę wydobywającą się z wylewki. Najlepiej sprawdza się kombinacja tych dwóch rozwiązań.

 

Data publikacji: 19.08.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak działa bojler?

Jak działa bojler?
Chcesz wiedzieć wszystko na temat bojlerów? W tym artykule zdradzimy Ci sekrety ich budowy, opowiemy o sposobie działania oraz opiszemy rodzaje...
Czytaj więcej

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?
Ciepła woda użytkowa może zostać podgrzana do wymaganej temperatury na różne sposoby. W zależności od zastosowanego w budynku czy mieszkaniu systemu g...
Czytaj więcej

Jaki rodzaj podgrzewacza będzie dla Ciebie idealny?

Jaki rodzaj podgrzewacza będzie dla Ciebie idealny?
Podgrzewacze wody to funkcjonalne urządzania, które w zdecydowany sposób podnoszą komfort życia codziennego, choć ich praca odbywa się na drugim plani...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Elektryczne podgrzewacze wody o małej mocy