Ile schnie podłoga po umyciu i jak zapobiegać smugom?

Regularne mycie podłóg jest jedną z podstawowych zasad dbania o czystość we wnętrzu. To, ile schnie podłoga po umyciu, zależy głównie od rodzaju podłoża, na które zdecydowałeś się w danym pomieszczeniu. Sprawdź, co musisz o tym wiedzieć!

MYCIEMYCIEMYCIEMYCIE

Panele a płytki – istotne różnice a mycie podłogi

Dwoma podstawowymi rodzajami podłóg, które są stosowane we wnętrzach, są panele oraz płytki. Pierwsze wykonane są zwykle z płyty MDF lub HDF, zależnie od ceny oraz jakości. Istnieją również rozmaite wersje wzbogacone np. o dodatkowe powłoki, jak np. panele winylowe. Z zasady jednak mają one zwykle wyższą nasiąkliwość, czyli procent, w jakim woda jest w stanie wsiąknąć w materiał. 

W przypadku płytek powierzchnia podłogi może mieć nasiąkliwość zależną od parametru, który wynosi:

  • poniżej 3% dla płytek mało nasiąkliwych,
  • od 3 do 10% dla płytek średnio nasiąkliwych,
  • powyżej 10% dla płytek wysoko nasiąkliwych.

Parametr ten wyrażany jest przez symbol E. Na podłogi zazwyczaj stosuje się płytki o nasiąkliwości poniżej 3% dla miejsc narażonych na wilgoć, np. do kuchni albo łazienki pod prysznicem. Nieco tańsze będą modele o nasiąkliwości między 3 a 10%. Te powyżej 10% polecane są głównie na ściany, tam, gdzie nie pada na nie bezpośrednio woda.

Jaki ma to wpływ na to, ile schnie podłoga po umyciu? Im wyższa jest nasiąkliwość materiału, tym dłużej będzie on wysychał, gdy zastosujesz za dużo wody. Co więcej, po czasie będzie też niszczał i wymagał wymiany. 

MYCIEMYCIEMYCIEMYCIE

Od czego zależy to, ile schnie podłoga po umyciu?

Prócz samego materiału ważne są również warunki mycia. Na początku warto odkurzaczem sprzątnąć duże zabrudzenia i kłęby kurzu, co znacznie ułatwi potem zmywanie. Podłogę na mokro najwygodniej jest sprzątać za pomocą mopa. Warto jednak przy tym zadbać o pewne szczegóły, aby uniknąć powstawania nieestetycznych smug. Do mycia podłóg możesz używać:

  • octu w proporcjach 1:3,
  • płynu do mycia podłóg według instrukcji podanej przez producenta,
  • płynu do naczyń, jeśli nie masz innego środka czyszczącego.

Ilość środka myjącego a czas wysychania podłogi

Czy wiesz, że to, ile schnie podłoga po umyciu, zależy m.in. od ilości użytego detergentu? Jeśli dodasz go zbyt dużo, może się okazać, że nie tylko podłoga będzie dłużej wysychać, ale również na płytkach powstaną smugi. Wszystko dlatego, że środki chemiczne dodane w zbyt dużej ilości do wody intensywnie się pienią, co utrudnia wyciśnięcie mopa i powoduje powstawanie smug na powierzchniach.

Woda, mop a czas wysychania podłóg

Myjesz podłogi ciepłą wodą, bo – zgodnie z prawami fizyki – szybciej odparowuje? To prawda! Jednak narażasz się w ten sposób na powstawanie smug. Wszystko dlatego, że ciepła woda odparowuje tak szybko, że pozostawia cząsteczki środka myjącego na powierzchni płytek. O wiele lepiej jest myć płytki zimną wodą, która nada powierzchni połysk. Jeśli z powodu silnych zabrudzeń chcesz używać wody ciepłej do zmywania podłogi, trzeba będzie wytrzeć ją do sucha!

Warto też pamiętać o odpowiedniej technice mycia. Jeśli również trzymasz wodę w wiadrze i myjesz z jej pomocą wszystkie podłogi drewniane i płytki w domu, popełniasz błąd. W ten sposób nie tylko nie wypłuczesz do końca mopa, ale również rozprowadzasz brud w kolejnych pomieszczeniach. O wiele lepiej będzie mieć dwa wiadra – jedno z detergentem, a drugie z czystą wodą. Brudną końcówkę mopa myjemy w wiadrze z wodą, a potem maczamy w wodzie ze środkiem myjącym.

Na to, ile schnie podłoga po umyciu, wpływa ilość użytej do tej czynności wody. Mop powinien być lekko wilgotny, a nie mokry. Nadmiar wody nie tylko będzie wpływał na nieestetyczny wygląd płytek ceramicznych, ale również w przypadku materiałów o wyższej nasiąkliwości może przyspieszać proces niszczenia.

Kiepska wentylacja a czas wysychania podłogi

Nie dodajesz zbyt dużej ilości środka do czyszczenia posadzek, używasz zimnej wody, masz dobrej jakości płytki, a i tak powierzchnia schnie bardzo długo? To prawdopodobnie efekt nieprawidłowej wentylacji wewnątrz pomieszczenia. Możesz rozwiązać ten problem, otwierając okna. W łazience będzie o wiele trudniej – tutaj dobrym trikiem jest otwarcie drzwi i okna w innym pomieszczeniu, aby powstał ciąg powietrza.

To, ile schnie podłoga po umyciu, zależy od kilku aspektów, ale nie zawsze masz na nie wpływ – mowa na przykład o rodzaju posadzki w wynajmowanym mieszkaniu. Pamiętaj, że materiały nasiąkliwe wysychają dłużej, ale część z nich można poddawać impregnacji. Dotyczy to również płytek gresowych. W celu dobrania odpowiedniego środka warto skontaktować się ze specjalistą.
 

Data Publikacji: 25.04.2024