LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Ogrzewanie elektryczne – poradnik

Budowa domu lub modernizacja mieszkania wiąże się z podjęciem bardzo ważnej decyzji. Dotyczy ona systemu ogrzewania, który będzie przez wiele lat odpowiadał za utrzymanie komfortowej temperatury w naszych wnętrzach. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie elektryczne. Czym się ono charakteryzuje, jakie daje nam możliwości i w jaki sposób przygotować instalację, by była w stanie obsłużyć poszczególne elementy takiego systemu?

Ogrzewanie elektryczne – poradnik

1. Zalety ogrzewania elektrycznego

Energia elektryczna może być z powodzeniem wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń. Służą do tego celu różne systemy ogrzewania elektrycznego, które – odpowiednio dobrane – mogą znacznie zwiększyć nasz komfort cieplny w czasie chłodnych miesięcy. Ogrzewanie tego typu ma wiele zalet. Przede wszystkim daje możliwość pełnego ogrzewania pomieszczeń, nie wymagając przy tym remontu mieszkania i tworzenia od postaw całej instalacji grzewczej. Doskonale sprawdzi się ono także w roli systemu uzupełniającego podstawowy system ogrzewania. Na ogrzewanie elektryczne możemy zdecydować się w każdej chwili, a jego montaż będzie nie tylko czysty, ale także szybki i prosty. Warto również wspomnieć o łatwości, z jaką możemy sterować tego typu ogrzewaniem. Jego zaprogramowanie, włączanie i wyłączanie nie sprawia najmniejszych trudności i pozwala na szybkie dostosowanie intensywności grzania do naszych aktualnych potrzeb. Ponieważ ogrzewanie elektryczne może przybrać różne formy, możemy łatwo dostosować je do naszych wymagań – np. zainstalować tylko w wybranym pomieszczeniu lub sprawić, by było niewidoczne. Nowoczesne grzejniki stanowiące główny element systemów ogrzewania elektrycznego są także w pełni bezpieczne w użytkowaniu – posiadają odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym nie stwarzają zagrożenia w wypadku awarii bądź przegrzania.

Porada eksperta

Decydując się na ogrzewanie elektryczne jako samodzielny system grzewczy, należy wybrać u dostawcy energii elektrycznej taryfę G12. Dwa razy w ciągu doby – w godzinach 13.00-15.00 oraz 22.00-6.00 – pozwala ona na pobór prądu w niższej cenie.

Ogrzewanie elektryczne – poradnik

2. Rodzaje ogrzewania elektrycznego

Jak już wyżej wspomnieliśmy, ogrzewanie elektryczne może przybrać różne formy. W pierwszej kolejności należy wyróżnić systemy odgrywające rolę głównego ogrzewania oraz będące uzupełnieniem systemu innego rodzaju, np. C.O. Ogrzewanie elektryczne może mieć również charakter płaszczyznowy oraz miejscowy. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym, ściennym, a nawet sufitowym, w drugim natomiast – z tradycyjnymi grzejnikami. Ze względu na to, czy zdecydujemy się na urządzenie mobilne, czy nie, wyróżniamy także ogrzewanie stałe oraz przenośne. Natomiast sposób, w jaki ogrzewacz przekazuje ciepło, decyduje o tym, czy mamy do czynienia z ogrzewaniem akumulacyjnym, czy konwektorowym.

a) Ogrzewanie miejscowe

2 najpopularniejsze rodzaje ogrzewanie elektrycznego wymagają zastosowania grzejników. W przypadku ogrzewania akumulacyjnego będą to piece akumulacyjne, a w przypadku ogrzewania konwektorowego – konwektory.

- Ogrzewacz akumulacyjny zmienia pobraną energię elektryczną w ciepło. Jest ono akumulowane w piecu i oddawane do otoczenia. Ładowanie takiego pieca najlepiej planować w godzinach, w których energia elektryczna jest tańsza – najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie wykupienie taryfy G12. Do obiegu powietrza w ogrzewaczu dochodzi na skutek działania wentylatora, a wlot oraz wylot powietrza znajdują się w dolnej części urządzenia. Piece akumulacyjne są ogrzewaczami stojącymi i bardziej masywnymi od tradycyjnych grzejników. Warto jednak wspomnieć, że wśród nich dostępne są także modele przystosowane do powieszenia na ścianie.

Porada eksperta

Ze względu na duże rozmiary i ciężar pieców akumulacyjnych, przed ich zainstalowaniem należy upewnić się co do wytrzymałości stropu – jest to szczególnie ważne w budownictwie starego typu.

Konwektory działają na zasadzie konwekcji, czyli ruchu powietrza. W urządzeniach tych jest ono zasysane od dołu, ogrzewane, a następnie uwalniane przez znajdujące się u góry lub z przodu otwory. Grzejniki tego typu charakteryzują się mniejszymi niż piece akumulacyjne gabarytami oraz ciężarem. Wyróżniają się wieloma wspomnianymi powyżej zaletami ogrzewania elektrycznego – są proste w obsłudze, bezpieczne w użytkowaniu, a dodatkowo pracują cicho, nie zakłócając spokoju domowników. Konwektory sprawdzają się szczególnie w roli ogrzewaczy dogrzewających pomieszczenia. Często wyposażone są np. w kółka, które ułatwiają transportowanie ich z jednego pomieszczenia do drugiego. Co więcej, niektóre z modeli posiadają także wentylator, który może pełnić 2 funkcje. Z jednej strony wpływa na zwiększenie ilości cyrkulującego powietrza, z drugiej natomiast – po wyłączeniu grzałki – pełni rolę zwykłego wentylatora, z którego możemy korzystać w czasie lata.

Ogrzewanie elektryczne – poradnik

b) Ogrzewanie płaszczyznowe

Najbardziej znanym i najchętniej stosowanym spośród typów ogrzewania płaszczowego jest ogrzewanie podłogowe. Ukryty pod podłogą system sprawia, że jest ona ciepła i przyjemna w dotyku, zapewniając komfort chodzenia po niej nawet na boso. Ogrzewanie płaszczyznowe to również systemy umiejscowione w ścianach lub w suficie. W wersji zasilanej prądem systemy takie składają się np. ze specjalnych mat grzewczych różnych rozmiarów, które zastępują klasyczne grzejniki czy piece. Maty wraz z akcesoriami sprawdzą się podczas miejscowego dogrzewania podłogi – np. w kuchni, łazience czy w przedpokoju. Ich niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że nie zajmują przestrzeni użytkowej w niewielkich często wnętrzach, a dodatkowo są bardzo proste w układaniu i montażu. Ogrzewanie takie – zarówno podłogowe, jak i ścienne oraz sufitowe – ma jeszcze jedną zaletę. Ponieważ działa na zasadzie promieniowania, nie powoduje wzbijania powietrza i unoszenia się wraz z nim kurzu i innych alergenów.

Porada eksperta

Decyzję o montażu ogrzewania płaszczyznowego najlepiej podjąć na etapie budowy domu bądź remontu. W przeciwieństwie do ogrzewania konwektorowego czy akumulacyjnego będzie ono wymagało rozprowadzenia odpowiednich przewodów lub montażu mat pod podłogą bądź tynkiem.

c) Inne rodzaje grzejników elektrycznych

Różne rodzaje ogrzewania elektrycznego wymagają zastosowania odpowiednich grzejników. Tradycyjne modele używane w przypadku takich systemów to opisane już grzejniki akumulacyjne bądź konwektorowe. Ogrzewanie płaszczyznowe wymaga natomiast zastosowania specjalnych mat grzewczych, które ukryte są najczęściej pod posadzką, a także w ścianie czy stropie. Nie są to jednak jedyne możliwości. Wśród produktów tego typu zasilanych prądem znajdziemy również grzejniki rurkowe – często stosowane w łazienkach i zwane suszarkami łazienkowymi – a także urządzenia olejowe czy płyty promieniujące. Warto także wspomnieć, że szybkie dogrzewanie pomieszczeń zapewniają niewielkie i poręczne termowentylatory. Wystarczy podłączyć ich wtyczkę do kontaktu i ustawić wybrany poziom grzania, by z otworów zaczęło wydobywać się ciepłe powietrze. Tzw. farelki wyróżniają się ekonomicznym działaniem – pobierają niewiele prądu, a efekt ich działania odczuwamy niemal natychmiastowo.

Ogrzewanie elektryczne – poradnik

Od czego zależy dobór grzejnika?

Odpowiedni dobór grzejnika pod względem jego parametrów będzie miał szczególnie duże znaczenie w przypadku ogrzewania akumulacyjnego oraz konwektorowego. Najważniejsze z nich – wielkość oraz moc – powinniśmy dobrać w taki sposób, by w pełni odpowiadały naszym potrzebom oraz warunkom panującym w pomieszczeniu. Racjonalne ogrzewanie pomieszczeń ułatwią także termostaty, w które wyposażone są niemal wszystkie grzejniki elektryczne. Dzięki nim możemy w łatwy sposób zwiększyć lub obniżyć temperaturę i utrzymać ją na wskazanym przez nas poziomie.

Uwaga!

Wybór pieca akumulacyjnego spełniającego wymagania cieplne naszych pomieszczeń powinien zostać skonsultowany ze specjalistą. Producenci tego typu sprzętu określają własne kryteria doboru, które uwzględniać mogą m.in. typ budownictwa, rodzaj izolacji podłóg i ścian, a także rodzaj okien i wypełniających je szyb oraz wartość strat ciepła.

 Instalacja elektryczna a ogrzewanie elektryczne

 Ponieważ urządzenia elektryczne, takie jak piece akumulacyjne czy konwektory stanowią sprzęty o dużej zwykle mocy, należy zadbać o to, by instalacja elektryczna, do której chcemy je podłączyć, była do tego odpowiednio przygotowana. Będzie to szczególnie ważne w przypadku pieców akumulacyjnych. Aby ich działanie nie powodowało przeciążenia instalacji elektrycznej w naszym domu, powinniśmy przewidzieć dla nich osobny obwód oraz zainstalować gniazdko siłowe, tam, gdzie jest ono wymagane – dla każdego pieca po jednym gniazdku. Podobnie warto postąpić, jeśli decydujemy się na konwektory, mimo że cechują się one mniejszą mocą w porównaniu do pieców akumulacyjnych.

Uwaga!

Zanim zdecydujemy się na montaż ogrzewania elektrycznego, upewnijmy się, że nasze mieszkanie ma odpowiednio duży przydział mocy. Jeżeli jest on niewystarczający, zgłośmy się do naszego dostawcy energii elektrycznej i złóżmy wniosek o jego zwiększenie.