icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Gleba wapienna – co na niej urośnie

Chcąc zająć się aranżacją ogrodu, warto uprzednio sprawdzić, jaka gleba się w nim znajduje. Jeżeli okaże się, że ma ona odczyn zasadowy – co oznacza, że jest gleba wapienną – powinniśmy wybierać rośliny, które dobrze się na niej przyjmą. Jaki mamy wybór?

jabłoń Malus Castorama

Po czym poznać glebę wapienną

Aby określić rodzaj gleby, możemy posłużyć się specjalnym kwasomierzem lub testem. Jednak podłoże wapienne (o pH powyżej 7) ma też pewne charakterystyczne cechy dostrzegalne gołym okiem. Często wyróżnia się jasnym kolorem, jest lekka, przepuszczalna i bardzo szybko wysycha. Dostrzeżemy w niej też liczne okruchy wapieni, czasem nawet starych zapraw czy gruzu. Przypuszczenia co do posiadania gleby wapiennej możemy tez potwierdzić, przyglądając się roślinności (chwastom), które same na niej wyrastają. Wśród roślin wskaźnikowych, które pojawiają się na glebie zasadowej i bogatej w wapń znajdują się np. mak polny, gorczyca polna, tobołki polne, cykoria podróżnik, czyściec pospolity czy blekot pospolity.

Rośliny na glebę wapienną

Na glebie o odczynie zasadowym urośnie wiele roślin ozdobnych, poza gatunkami preferującymi podłoże kwaśne. Jeśli nie chcemy jednak wymieniać ziemi, lecz wolimy dostosować się do zastanej sytuacji, do wyboru mamy rośliny różnego typu.

Drzewa – w tej grupie znajdziemy przede wszystkim okazy liściaste, np. jesion, głóg, klon, robinię akacjową, jabłoń, śliwę czy gruszę. W glebie wapiennej przyjmą się także niektóre z iglaków, np. czarna sosna i świerk serbski.

czarny bez

Krzewy – gleby wapienne sprzyjają również hodowli wielu krzewów, w tym także iglastych. Wśród nich znajdziemy np. ognika szkarłatnego, lilaki, czarny bez, budleję Dawida, ligustr, perukowca podolskiego, karaganę syberyjską, lawendę czy kosodrzewinę.

Byliny – na glebach zawierających wapń z powodzeniem przyjmą się również liczne kwitnące byliny. Warto wymienić tu, chociażby tak popularne gatunki roślin, jak gęsiówka kaukaska, żagwin ogrodowy, juka karolińska (ogrodowa), skalnica Andersa, smagliczka skalna czy ciemierniki.

Wśród roślin nadających się do uprawy na glebach wapiennych znajdziemy więc zarówno wysokie drzewa i krzewy, jak i niskie krzewinki czy barwnie kwitnące kwiaty. Mamy więc wiele możliwości na ciekawe zaaranżowanie ogrodu, w którym rośliny będą zajmowały różne obszary i tworzyły poszczególne piętra.

 

Data publikacji: 20.10.2016