Wielkie możliwości w małej łazience

Nawet małą łazienkę możemy urządzić tak, aby była jednocześnie wygodna, ładna i funkcjonalna. W takim pomieszczeniu najistotniejsze będzie to, po jakie wyposażenie sięgniemy. Pojemne meble, wielofunkcyjne urządzenia sanitarne, a także sprytne rozwiązania – to przepis na małą łazienkę. Sprawdźmy, jak go zrealizować!

Światło – mała łazienka powinna być jasna

Pierwszą zasadą, którą powinniśmy kierować się podczas wykańczania niewielkiej łazienki, jest unikanie ciemnych kolorów do jej wykończenia. Światło jest niezwykle ważne szczególnie w małych pomieszczeniach, a za pomocą jasnych barw jesteśmy w stanie optycznie je powiększyć. Z tego względu nie zaleca się stosowania ani ciemnych płytek ceramicznych (szczególnie na ścianach), ani farb.

Czy wiesz, że…

Jasne barwy odbijają światło, zaś ciemne je pochłaniają. To dlatego w małych pomieszczeniach tak ważne są kolory, po które sięgniemy. Jeśli dodatkowo do naszej łazienki dociera niewiele światła dziennego lub nie ma w niej okna, koniecznie zdecydujmy się na jak najjaśniejszą paletę barw.

Jasne kolory ścian to nie wszystko – również wyposażenie powinno takie być. Do małej łazienki starajmy się dopasować szafki z frontami w jasnych odcieniach, a jeśli koniecznie chcemy mieć w niej ciemniejsze akcenty, to w zdecydowanie mniejszej ilości – niech to będą jedynie akcenty. Miska WC czy umywalka, szczególnie w nowoczesnej łazience, może być ciemna, jednak zrezygnujmy z takiego rozwiązania w przypadku kabiny prysznicowej czy wanny – zajmują one zbyt dużą część przestrzeni.

jasna_glazurajasna_glazurajasna_glazurajasna_glazura

Maksymalnie funkcjonalne wyposażenie

W pomieszczeniu, w którym nie ma na nic miejsca, musimy skorzystać z każdego dostępnego kąta. Na szczęście producenci mebli oraz ceramiki i armatury zdają sobie sprawę z potrzeb konsumentów, a mała łazienka to wciąż standard w budownictwie mieszkaniowym. Możemy zatem wybrać szereg udogodnień w postaci wielofunkcyjnych mebli – np. szafek z umywalkami czy wanien z parawanami, dzięki którym zaoszczędzimy nieco miejsca, a jednocześnie nie pozbawimy się wygód.

maly_plan_duze_mozliwosci.maly_plan_duze_mozliwosci.maly_plan_duze_mozliwosci.maly_plan_duze_mozliwosci.

Starannie dobierzmy meble do małej łazienki, ponieważ nie powinny być zbyt wystające. Co to oznacza? Ich głębokość może być niewielka – im bardziej będą przylegać do ściany, tym więcej pozostawią dostępnej przestrzeni. Mogą za to nadrabiać długością. Taką szafkę warto powiesić – nawet jeśli zajmie pół ściany, zmieścimy w niej wszystko, czego potrzebujemy w łazience.

wiszace_szafki_lazienkowewiszace_szafki_lazienkowewiszace_szafki_lazienkowewiszace_szafki_lazienkowe

Zwróćmy szczególną uwagę na wodoodporność frontów. Odpowiednio dobrane szafki mogą być umiejscowione wtedy nawet w bezpośrednim pobliżu prysznica czy wanny. Szafka z umywalką skutecznie zaoszczędzi miejsce, a jeśli wolimy blat i umywalkę nablatową, zagospodarujemy przestrzeń pod nimi. W małej łazience będą przydatne wszelkie akcesoria zwiększające jej potencjał do przechowywania.

Więcej trików na temat przechowywania w małej łazience poznamy tutaj.

miska_WCmiska_WCmiska_WCmiska_WC

Łazienkowe akcesoria wiszące

W małej łazience zrezygnujmy całkowicie z akcesoriów stojących, które zajmą dodatkowe miejsce i mogą nam utrudniać poruszanie się. Tyczy się to tak samo dozowników mydła, jak wieszaków na ręczniki, uchwytów na kubki i papier toaletowy. Decydując się na powieszenie tych wszystkich akcesoriów, oszczędzamy miejsce nad umywalką, a także wokół niej oraz przy muszli klozetowej. Stojące wieszaki na ręczniki czy stojaki na papier jedynie dodatkowo zagracają niewielką przestrzeń i przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się.

Ograniczając liczbę stojących akcesoriów czy kosmetyków, zapewniamy sobie wygodniejsze korzystanie z nich bez ryzyka szybkiego powstawania rozgardiaszu. Mydelniczka postawiona na umywalce czy brzegu wanny często będzie się ześlizgiwać i brudzić ceramikę. W małej łazience, szczególnie używanej przez kilka osób, szybko i łatwo tworzy się bałagan, dlatego warto, abyśmy znaleźli dla wszystkiego swoje stałe miejsce. Akcesoria przytwierdzane do ściany nie będą się przewracać i nam zawadzać.

urzadzanie_malej_lazienkiurzadzanie_malej_lazienkiurzadzanie_malej_lazienkiurzadzanie_malej_lazienki

Płytki ceramiczne do małej łazienki

To, jak prezentuje się przestrzeń, zależy również od wykończenia jej powierzchni. Znaczenie ma nie tylko kolor. Wybierając płytki ceramiczne, zwróćmy uwagę na ich wielkość i kształt, a także stopień połysku. Na podłodze koniecznie zastosujmy gres wielkoformatowy – w ten sposób wnętrze zyska bardziej przestrzenny charakter.

Glazurę wybierzmy przede wszystkim jasną – kremową lub białą, a jeśli chcemy zastosować kolory, wybierzmy pastelowe, bardzo delikatne odcienie. Powinna być połyskliwa, wręcz odbijająca światło.

Porada eksperta

W małej łazience zrezygnujmy z dekorów, a także przedzielania ścian innym rodzajem płytek – każda tego typu forma zaburza efekt jednolitego wykończenia i będzie optycznie zmniejszała wnętrze. Im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej jednokolorowy i prosty powinien być jego projekt.

Oto, jak powiększymy małą łazienkę za pomocą płytek.

Mała łazienka – duże lustro

W małej łazience koniecznie zastosujmy duże lustro. Najlepiej, jeśli nie będzie ono wbudowane w półkę. Płaska tafla przyklejona do ściany będzie idealnie powiększała przestrzeń i w żaden sposób jej nie przytłaczała czy ograniczała. Takie lustro powinniśmy oczywiście powiesić nad umywalką, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je również w innych częściach małej łazienki. Jeśli powiesimy dwie długie tafle naprzeciwko siebie, stworzą wyraźny efekt większej przestrzeni.

lustro_w_laziencelustro_w_laziencelustro_w_laziencelustro_w_lazience

Inną metodą na funkcjonalne powiększenie małej łazienki jest zastosowanie szafek z lustrzanymi frontami. Ciąg takich mebli świetnie sprawdzi się właśnie naprzeciwko cienkiego lustra ciętego, które zostało umieszczone nad umywalką.

Również jeśli tworzymy wnękę, np. przy wannie czy natrysku, możemy wykończyć ją w środku taflami lustrzanymi. Taka powierzchnia dodatkowo powiększy pomieszczenie, a półka wnękowa będzie służyła do przechowywania kosmetyków do kąpieli.

Ażurowe wyposażenie do małej łazienki

Urządzając małą łazienkę, musimy uważać, żeby jej nie zagracić. Cenną przestrzeń warto w minimalny sposób ograniczać wyposażeniem czy meblami. Z tego względu kiedy sięgamy po kabinę prysznicową, drzwiczki lub parawan do wanny, zdecydujmy się na elementy transparentne. W małej łazience najlepiej sprawdzą się rozwiązania bez brodzika, a jeśli zdecydujemy się na wannę i planujemy korzystać z niej również w formie natrysku, doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie szklanego, transparentnego parawanu. W ten sposób w żaden sposób nie podzielimy przestrzeni a jedynie zasłonimy poszczególne partie pomieszczenia. Mała łazienka powinna być urządzona na planie otwartym. Wystrzegajmy się dzielenia jej na części, co z kolei jest w pełni uzasadnione w przypadku większego pomieszczenia.

wanna_do_malej_lazienkiwanna_do_malej_lazienkiwanna_do_malej_lazienkiwanna_do_malej_lazienki

Aranżacja przestrzeni w małej łazience

Ostatnim elementem, który sprawi, że przestrzeń nie będzie się wydawać aż tak niewielka, jest sposób aranżacji łazienki. Aby wygodnie się w niej poruszać, potrzebujemy swobodnego przejścia między wyposażeniem a umeblowaniem. Pamiętajmy zatem, aby pozostawić sobie około 1,5 m miejsca z każdej strony. To optymalna odległość, by w czasie poruszania nie obijać się o umeblowanie i minąć z drugą osobą.

Czy wiesz, że…

Postarajmy się umieścić miskę WC, umywalkę z szafką i ewentualny natrysk na jednej ścianie. Jeśli wszystkie te elementy będą od niej odstawać na tę samą długość, uda nam się maksymalnie wykorzystać pozostałą przestrzeń.