Produkty

Farby do pokoju alergika - jakie wybrać?

Farby do pokoju alergika - jakie wybrać?

Dbałość o zdrowie i samopoczucie alergika powinno się rozpocząć już na etapie remontu. Spośród wielu produktów dostępnych na rynku możemy wybrać te, które zostały stworzone na potrzeby osób skłonnych do uczuleń. Jednym z takich środków są specjalne farby hipoalergiczne.

farba hipoalergicznaFarby wewnętrzne

Współczesne farby przeznaczone do użytku wewnętrznego powstają w oparciu o restrykcyjne normy narzucone prze Unię Europejską. Dotyczą one składu chemicznego oraz emisji LZO (lotnych związków organicznych przyczyniających się do zanieczyszczenia środowiska). Dzięki tym normom możemy być pewni, że produkty te nie zagrażają naszemu zdrowiu. Bezpieczeństwo farb oznaczone jest zawsze na ich opakowaniu za pomocą odpowiednich znaków jakości. Pamiętajmy jednak, że farby ekologiczne to nie to samo, co farby hipoalergiczne.

Hipoalergiczny – co to znaczy

W powszechnym rozumieniu hipoalergiczny oznacza niewywołujący alergii. Oznacza to, że składniki oznaczonych tym pojęciem produktów zostały tak dobrane, by nie wywoływać podrażnień i uczuleń. W praktyce jednak okazuje się, że nawet tzw. hipoalergiczne produkty stają się alergenami dla niektórych osób. Dlatego też bezpieczniej jest powiedzieć, że hipoalergiczne produkty ograniczają ryzyko wystąpienia alergii, jednak nie wykluczają go całkowicie.

Farby hipoalergiczne

Z myślą o alergikach oraz dzieciach szczególnie podatnych na działanie drażniących substancji wielu producentów wprowadziło do swojej oferty farby hipoalergiczne. Produkty te, poza innymi znakami jakości potwierdzającymi ich nieszkodliwość, powinny posiadać także logo Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) lub inny certyfikat świadczący o przeprowadzeniu badań alergologicznych. Tylko taki atest jest gwarancją, że dana farba nie zawiera składników uczulających.

Właściwości farb hipoalergicznychfarba bezzapachowa castorama

Pod względem jakości farby tego typu nie różnią się niczym od standardowych produktów. Charakteryzuje je bogata paleta kolorów, wytrzymałość oraz zmywalność. Znajdziemy tu farby emulsyjne, lateksowe i akrylowe. Poza tym farby hipoalergiczne to takie, które:

- nie wydzielają zapachu podczas nanoszenia lub wydzielają go w bardzo małym stopniu,

- nie zawierają substancji uczulających, w tym rozpuszczalników ani amoniaku,

- są wodorozcieńczalne – rozpuszczalnikiem jest w nich woda.

Farby fotokatalityczne

To nowoczesne farby, które wykorzystują działanie światła do przeprowadzenia reakcji fotokatalitycznej, podczas której zanieczyszczenia (np. LZO), toksyny czy drobnoustroje (bakterie, grzyby) zostają zneutralizowane i rozłożone na nieszkodliwy dwutlenek węgla oraz wodę. Główną rolę odgrywają tu nanokryształy dwutlenku tytanu, które skutecznie oczyszczają powietrze ze szkodliwych dla zdrowia substancji.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka
Przygotowując pokój dziecięcy, chcemy, aby nasze pociechy czuły się w nim dobrze i swobodnie. Wybierając farby do malowania ścian, powinniśmy s...
Czytaj więcej

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?
Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Farby do pokoju alergika - jakie wybrać?