Produkty

Z czego wykonać fundament?

Z czego wykonać fundament?

Nie tylko słowa pieśni religijnej, ale również zdrowy rozsądek podpowiada, że dom należy stawiać na solidnej podstawie. Raczej nie będzie to skała, które więc materiały można wykorzystać do stworzenia fundamentu?

Bloczek komórkowy castoramaProjekt

Sztuka inżynieryjna pozwala na stawianie budynków praktycznie w dowolnych miejscach, jednak najoszczędniejszym i najtrwalszym sposobem wciąż pozostaje dostosowanie fundamentów do działki, na której ma stanąć dom. Niezależnie czy będziemy korzystać z gotowego projektu, czy też architekt dopiero będzie opracowywał nasze wymarzone domostwa – powinniśmy zacząć od zlecenia badań geotechnicznych. Nawet w swoim podstawowym wymiarze dadzą nam pogląd na strukturę podłoża i pozwolą określić poziom, rozmiar i głębokość fundamentów. W niektórych przypadkach wymuszą zmianę koncepcji wykorzystania ław i ścian na sprawdzającą się w gorszych wypadkach płytę.

Badania i konsultacje geotechniczne uchronią nas przed niespodziankami w formie nierównomiernego osiadania gruntu, co może prowadzić do zarysowania lub pękania ścian.

Rodzaje fundamentów

Do stworzenia fundamentów naszego domu możemy wykorzystać cały szereg rozwiązań, jednak nie każde zasługuje na miano prawdziwie solidnych podstaw. Jeszcze kilkanaście lat temu powszechna była praktyka używania gruzu i kamieni do wypełniania fundamentów, a następnie zalewania ich betonem. Jest to tani i względnie szybki sposób na ich stworzenie, jednak różnorodna struktura wpływa bardzo niekorzystnie na długowieczność takich rozwiązań. Wahania temperatury bardzo niekorzystnie wpływają na wytrzymałość takich fundamentów, a gruz ceglany z czasem ulega sprasowaniu, co może wywołać osiadanie domu. Dlatego takie rozwiązanie jest zalecane jedynie w przypadku domków jednorodzinnych o niewielkiej kubaturze i na sprzyjających warunkach gruntowych.

Wśród sprawdzonych rozwiązań należy wymienić:

- fundamenty monolityczne (w szalunkach lub bez),

- fundamenty murowane.

Fundament monolityczny

Jeżeli zależy nam na rozwiązaniu solidnym i wytrzymałym, trudno będzie znaleźć coś lepszego niż jednorodna struktura. W budownictwie jednorodzinnym zwyczajowo wybiera się wersję bez zbrojenia stalowego, poza prętami osadzonymi w szczytowej części. Mimo występowania charakterystycznych czterech prętów połączonych strzemionami, ten rodzaj fundamentu jest określany jako betonowy. Do jego stworzenia zazwyczaj wykorzystuje się beton klasy C12/15 (B15) lub C16/20 (B20).

Monolityczny fundament jest wytrzymały na ściskanie i dopasowany idealnie do zaprojektowanej szerokości, co pozwoli nam na użycie odpowiedniej ilości materiału, który możemy wymieszać własnoręcznie. Jednolity beton jest bardzo odporny na wilgoć, praktycznie nie nasiąka wodą, co chroni przed przemarzaniem.

Niestety, nie brakuje też wad tego rozwiązania. Podstawową są wymagania temperaturowe – nie wylejemy go w zbyt upalnych lub mroźnych warunkach. Latem oznacza to polewanie wodą i używanie dodatków poprawiających urabialność. Pamiętajmy też, że zawiązanie betonu następuje dopiero po ok. 7 dniach, a dalsze prace można wykonać dopiero po osiągnięciu wytrzymałości gwarantowanej, czyli po 28 dniach.

Dodatkowym problemem jest konieczność użycia drewnianych szalunków. Deski kosztują po kilkaset złotych za metr sześcienny i odrobinę taniej w przypadku wynajęcia, a samo wyłożenie rowów jest pracochłonne.

W przypadku niskich i mniejszych budynków parterowych ściany fundamentowe można osadzić na spoistym podłożu (glina, ił) bez szalunków. Zalecane jest to jedynie, gdy fundament ma szerokość mniejszą niż 40 centymetrów – wykopy muszą odpowiadać temu wymiarowi, a jego wnętrze trzeba szczelnie wyłożyć folią izolacyjną i kubełkową. Korzystamy wówczas z betonu o jakości przynajmniej B20. folia kubełkowa Onduline

Część ściany wystającą ponad grunt należy wykonać w deskowaniu lub skorzystać z gotowych elementów.

Jeżeli nie chcemy korzystać z drewna, możemy do szalowania użyć pustaków zasypowych. Ich struktura daje podobne właściwości jak betonowe bloczki, po wylaniu betonu nie musimy ich wyjmować.

Fundament murowany

Jeżeli chcemy wydatnie przyspieszyć tworzenie podstawy naszego domostwa, dobrym pomysłem będzie użycie gotowych bloczków. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością i mrozoodpornością, a także niską nasiąkliwością, nie są jednak tak odporne na boczne parcie gruntu.

W zależności od zasobności naszego portfela możemy wybrać standardowe betonowe bloczki o wadze od 20 do 30 kilogramów lub lżejsze wersje kermazytobetonowe. Charakteryzują się mniejszą wytrzymałością, ale pozwolą oszczędzić na ocieplaniu, wymagają zastosowania zbrojenia w spoinach murarskich.

Opcją odrobinę droższą, jednak zapewniającą dobrą izolację od chłodu, będzie wykorzystanie cegieł z ceramiki lub silikatu. W takich wypadkach mamy do czynienia z dodatkową pracą murarską, czyli układaniem ścian fundamentowych, co może być kłopotliwe w przypadku węższych wykopów.

W instalacji możemy spodziewać się więcej noszenia ciężkich elementów oraz przycinania ich do odpowiednich szerokości, co może oznaczać pewne straty w materiałach. Jednak ze względu na gotowy stan, po ułożeniu ich w wykopach są gotowe do izolowania.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jaki styropian na podłogę wybrać?

Jaki styropian na podłogę wybrać?
Budujesz dom i czeka cię kładzenie posadzki? Zastanawiasz się jaki styropian na podłogę wybrać? W artykule znajdziesz praktyczne porady, które ...
Czytaj więcej

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!
Jakie właściwości ma styrodur, a jakie styropian? Gdzie je zastosować i który z nich jest lepszy? Po lekturze poniższego wpisu staniesz się eks...
Czytaj więcej

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)
Styrodur, inaczej polistyren ekstrudowany, to materiał służący do ocieplania powierzchni. Powstaje on ze spienionego polistyrenu i składa się z małych...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Z czego wykonać fundament?