LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Ile trwa budowa domu? Zaplanuj ją odpowiednio!

Kupiłeś działkę, zamówiłeś projekt i wybrałeś ekipę budowlaną? Zapewne zastanawiasz się, kiedy będziesz mógł się wprowadzić. Na ogół szacuje się, że budowa domu trwa od 1 roku do 2 lat – włączając w to załatwianie wszelkich formalności. Przedstawiamy, jak długo mogą Ci zająć poszczególne etapy stawiania budynku.

Ile trwa budowa domu? Ogólne szacunki

Postanowiłeś się wybudować? Jeżeli jeszcze nie nabyłeś działki na własność, nie sprzedawaj swojego poprzedniego mieszkania tak szybko. Przed Tobą proces, który może potrwać nawet 2 lata. 

Choć nowoczesne technologie i rozwiązania w budownictwie, pozwalają na coraz szybsze zamykanie poszczególnych etapów budowy, nie tylko to, wpływa na całkowity czas budowy domu. Współcześnie dużym problemem podczas stawiania budynku jednorodzinnego, są formalności związane z finansowaniem inwestycji, opóźnienia w łańcuchach dostaw materiałów budowlanych oraz oczekiwanie na dobrą ekipę wykończeniową. 

Budowa domu jednorodzinnego to proces bardzo złożony. Dużym wyzwaniem osoby zarządzającej budową, jest zgranie kalendarza wszystkich specjalistów: od geodetów, po glazurników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych etapach i mieć kontrolę nad swoją budową, sprawdź nasz artykuł: Budowa domu krok po kroku

Trudno jednoznacznie określić, jak długo może trwać budowa domu. Można jednak przyjąć, że budynki z tzw. gotowych projektów, przy braku problemów z płynnością finansową powstaną najszybciej. A ile trwa może budowa domu 100 m2, kiedy zamówiłeś indywidualny projekt u architekta, a bank ociąga się z przyznaniem kredytu? Czasem nawet i 2 lata. 

To, jak długo będzie budowany dom, zależy również od technologii, jakie są wykorzystywane do wznoszenia budynku. 

Najczęściej w Polsce buduje się według tradycyjnego systemu murowanego. Innym rodzajem budowy jest system szkieletowy. Najszybciej powstają za to tzw. domy z pudełka, czyli budynki z prefabrykowanych wcześniej gotowych elementów wielkogabarytowych, np. ścian. 

Ile czasu trwa budowa domu? Ogólnie przyjmuje się jednak, że postawienie domu jednorodzinnego można zamknąć w 1 roku. Średnio proces ten w Polsce trwa od 1 roku do 2 lat.

Ile trwa budowa domu? Stan zerowy

Stan zerowy zostaje osiągnięty w momencie, gdy postawione są fundamenty oraz ściany fundamentowe. Z reguły etap ten trwa na budowie najkrócej. Pierwszą fazą jest wyrównanie terenu. W zależności od sytuacji działki może on trwać od 2 dni do 2 tygodni. Zdarza się, że do wyrównania terenu, potrzeba będzie sporo gruntu. 

Kolejnym etapem będzie wyznaczenie budynku na terenie przez geodetę – to trwa około 1 dnia. Wylanie fundamentów oraz postawienie ścian fundamentowych zająć może około 2 tygodni. Ważne jest także dokładne wyizolowanie budynku od gruntu. Między wylaniem fundamentów a stawianiem ścian, należy odczekać 2 dni. Stawianie ścian nośnych zająć może nawet 3 tygodnie. 

Łącznie więc etap ten może trwać od 2 tygodni do 1,5 miesiąca.

Zobacz również:Z czego wykonać fundament?

Ile trwa budowa domu? Stan surowy otwarty

O stanie surowym otwartym, można powiedzieć wtedy, kiedy budynek posiada ściany wewnętrzne, kominy, stropy, wybetonowane schody żelbetonowe, więźbę dachową oraz wstępne pokrycie dachu papą. Murowanie ścian, kominów oraz stropów, może zająć od 5 do 10 tygodni. Przygotowanie więźby dachowej może natomiast zająć od około 2 do 6 tygodni.

Szacuje się, że stan surowy otwarty możesz uzyskać po koło 4 miesiącach. W mniej skomplikowanych projektach – np. budynkach z jedną kondygnacją – nawet po 2 miesiącach. 

Ile trwa budowa domu? Stan surowy zamknięty i ocieplenie budynku

Stan surowy zamknięty może trwać najdłużej. Osiąga się go wtedy, kiedy w budynku wstawione są okna, drzwi oraz położony zostanie dach wraz z pokryciem dachowym. Najczęściej osiąga się go w ciągu od 3 do 5 miesięcy. 

Po montażu okien, dachu i drzwi, przychodzi czas na wykończenie elewacji i ocieplenie budynku. Etap ten, w zależności od przyjętego systemu ocieplania trwać może do 2 tygodni do 2 miesięcy.

Budowa domu: ile trwa etap wykończenia?

Po ukończeniu ciężkich prac budowlanych, kiedy dom można już zamknąć na klucz, pozostaje wykończenie domu tak, aby był zdatny do użytku dla osób, które chcą w nim zamieszkać. W grę wchodzi tu użycie tynku do ścian, położenie podłóg, wykończenie łazienek oraz kuchni, ułożenie płytek ściennych oraz płytek podłogowych, malowanie, a także montaż instalacji. Ekipa wykończeniowa powinna uwinąć się z tym w czasie od 2 do 5 miesięcy. 

Etap ten jest o tyle skomplikowany, że bierze w nim udział wielu fachowców. Kluczem do sukcesu, jest umiejętne zgranie ekip budowlanych i remontowych tak, aby nie było przestoju w pracy. Zastanów się także, czy nie możesz zlecić wykonania niektórych prac jednocześnie.

Jak skrócić czas budowy domu?

Żeby zoptymalizować czas budowy domu, koniecznie dobrze rozpisz harmonogram prac. Z pewnością zatrudnienie architekta z nadzorem budowlanym oraz kierownika budowy, pomoże Ci skrócić czas pracy. Osoby te będą czuwały, aby prace przebiegały prawidłowo i możliwie jak najkrócej. 

Pamiętaj też, że wiele zależy od powierzchni domu oraz liczby kondygnacji. Dla przykładu to, ile trwa budowa domu 120 m2, zależy w dużej mierze od liczby kondygnacji – czy będzie to budynek piętrowy, czy parterowy. Dość czasochłonna oraz kosztowna jest konstrukcja samego dachu. Im prostsza będzie bryła domu, tym szybciej uporasz się z budową. 

Jeżeli zdecydowałeś się na postawienie domu pasywnego, może czekać Cię nawet 3-letnia przeprawa. Domy w tym standardzie, wymagają większych nakładów finansowych, bardziej zaawansowanych technologii i jeszcze lepszej izolacji. 

Niektóre przestoje techniczne są konieczne w normalnym trybie prac budowlanych. Chodzi np. o odczekanie chwili między wylaniem fundamentów a postawieniem ścian itp. 

Ile trwa budowa domu? To zależy!

Chcesz wiedzieć, ile trwa budowa domu jednorodzinnego? Przeciętnie od 1 roku do 2 lat. Czas trwania prac budowlanych, uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście sam projekt budowlany i stopień jego skomplikowania. Stawianie domów pasywnych może wydłużyć się nawet do 3 lat. Wszystkie niezbędne materiały budowlane oraz narzędzia, których potrzebujesz do budowy swojego wymarzonego domu, znajdziesz w naszych sklepach na terenie całej Polski.