Jak urządzić wąski ogród – pomysły na aranżacje

Wąski ogród może być wyzwaniem dla wielu osób, które marzą o pięknej przestrzeni zielonej wokół swojego domu. Jednak, zamiast skupiać się na ograniczeniach, warto spojrzeć na to jako na możliwość stworzenia wyjątkowego i oryginalnego miejsca. Z dobrą strategią i odpowiednim podejściem, wąska przestrzeń może stać się pięknym i funkcjonalnym ogrodem. Dowiedz się jak to zrobić.

Przejdź do następnych akapitów:

wąski ogródwąski ogródwąski ogródwąski ogród

Jak optycznie poszerzyć wąski ogród?

 

Posiadanie wąskiego ogrodu może być wyzwaniem w kwestii aranżacji i zaprojektowania go tak, aby wyglądał przestronnie oraz funkcjonalnie. Istnieją jednak sposoby na poszerzenie przestrzeni, które pozwolą Ci cieszyć się swoim ogródkiem. Jak optycznie poszerzyć długi wąski ogród?

Jednym ze sposobów na poszerzenie wąskiego ogrodu jest zastosowanie poziomych linii. Meble ogrodowe, takie jak stoły lub krzesła, o poziomych kształtach, czy też płytki na podłodze o poziomych wzorach, mogą pomóc w stworzeniu wrażenia przestrzeni.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie jasnych i jaskrawych kolorów. Rośliny o jasnych kwiatach lub meble ogrodowe malowane w jasnych barwach optycznie powiększą ogród, dzięki czemu będzie wydawał się bardziej przestronny.

Stworzenie kilku punktów, takich jak fontanna, ozdobna rzeźba czy małe oczko wodne, przyciągnie uwagę i odwróci ją od wąskiego ogrodu, dając wrażenie większej przestrzeni. Jeśli masz wąski ogród, aranżacje muszą odwracać od tego uwagę, ale nie mogą sprawiać wrażenia przeładowania.

Pergola może również pomóc w stworzeniu wrażenia przestrzeni, dzieląc ogród na dwie części. W pergoli można umieścić meble ogrodowe lub stworzyć altankę, co dodatkowo powiększy wrażenie przestrzeni.

Wykorzystanie wertykalnych elementów, takich jak donice z pnącymi roślinami lub pnącza wspinające się po ścianach i ogrodzeniach, również optycznie powiększy ogród.

Na koniec, odpowiednie oświetlenie to także ważny element w projektowaniu ogrodu. Lampki wzdłuż ścieżki lub ledy wokół mebli ogrodowych pomogą w stworzeniu wrażenia przestrzeni i wyeksponowaniu piękna Twojego ogrodu.

Optyczne poszerzenie wąskiego ogrodu wymaga jednak planowania i przemyślanej aranżacji. Wykorzystanie powyższych sposobów pomoże Ci w stworzeniu pięknej i przestronnej przestrzeni, w której będziesz mógł cieszyć się swoim ogrodem.

wąski ogródwąski ogródwąski ogródwąski ogród

Jak zagospodarować wąski ogród?

Zagospodarowanie wąskiego ogrodu może być wyzwaniem, jednak odpowiednie zaprojektowanie i wykorzystanie przestrzeni może przynieść wiele korzyści i stworzyć piękną  oraz funkcjonalną przestrzeń na relaks czy spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Można podzielić wąski ogród na strefy, takie jak ogródek warzywny czy kwietnik. Ważne, aby każda strefa była funkcjonalna i łatwo dostępna.

Elementy takie jak pnące rośliny, donice, kwietniki na wysięgnikach czy szpalery z drzew i krzewów owocowych, pozwolą na optymalne wykorzystanie powierzchni i stworzą piękny efekt wizualny.

Meble ogrodowe powinny być dopasowane do wąskiej przestrzeni i funkcjonalne. Należy unikać dużych i ciężkich elementów wyposażenia, które zajmują dużo miejsca. Zamiast tego można postawić na ławki, krzesła i stoliki w stylu skandynawskim, które są lekkie oraz eleganckie.

Wybór roślin jest ważny w każdym ogrodzie, ale w wąskim ogródku jest to szczególnie istotne. Należy postawić na rośliny, które nie zajmują dużo miejsca, są odporne na warunki atmosferyczne i pasują do stylu ogrodu.

Zagospodarowanie wąskiego ogródka wymaga przemyślanej aranżacji i planowania, ale odpowiednie wykorzystanie przestrzeni może stworzyć funkcjonalną przestrzeń.

Jak urządzić wąski ogród przy szeregowcu?

Nawet wąski ogród przy szeregowcu to powód do radości, ale jego urządzenie może być wyzwaniem, dlatego warto zastosować kilka prostych rad, aby wykorzystać dostępną przestrzeń w sposób funkcjonalny i estetyczny. Można zastosować pionowe elementy, takie jak półki, aby wykorzystać przestrzeń w pionie i uniknąć zajmowania cennej przestrzeni na ziemi. 

Ponadto również warto zastosować optyczne kombinacje, aby odbić światło i stworzyć iluzję większej przestrzeni. Ważne jest również skupienie się na jednym stylu i ograniczenie liczby kolorów, aby ogród wyglądał spójnie i przestronnie. Warto wykorzystać niewielkie rośliny oraz unikać dużych drzew i krzewów, które mogą przytłaczać ogród. Dobry system oświetlenia może ożywić ogród i stworzyć romantyczny klimat.

wąski ogródwąski ogródwąski ogródwąski ogród

Jak urządzić wąski ogród – wskazówki

Wąska rabata wzdłuż ogrodzenia to bardzo dobry pomysł na zaaranżowanie wąskiego ogrodu. Taki rodzaj rabaty nie tylko pozwala na wykorzystanie ograniczonej przestrzeni, ale także nadaje ogrodowi charakteru i koloru. Wąska rabata może zawierać różne rodzaje roślin, takie jak niskie krzewy, byliny, trawy lub kwiaty jednoroczne, w zależności od preferencji właściciela ogrodu.

Ważne jest, aby wybrać rośliny, które będą dobrze rosnąć w warunkach wąskiej rabaty, takie jak ich wymagania w zakresie światła, gleby i wilgotności. Ważne jest również, aby wybrać rośliny, które nie tylko będą się dobrze komponować ze sobą, ale także z otoczeniem, takim jak ogrodzenie czy inne elementy architektoniczne.

Dodatkowo warto pamiętać o wykorzystaniu różnych kolorów i tekstur roślin, aby stworzyć interesujący i spójny wygląd rabaty. Kolorowe kwiaty lub liście, na przykład, mogą przyciągać uwagę i nadawać rabacie unikalnego charakteru.

Warto również pomyśleć o dodaniu kilku ozdobnych elementów, takich jak kamienie, aby wzbogacić wizualny wygląd wąskiego ogrodu.

wąski ogródwąski ogródwąski ogródwąski ogród

Jakie rośliny do wąskiego ogrodu?

W wąskim ogrodzie warto wybrać rośliny, które nie zajmują zbyt dużo miejsca, a jednocześnie dodają mu charakteru. Dobrym wyborem są niskie krzewy, rośliny pnące, byliny oraz rabaty kwiatowe o różnych wysokościach. Można zastosować również donice z roślinami, które można ustawiać wzdłuż ścian lub na półkach. Przykłady roślin, które dobrze sprawdzają się w wąskich ogrodach to:

 • lawenda,

 • jukka,

 • ognik,

 • piwonia,

 • buzdyganek,

 • szczawik,

 • jaśminowiec,

 • japońska trawa ozdobna,

 • wrzos,

 • mącznica lekarska,

 • lawenda,

 • róża pnąca,

 • wisteria.

Wybierając rośliny do wąskiego ogrodu, warto zwrócić uwagę na ich wymagania w zakresie światła, gleby i wilgotności oraz na to, czy będą się dobrze komponować z innymi roślinami w ogrodzie. Wąski ogród przed domem też może być piękny i zadbany!