Iglaki o zabarwieniu niebieskim

Iglaki z mieniącymi się na niebieski kolor igłami to przepiękna ozdoba ogrodu. Nie tylko zachwycają barwą, ale również pomagają utrzymać ogród w pięknej tonacji kolorystycznej. Niebieski to przecież od zawsze kolor utożsamiany z radością i odpoczynkiem.

iglaki

O tym, że warto mieć w swoim ogrodzie iglaki, nie trzeba nikogo przekonywać. Drzewka te stanowią zieloną ozdobę posesji przez cały rok. Zwykle nie mają też specjalnych wymagać pielęgnacyjnych, dobrze czują się w różnych warunkach klimatycznych. Iglaki mogą przybierać różne formy, dzięki czemu pozwalają tworzyć naprawdę okazałe dekoracje. Niektóre gatunki – te bardzo rozłożyste – pokrywają większe obszary klombów, te wyższe natomiast pięknie urozmaicają teren większego ogrodu, na którym znaczną część stanowi trawnik.

Ogród w kolorze blue

Iglaki mogą charakteryzować się różnymi kolorami igieł. Najbardziej popularne są te o srebrnym zabarwieniu. My opowiemy dzisiaj o gatunkach niebieskich, które bywają jeszcze dosyć nietypowe i rzadko spotykane na naszych działkach.

Wśród wszystkich „niebieskich” iglaków warto wyróżnić:

1. Jałowce:

Blue Star – odmianę karłową, która ma kolisty pokrój. Nadaje się szczególnie do ogrodów skalnych, a także do uprawy w pojemnikach.

Blue Carpet – roślina płożąca, której ogromnym atutem jest bardzo szybki wzrost.

Hibernica – jałowiec o pokroju kolumnowym, ma kłujące igły w kolorze niebiesko-zielonym i będzie idealnie komponował się z innymi iglakami o odmiennym pokroju.

Blue Arrow – także o pokroju kolumnowym, z możliwością wzrostu do nawet 3 m, niezwykle odporna na panujące warunki zewnętrzne, poradzi sobie również na terenach piaszczystych.

Skyrocket – bardzo szybko rośnie, w krótkim czasie może osiągać nawet 3 m wysokości, niebieskie igły sprawiają, że będzie stanowiła najważniejszy element ogrodowej dekoracji.

iglaki

2. Pochodne świerku białego:

Sander’s Blue – krzew wolnorosnący, o charakterystycznym, nieco stożkowatym pokroju.

Argentea – niezwykły piramidalny pokrój oraz igły mieniące się srebrzysto-złotym tonem, odmiana wyjątkowo dekoracyjna.

3. Cyprysy:

Cyprysik Lawsona Columnaris Glauca – krzew, który także dosyć szybko wzrasta, idealny do miejsc osłoniętych przed wiatrem. Może tworzyć pięknie wyglądające żywopłoty.

Cyprysik Lawsona Ellwoodii – krzew, który może dorastać do nawet 3-4 metrów wysokości. Nietypowy, bo posiada eliptyczno-stożkowaty pokrój oraz wzniesione pędy. Zdecydowanie dedykowany stanowiskom słonecznym oraz ogrodzonych od wiatru.

4. Sosna drobnokwiatowa:

Glauca – wyróżniają ją pięknie prezentujące się skręcone igły oraz nietypowy pokrój. Najczęściej stosowana w kompozycjach ogrodów japońskich.

Fastigiata – charakteryzuje się kolumnowym pokrojem oraz prostymi, nieco wzniesionymi pędami. Po kilku latach od zasadzenia może osiągać do 10 m wysokości.

5. Jodły:

Odmiana kalifornijska – Compacta – łatwo ją rozpoznać po długich, sięgających nawet 4 cm igłach w pięknym kolorze niebieskim. Krzew bardzo gęsty i zwarty o zdecydowanie nieregularnym pokroju.

Ogromną zaletą iglaków, bez względu na rodzaj, jest fakt, że są ozdobą ogrodu przez cały rok (poza kilkoma wyjątkami). Przy niewielkim nakładzie pracy możemy zapewnić im idealne warunki do wzrostu, a tym samym stworzyć wspaniały krajobraz wyrastający tuż pod naszym oknem – z niebieskimi iglakami z pewnością będzie on wyjątkowo oryginalny.