Zmiana ogrzewania na elektryczne – o czym należy pamiętać?

Decyzja o zmianie ogrzewania na skutkuje zakupem nowoczesnych urządzeń grzewczych, ale nie można włożyć ich wtyczek do istniejących wcześniej, nieprzygotowanych do nowych zadań gniazd sieciowych. Aby ustrzec się przepalenia przewodów elektrycznych, które poddane będą w tej sytuacji przewodzeniu większych dawek energii, do wymiany ogrzewania należy się przygotować przez rozbudowę instalacji elektrycznej, a także przez dopasowanie taryfy energetycznej do aktualnych potrzeb.

Ogrzewanie elektryczne stare i nowe

Energia elektryczna jest związana ze źródłami ciepła od dziesięcioleci, jednak najczęściej była wykorzystywana do zasilania przenośnych urządzeń grzewczych, na przykład popularnych niegdyś farelek, grzejników panelowych, olejowych czy promienników podczerwieni. Ich dużą zaletą była – i jest nadal, ponieważ urządzenia są wciąż wykorzystywane – mobilność oznaczająca możliwość użycia ich w miejscach, gdzie zachodzi konieczność podwyższenia temperatury. Największymi wadami – mała moc i ograniczony zasięg działania, najczęściej do kilku metrów.

Inna niedogodność tego typu urządzeń to brak możliwości kumulowania energii i oddawania jej w postaci ciepła w długim okresie. Do tego celu służyły z kolei duże grzejniki wypełnione wkładem szamotowym lub istniejące piece kaflowe ze zmodyfikowanym sposobem działania, w których miejsce paleniska zajmowały spirale grzewcze działające na zasadzie elektrycznych grzałek. Ta ostatnia praktyka jest wciąż stosowana i poddaje się jej zwłaszcza zabytkowe, ozdobne piece, które gdyby nie takie udogodnienie, spełniałyby tylko funkcję dekoracyjną. W przeciwieństwie do nich grzejniki akumulacyjne wykonane dekady temu sprawdzały się głównie przez swoją funkcjonalność, ponieważ z wyglądu były niezgrabne. Wiele do życzenia pozostawiała także ich sprawność, malejąca z roku na rok. Na szczęście w ostatnich latach znalazły one swoje ulepszone pod każdym względem odpowiedniki.

konwektor Blyss

Grzejniki akumulacyjne statyczne i dynamiczne

Nowe wcielenia urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną nie przypominają swoich poprzedników. Do ich wykonania używane są trwalsze, wytrzymałe i efektywne co do możliwości magazynowania ciepła materiały, na przykład wermikulit i magnezyt. Przez to okazało się możliwe uzyskanie podobnej i większej mocy cieplnej przy jednoczesnym zmniejszeniu gabarytów urządzeń. To z kolei przełożyło się na pojawienie się korzystnych zmian w ich wyglądzie – produkowane obecnie elektryczne urządzenia akumulacyjne swoimi rozmiarami przypominają grzejniki panelowe i mogą być umieszczane w miejscach zarezerwowanych dotąd dla kaloryferów, czyli we wnękach pod parapetami okiennymi.termowentylator Blyss

W zależności od sposobu oddawania zmagazynowanego ciepła rozróżniamy:

grzejniki akumulacyjne statyczne – skumulowane w nich ciepło przenika przez powierzchnię, a także ogrzewa powietrze, które samoczynnie rozprzestrzenia się, uchodząc z otworów w górnej części urządzenia,

grzejniki akumulacyjne dynamiczne – oprócz tego, że biernie oddają ciepło jak urządzenia statyczne, wzbogacone zostały w system wymuszonego przepływu powietrza, które ogrzane we wnętrzu urządzenia za pomocą wentylatora wypychane jest u dołu grzejnika, dodatkowo zwiększając temperaturę w pomieszczeniu.

Porada eksperta:

System nawiewu ciepłego powietrza jest przydatną opcją w przypadku połączenia go ze wskazaniami czujnika umieszczonego wewnątrz pokojowego programatora temperatury. To on daje sygnał do wytworzenia dodatkowej porcji ciepłego powietrza, jeśli tylko ilość stopni Celsjusza spadnie poniżej zaprogramowanego przez nas wcześniej limitu. Ten z kolei w zależności od naszych preferencji możemy dowolnie modyfikować i wpisywać do pamięci urządzenia z dokładnością do godziny każdego dnia tygodnia, przez co spadek temperatury nocą i jej wzrost za dnia będą sprawą automatyki, a nie naszych codziennych starań. Jeśli dodatkowo włączymy programator w zakres działania stacji pogodowej, czas pracy grzejnika będzie stale aktualizowany na podstawie warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz budynku. Nagłe ochłodzenie na dworze nie będzie wewnątrz odczuwalne.

Co trzeba uwzględnić przy zmianie sposobu ogrzewania?

Wygoda użytkowania powyżej opisanego systemu nie ma sobie równych wśród pozostałych sposobów ogrzewania pomieszczeń i dlatego warto wziąć go pod uwagę w przypadku wymiany dotychczas działających grzejników zasilanych za pomocą innego rodzaju paliwa, na przykład węgla. Nie tylko unikniemy konieczności magazynowania jego zapasu przed sezonem grzewczym, ale też przyczynimy się do poprawienia jakości atmosfery, ponieważ zaprzestaniemy produkowania spalin.

grzejnik elektryczny

Przeszkodą w zastosowaniu ogrzewania elektrycznego może być cena urządzeń i koszt ich eksploatacji. Ten ostatni zwiększy wydatki naszego domowego budżetu, jeśli wraz z zakupem urządzeń pozostaniemy przy dotychczas używanej taryfie energetycznej jednostrefowej (G11). Specyfika pieców akumulacyjnych przyczynia się do zmiany opłaty stałej o każdej godzinie każdego dnia tygodnia na taką, w której cena jest zróżnicowana i uzależniona od pory dnia i nocy. Taryfa G12 umożliwia tańszy pobór energii przez 2 godziny w ciągu dnia i przez 8 w nocy. To wystarczająco dużo czasu, by nasz grzejnik nabrał pełni mocy do skutecznego działania w pozostałych częściach doby.

Przed zakupem urządzenia lub urządzeń o odpowiedniej mocy potrzebnej do ocieplenia wnętrz o konkretnej kubaturze, potrzebne będzie przystosowanie naszej instalacji elektrycznej do bezawaryjnego obsłużenia nowego typu ogrzewania. Jak się do tego przygotować?

Zwiększenie mocy przyłączeniowej – kiedy niezbędne?

Jeśli zsumujemy moc wszystkich urządzeń elektrycznych, które mogą pracować w tym samym czasie i dodamy do wyniku moc wybranych grzejników, może się okazać, że wielkość mocy przyłączeniowej przypisana dla naszej instalacji będzie niewystarczająca. Ale jeżeli nawet uzyskana w wyliczeniach suma będzie równa aktualnej mocy, warto się zastanowić nad zwiększeniem tej ostatniej. Dlaczego? Być może obecnie nie planujemy zakupu dodatkowego sprzętu AGD, ale jeśli tylko w wyniku awarii na przykład kuchenki gazowej zdecydujemy się na postawienie na jej miejscu kuchenki elektrycznej, przekroczymy tym samym moc przyłączeniową, co może doprowadzić do awarii instalacji, a na pewno do wybijania bezpieczników przed licznikiem. Warto odpowiednio wcześniej przewidzieć taki rozwój wypadków i zadbać o zwiększenie mocy przyłączeniowej, a także zmodernizować instalację elektryczną.

Zmiany w instalacji elektrycznej – na czym polegają?

Każdy z planowanych grzejników powinien zostać połączony z rozdzielnicą osobnym obwodem, a ten należy wyposażyć w system zabezpieczeń. Ponieważ najczęściej piece akumulacyjne z racji swojej wagi dostarczane są do budynków w częściach, ich odpowiednie złożenie wymagać będzie zaangażowania specjalisty – elektryka. Jeśli ma on stosowne uprawnienia, może nie tylko połączyć ze sobą komponenty grzejnika w całość, ale też wcześniej wykonać dla nich poszczególne obwody.

Porada eksperta:

Jeśli dotychczas nie przykładaliśmy wagi do modernizacji domowej sieci elektrycznej i nasze duże i energochłonne sprzęty AGD (pralka, zmywarka, ogrzewacz wody, pompa) nie mają osobnych obwodów, wyposażanie systemu elektrycznego w dodatkowe odnogi jest najlepszą możliwą okazją do nadrobienia zaległości. Zróbmy to w trosce o bezawaryjne działanie naszej instalacji.

W zależności od typu i mocy urządzenia zastosowane zostaną:

- obwód jednofazowy, trójżyłowy, dla urządzeń o mocy nieprzekraczającej 2 kW,

- obwód trójfazowy, pięciożyłowy, obsługujący urządzenia do 6 kW.

Powyższe połączone mogą zostać jednym wyłącznikiem różnicowoprądowym, a każdy z osobna wyposażony zostanie w wyłącznik nadmiarowoprądowy. Jeśli prace instalacyjne wymagać będą czasowego odłączenia licznika energii, należy ten fakt zgłosić wcześniej w miejscowym zakładzie energetycznym. Ponieważ ich zakończenie wymaga wizyty pracownika ww. zakładu w celu ponownego założenia plomby, warto zawczasu postarać się o zmianę taryfy, która skutkować będzie (w przypadku przejścia z jedno- na dwustrefową G12) wymianą licznika i pozwoli jednocześnie uruchomić grzejniki elektryczne w korzystnej dla nas opcji cenowej.

 

Data publikacji: 13.07.2016