Produkty

Hodowla roślin mięsożernych w domu

Hodowla roślin mięsożernych w domu

Rośliny mięsożerne należą do trudnych w uprawie. Pomimo tego możemy podjąć się ich hodowli w warunkach domowych i jeśli tylko zapewnimy im warunki, jakich wymagają, będziemy mogli podziwiać własną doniczkową plantację tych oryginalnych roślin.

dzbanecznikWśród roślin owadożernych znajduje się około 600 rożnych, niespokrewnionych ze sobą gatunków. Jedyną ich cechą wspólną jest wykształcenie pułapek służących zdobywaniu pokarmu – chwytaniu go i przytrzymywaniu. Przystosowanie wynika z ubogiego w składniki odżywcze (głównie w azot i fosfor) środowiska, w jakim przyszło im żyć. Drugą przyczyną wykształcenia takiego mechanizmu są delikatne korzenie roślin owadożernych, które nie są w stanie pobierać z gleby potrzebnych składników.

Rośliny mięsożerne, jak sama nazwa wskazuje, odżywiają się mięsem – w największej części schwytanymi owadami, ale także mięczakami, pajęczakami, stawonogami czy nawet niewielkimi gryzoniami, żabami i jaszczurkami. To właśnie w wyniku rozkładu tych organizmów zaopatrują się w potrzebne składniki odżywcze. W warunkach domowych jednak taki pokarm jest rzadkością.

Hodowla w doniczce

Jeśli chcemy hodować rośliny owadożerne w domu, powinniśmy spełnić kilka warunków, dzięki czemu dorodnie się rozwiną. Rośliny te wymagają kwaśnego podłoża o pH w granicach 3,5-5. Głównym jego składnikiem powinien być torf, który możemy wzbogacić także gruboziarnistym piaskiem, mchem czy zmieloną korą. Możemy wykorzystać także ziemię do storczyków.

Należy zadbać także o odpowiednią ilość wody – rośliny te preferują glebę wilgotną, jednak woda nie powinna w niej zalegać. Ważna jest także jej jakość – do podlewania używajmy tylko wody miękkiej (np. przegotowanej, odstanej wody z krany, destylowanej albo demineralizowanej). Kamień zawarty w twardej cieczy będzie powodował wykwity białych plam na roślinie. Warto także ustawić doniczki na podstawce wypełnionej wodą, co skutecznie wpłynie na podwyższenie wilgotności powietrza w miejscu hodowania rośliny – taki sposób podlewania jest zalecany dla muchołówki i kapturnicy.

Roślin mięsożernych nie należny także nawozić. Może to doprowadzić do spalenia systemu korzeniowego i zwiędnięcia nadziemnej części roślin. Lepszym wyjściem będzie okresowe podkarmienie ich owadami.kapturnica

Doniczki z roślinami mięsożernymi najlepiej ustawić na stanowisku jasnym, jednak o rozproszonym świetle, np. na parapetach po wschodniej i zachodniej stronie domu. Niektóre gatunki (jak rosiczka i kapturnica) mogą natomiast stać w pełnym słońcu, np. na parapetach o wystawie południowej.

Rośliny te nie będą wymagały przesadzania, dopóki korzenie nie zaczną wydostawać się z doniczki, a podłoże nie stanie się twarde i zbite.

Gatunki roślin owadożernych

Do najpopularniejszych roślin owadożernych, które możemy hodować w warunkach domowych, należą rosiczki, dzbaneczniki, kapturnice i muchołówki.

Rosiczki posiadają włoski chwytne, które służą do chwytania, trawienia ofiary oraz wchłaniania składników pokarmowych. Muchołówki polują za pomocą dwóch zamykających się klapek, a dzbaneczniki i kapturnice zwabiają owady swoim zapachem, by następnie usidlić je wewnątrz swych dzbanków.

Wśród roślin mięsożernych, które nadają się do uprawy doniczkowej znajdziemy też tłustosze, heliamfory i pływacze. Większość roślin tego typu ma podobne upodobania i wymagania co do warunków, warto jednak dowiedzieć się więcej o wybranym przez nas gatunku, by móc w pełni podziwiać jego odpowiedni rozwój.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Sansevieria – odmiany i pielęgnacja

Sansevieria – odmiany i pielęgnacja
Poszukujesz do swojego domu rośliny łatwej w uprawie o efektownym wyglądzie? Poznaj Sansevierię. Odmiany tej rośliny mogą mieć szerokie, wąskie lub cy...
Czytaj więcej

Palma Areca – pielęgnacja. Jak o nią dbać?

Palma Areca – pielęgnacja. Jak o nią dbać?
Poszukujesz efektownej rośliny do salonu lub sypialni? Doskonałym wyborem będzie palma Areca. Pielęgnacja tej rośliny nie jest skomplikowana. Dzięki o...
Czytaj więcej

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage
Wzory kwiatowe to dekoracja od tysiącleci stosowana w architekturze i sztuce. Motywy florystyczne podkreślają elegancki wystrój, a bliskość nat...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
21.10.2021
Pierwsze na co należy zwrócić uwagę, przed zakupem, to jakich warunków dana roślina wymaga zimą. Aby móc się nimi cieszyć dłużej niż jeden sezon;)
29.03.2016
OMG! Chcę! Może moją mamę przekona to że te rośliny zjadają muchy? ;) Kiedyś sobie kupiłem patyczaki, to mnie chciała wyrzucić.. może rośliny mięsożerne nie będą takie złe:D
29.12.2015
He, he, nieźle by było mieć taką rosiczkę w domu, ciekawe czy złapała by szybko palca, jakby zbliżyć. Gdzie to można kupić?

Ocena i komentarz dla:

Hodowla roślin mięsożernych w domu