icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Garaż bez pozwolenia, czy jego budowa jest możliwa? Rozwiewamy wątpliwości

Na Twojej posesji brakuje garażu? W takim razie z pewnością warto go postawić. Od czego zacząć w takiej sytuacji? Czy musisz występować o pozwolenie na budowę, a może prawo budowlane dopuszcza inne rozwiązanie? Dzisiaj poznasz odpowiedź na to pytanie. Dowiesz się także jakie warunki techniczne powinien spełnić garaż, z czego i jak najlepiej go wybudować.

Czy można postawić garaż bez pozwolenia?

W myśl obowiązującego w naszym kraju prawa, niektóre obiekty, można zbudować bez pozwolenia – takie jak wolnostojący parterowy budynek gospodarczy o powierzchni mniejszej niż 35 m2. Możesz więc postawić garaż bez pozwolenia, który spełnia te warunki. Nie ma znaczenia materiał, z jakiego go zbudujesz. Może być on drewniany, murowany lub blaszany. Co ważne, jeden taki obiekt może przypadać na 500 m2 danej działki.

Zanim przystąpisz do budowy, sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego w Twoim urzędzie gminy. W zależności od gminy obowiązują odrębne przepisy co do tego, jaki garaż można postawić. Warto więc zapoznać się z tymi wytycznymi wcześniej, by potem uniknąć ewentualnych kłopotów. Może się okazać, że na danym terenie możesz zbudować garaż tylko o określonych rozmiarach, wykonany z jednego rodzaju materiału, czy też o z góry ustalonym nachyleniu powierzchni dachu. W takim wypadku, przykładowo garaż z płyty warstwowej bez pozwolenia nie może zostać postawiony.

Zastanawiasz się, czy potrzebujesz pozwolenie na budowę, jeśli na Twojej posesji znajduje się już garaż, a Ty planujesz jego rozbudowę? Oblicz ile metrów będzie miała łącznie ta konstrukcja. Jeśli garaż przekroczy limit 35 m2, będzie potrzebne pozwolenie na budowę. Niestety taka przebudowa wymaga już wydania urzędowej zgody na jej przeprowadzenie. Potrzebować będziesz takich samych dokumentów jak przy budowie domu lub innego budynku.

Jeżeli potrzebujesz większej przestrzeni przeznaczonej do parkowania, możesz zdecydować się na postawienie wiaty. W myśl obowiązujących przepisów konstrukcja taka do 50m2 nie wymaga pozwolenia. Jest to znacznie większa przestrzeń niż w przypadku garażu, dlatego też wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Zwłaszcza, jeżeli w rodzinie są dwa auta, a teren wokół domu pozwala na postawienie takiej konstrukcji. Możesz także zdecydować się na garaż z wiatą. Bez pozwolenia możesz postawić mały garaż i wiatę obok niego.

Blaszane lub drewniane garaże tymczasowe nie wymagają pozwolenia bez względu na ich wielkość, z zastrzeżeniem, że po upływie 180 dni muszą zostać one rozebrane. Bez pozwolenia garaż możesz postawić także na działce, na której budujesz dom pod warunkiem, że po zakończeniu budowy będzie on rozebrany. Jeśli zamierzasz nadal z niego korzystać, powinieneś uzyskać na to pozwolenie i zgłosić ten fakt do urzędu gminy.

Garaż na zgłoszenie — jakie można wybudować?

Budowa garażu na zgłoszenie jest możliwa bez pozwolenia, ale powinieneś poinformować urząd gminy o Twoim zamiarze. W większości przypadków trzeba tego dokonać co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Termin ten ustala każda gmina indywidualne, więc w Twoim przypadku może on być trochę inny. Bez problemu sprawdzisz to na stronie internetowej Twojego urzędu gminy. Znajdziesz tam też wniosek do pobrania oraz listę ewentualnie wymaganych dokumentów.

Do wniosku o zgłoszenie budowy najczęściej należy dołączyć:

  • oświadczenie o prawie do dysponowania działką,
  • mapę sytuacyjną,
  • plan obiektu.

We wniosku podaj wymiary garażu, nie może on przekraczać 35 m2.Określ, z jakich materiałów będzie budowany. Wskaż numer działki oraz termin rozpoczęcia i okres trwania prac budowlanych. Powinieneś także określić charakter działki, czy jest ona siedliskowa, rekreacyjna, budowlana, inwestycyjna czy rolna.

Gmina ma prawo na wniesienie sprzeciwu, w ciągu 21 dni roboczych od daty złożenia przez Ciebie dokumentów. Jeżeli tego nie zrobi, uznaje się to za wyrażenie zgody na budowę garażu.

Zgodnie z prawem garaż bez zezwolenia powinien spełniać następujące warunki techniczne:

  • wysokość w świetle konstrukcji nie może mieć mniej niż 2,2 metra;
  • Wjazd do garażu musi być szeroki na co najmniej 2,3 metra i wysoki na 2 metry;
  • W garażu powinna znajdować się instalacja elektryczna;
  • Garaż musi znajdować się co najmniej 3 metry od granicy działki z każdej strony. W przypadku wąskich działek, do 16 metrów szerokości, możesz zbudować garaż w odległości 1,5 metra od granicy działki, z zastrzeżeniem, że nie może być on dłuższy niż 6,5 metra i nie wyższy niż 3 metry.

Gdy warunki te zostaną spełnione, budowa garażu bez zezwolenia jest możliwa, a Ty już w krótkim czasie będziesz mógł bezpiecznie parkować Twoje auto.

Jak wybudować garaż bez pozwolenia?

Gdy planujesz zbudować garaż bez pozwolenia, poza aspektami prawnymi i administracyjnymi, weź pod uwagę także kwestie praktyczne. Jeżeli zależy Ci na szybkim postawieniu garażu, zdecyduj się na konstrukcję blaszaną lub drewnianą. W obu przypadkach nie poniesiesz zbyt dużych kosztów. Co więcej, jeżeli zajdzie taka potrzeba w przyszłości konstrukcję taką można łatwo przenieść, lub na jej miejsce wybudować garaż murowany. Poza tym drewniane konstrukcje dobrze komponują się z każdym rodzajem budynków.

A może planujesz zbudować trwały i solidny obiekt? W takim razie zainteresują Cię garaże tynkowane. Bez pozwolenia, tak jak w przypadku innych typów, możesz postawić taki obiekt, jeśli nie przekracza on 35 m2. Murowany budynek doskonale ochroni samochód przed mrozem, deszczem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Gdy zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj o wyborze wysokiej jakości materiałów budowlanych oraz elementów mechanicznych takich jak na przykład brama garażowa, stolarka okienna, oraz wyposażenie garażu.

W przypadku wszystkich tych konstrukcji zadbaj o izolację cieplną. Wnętrze obiektu możesz wyłożyć styropianem lub watą szklaną. W ten sposób podniesiesz temperaturę we wnętrzu o kilka stopni Celsjusza. Zimą Twoje auto będzie lepiej znosiło mrozy, a także Ty będziesz mógł wygodnie korzystać z garażu, przez cały rok. Pamiętaj także o doprowadzeniu elektryczności i montażu odpowiedniej ilości gniazdek. Dzięki temu jednocześnie będziesz mógł na przykład ładować akumulator i pracować z użyciem elektronarzędzi.

Garaż bez pozwolenia – a jednak można

Z tego artykułu dowiedziałeś się, jaki garaż bez pozwolenia możesz zbudować zgodnie z polskim prawem. Wiesz także jakie dokumenty są wymagane oraz jakie warunki techniczne taki garaż powinien spełniać. Mamy nadzieję, że teraz będziesz mógł bez przeszkód rozpocząć prace budowlane.

Planujesz wybudować garaż? W takim razie odwiedź sklep castorama.pl. Znajdziesz tutaj nie tylko gotowe konstrukcje, ale także materiały budowlane wysokiej jakości, elementy konstrukcyjne, wyposażenie i narzędzia. Wszystkie te produkty są dostępne w szerokim wyborze i bardzo atrakcyjnych cenach.

Odwiedź Castorama.pl i wybuduj z nami swój garaż!