Wielkie możliwości w małej łazience

Nawet małą łazienkę możemy urządzić tak, aby była jednocześnie wygodna, ładna i funkcjonalna. W takim pomieszczeniu najistotniejsze będzie to, po jakie wyposażenie sięgniemy. Pojemne meble, wielofunkcyjne urządzenia sanitarne, a także sprytne rozwiązania – to przepis na małą łazienkę. Sprawdźmy, jak go zrealizować!

Światło – mała łazienka powinna być jasna

Pierwszą zasadą, którą powinniśmy kierować się podczas wykańczania niewielkiej łazienki, jest unikanie ciemnych kolorów do jej wykończenia. Światło jest niezwykle ważne szczególnie w małych pomieszczeniach, a za pomocą jasnych barw jesteśmy w stanie optycznie je powiększyć. Z tego względu nie zaleca się stosowania ani ciemnych płytek ceramicznych (szczególnie na ścianach), ani farb.

Czy wiesz, że…

Jasne barwy odbijają światło, zaś ciemne je pochłaniają. To dlatego w małych pomieszczeniach tak ważne są kolory, po które sięgniemy. Jeśli dodatkowo do naszej łazienki dociera niewiele światła dziennego lub nie ma w niej okna, koniecznie zdecydujmy się na jak najjaśniejszą paletę barw.

Jasne kolory ścian to nie wszystko – również wyposażenie powinno takie być. Do małej łazienki starajmy się dopasować szafki z frontami w jasnych odcieniach, a jeśli koniecznie chcemy mieć w niej ciemniejsze akcenty, to w zdecydowanie mniejszej ilości – niech to będą jedynie akcenty. Miska WC czy umywalka, szczególnie w nowoczesnej łazience, może być ciemna, jednak zrezygnujmy z takiego rozwiązania w przypadku kabiny prysznicowej czy wanny – zajmują one zbyt dużą część przestrzeni.

Jasna glazura

Maksymalnie funkcjonalne wyposażenie

W pomieszczeniu, w którym nie ma na nic miejsca, musimy skorzystać z każdego dostępnego kąta. Na szczęście producenci mebli oraz ceramiki i armatury zdają sobie sprawę z potrzeb konsumentów, a mała łazienka to wciąż standard w budownictwie mieszkaniowym. Możemy zatem wybrać szereg udogodnień w postaci wielofunkcyjnych mebli – np. szafek z umywalkami czy wanien z parawanami, dzięki którym zaoszczędzimy nieco miejsca, a jednocześnie nie pozbawimy się wygód.

maly_plan_duze_mozliwosci.maly_plan_duze_mozliwosci.maly_plan_duze_mozliwosci.maly_plan_duze_mozliwosci.

Starannie dobierzmy meble do małej łazienki, ponieważ nie powinny być zbyt wystające. Co to oznacza? Ich głębokość może być niewielka – im bardziej będą przylegać do ściany, tym więcej pozostawią dostępnej przestrzeni. Mogą za to nadrabiać długością. Taką szafkę warto powiesić – nawet jeśli zajmie pół ściany, zmieścimy w niej wszystko, czego potrzebujemy w łazience.

Mała łazienka

Zwróćmy szczególną uwagę na wodoodporność frontów. Odpowiednio dobrane szafki mogą być umiejscowione wtedy nawet w bezpośrednim pobliżu prysznica czy wanny. Szafka z umywalką skutecznie zaoszczędzi miejsce, a jeśli wolimy blat i umywalkę nablatową, zagospodarujemy przestrzeń pod nimi. W małej łazience będą przydatne wszelkie akcesoria zwiększające jej potencjał do przechowywania.

Więcej trików na temat przechowywania w małej łazience poznamy tutaj.

Łazienka

Łazienkowe akcesoria wiszące

W małej łazience zrezygnujmy całkowicie z akcesoriów stojących, które zajmą dodatkowe miejsce i mogą nam utrudniać poruszanie się. Tyczy się to tak samo dozowników mydła, jak wieszaków na ręczniki, uchwytów na kubki i papier toaletowy. Decydując się na powieszenie tych wszystkich akcesoriów, oszczędzamy miejsce nad umywalką, a także wokół niej oraz przy muszli klozetowej. Stojące wieszaki na ręczniki czy stojaki na papier jedynie dodatkowo zagracają niewielką przestrzeń i przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się.

Ograniczając liczbę stojących akcesoriów czy kosmetyków, zapewniamy sobie wygodniejsze korzystanie z nich bez ryzyka szybkiego powstawania rozgardiaszu. Mydelniczka postawiona na umywalce czy brzegu wanny często będzie się ześlizgiwać i brudzić ceramikę. W małej łazience, szczególnie używanej przez kilka osób, szybko i łatwo tworzy się bałagan, dlatego warto, abyśmy znaleźli dla wszystkiego swoje stałe miejsce. Akcesoria przytwierdzane do ściany nie będą się przewracać i nam zawadzać.

Urządzenie małej łazienki

Płytki ceramiczne do małej łazienki

To, jak prezentuje się przestrzeń, zależy również od wykończenia jej powierzchni. Znaczenie ma nie tylko kolor. Wybierając płytki ceramiczne, zwróćmy uwagę na ich wielkość i kształt, a także stopień połysku. Na podłodze koniecznie zastosujmy gres wielkoformatowy – w ten sposób wnętrze zyska bardziej przestrzenny charakter.

Glazurę wybierzmy przede wszystkim jasną – kremową lub białą, a jeśli chcemy zastosować kolory, wybierzmy pastelowe, bardzo delikatne odcienie. Powinna być połyskliwa, wręcz odbijająca światło.

Porada eksperta

W małej łazience zrezygnujmy z dekorów, a także przedzielania ścian innym rodzajem płytek – każda tego typu forma zaburza efekt jednolitego wykończenia i będzie optycznie zmniejszała wnętrze. Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej jednokolorowy i prosty powinien być jego projekt.

Oto, jak powiększymy małą łazienkę za pomocą płytek.

Mała łazienka – duże lustro

W małej łazience koniecznie zastosujmy duże lustro. Najlepiej, jeśli nie będzie ono wbudowane w półkę. Płaska tafla przyklejona do ściany będzie idealnie powiększała przestrzeń i w żaden sposób jej nie przytłaczała czy ograniczała. Takie lustro powinniśmy oczywiście powiesić nad umywalką, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je również w innych częściach małej łazienki. Jeśli powiesimy dwie długie tafle naprzeciwko siebie, stworzą wyraźny efekt większej przestrzeni.

Toaleta

Inną metodą na funkcjonalne powiększenie małej łazienki jest zastosowanie szafek z lustrzanymi frontami. Ciąg takich mebli świetnie sprawdzi się właśnie naprzeciwko cienkiego lustra ciętego, które zostało umieszczone nad umywalką.

Również jeśli tworzymy wnękę, np. przy wannie czy natrysku, możemy wykończyć ją w środku taflami lustrzanymi. Taka powierzchnia dodatkowo powiększy pomieszczenie, a półka wnękowa będzie służyła do przechowywania kosmetyków do kąpieli.

Ażurowe wyposażenie do małej łazienki

Urządzając małą łazienkę, musimy uważać, żeby jej nie zagracić. Cenną przestrzeń warto w minimalny sposób ograniczać wyposażeniem czy meblami. Z tego względu kiedy sięgamy po kabinę prysznicową, drzwiczki lub parawan do wanny, zdecydujmy się na elementy transparentne. W małej łazience najlepiej sprawdzą się rozwiązania bez brodzika, a jeśli zdecydujemy się na wannę i planujemy korzystać z niej również w formie natrysku, doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie szklanego, transparentnego parawanu. W ten sposób w żaden sposób nie podzielimy przestrzeni a jedynie zasłonimy poszczególne partie pomieszczenia. Mała łazienka powinna być urządzona na planie otwartym. Wystrzegajmy się dzielenia jej na części, co z kolei jest w pełni uzasadnione w przypadku większego pomieszczenia.

Prysznic w małej łazience

Aranżacja przestrzeni w małej łazience

Ostatnim elementem, który sprawi, że przestrzeń nie będzie się wydawać aż tak niewielka, jest sposób aranżacji łazienki. Aby wygodnie się w niej poruszać, potrzebujemy swobodnego przejścia między wyposażeniem a umeblowaniem. Pamiętajmy zatem, aby pozostawić sobie około 1,5 m miejsca z każdej strony. To optymalna odległość, by w czasie poruszania nie obijać się o umeblowanie i minąć z drugą osobą.

Czy wiesz, że…

Postarajmy się umieścić miskę WC, umywalkę z szafką i ewentualny natrysk na jednej ścianie. Jeśli wszystkie te elementy będą od niej odstawać na tę samą długość, uda nam się maksymalnie wykorzystać pozostałą przestrzeń.