Strona główna

Strzałka w prawo

Izolacja

Strzałka w prawo

Izolacja cieplna

Strzałka w prawo

Kołki do styropianu i wełny

Strzałka w prawo

Kołki do styropianu i wełny

Kołki do styropianu i wełny to niezbędne elementy stosowane podczas izolacji termicznej budynków. Są to elementy mocujące, które służą do przymocowania izolacji do podłoża. Kołki wykonane są z tworzywa sztucznego, które jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne i nie koroduje.

Filtry

Kołki do styropianu i wełny

Kołki do styropianu i wełny to niezbędne elementy stosowane podczas izolacji termicznej budynków. Są to elementy mocujące, które służą do przymocowania izolacji do podłoża. Kołki wykonane są z tworzywa sztucznego, które jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne i nie koroduje.

11 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Izolacja cieplna

Wyświetlanie 11 z 11 produktów

Mechaniczne łączenie styropianu za pomocą kołków

Jednym z najczęściej wykorzystywanych do tworzenia termoizolacji budynków materiałem jest styropian. Jest lekki, łatwy w użyciu, a przy tym wyróżnia się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Jego montaż przeważnie wymaga użycia kleju lub pianki montażowej. Jednak nie zawsze te produkty wystarczą do skutecznego przymocowania styropianu. W pewnych sytuacjach będziesz potrzebował dodatkowych akcesoriów.

Kołki do styropianu to nic innego jak mechaniczne łączniki, które umożliwiają trwałe przytwierdzenie płyt ze styropianu do ściany budynku. Kołki te wbija się w płytę oraz w izolowane podłoże. Dzięki temu połączenie jest trwałe i skuteczne.

Kołki do styropianu są przeważnie wykonane z tworzywa sztucznego, przy czym ich trzpień może być wykonany z tego samego materiału lub ze stali. Mają różne rozmiary: od długości osiemdziesięciu do nawet czterystu dwudziestu milimetrów. Mogą być też przeznaczone do różnych rodzajów powierzchni, co określa ich oznaczenie literowe.

Nie w każdej sytuacji kołki do styropianu są konieczne. Najczęściej stosuje się je w przypadku budynków, które są poddawane termoizolacji. W nowych obiektach natomiast używane są głównie wtedy, gdy budynek jest narażony na działanie silnego wiatru. Kołki do mocowania w styropianie mogą być też używane podczas tworzenia termoizolacji wysokich budynków. Niektórzy nie mają też zaufania do używania pianki montażowej jako spoiwa, dlatego jako dodatkowe zabezpieczenie stosują kołki. To ostatnie nie jest jednak zalecaną normą.

Kołki do styropianu – nie zawsze będą Ci potrzebne

Najogólniej rzecz ujmując, kołki są dodatkowym zabezpieczeniem izolacji. Poprawiają też jej stabilność i zabezpieczają przed przesuwaniem się płyt styropianowych w wyniku osadzania budynku. Przeważnie jednak wyłącznie wysokie obiekty w nowym budownictwie wymagają stosowania kołków. Niższe budynki, których izolowana powierzchnia jest pozbawiona resztek danej elewacji, mogą obyć się bez kołków. Klej lub pianka montażowa w zupełności wtedy wystarczają.

Najczęściej kołki do styropianu są stosowane, gdy wykonuje się modernizację budynku. Starsze warstwy tynków czy elewacji, a także lekko kruszące się cegły czy betony nie są łatwą powierzchnią do ocieplenia. Klej może je dodatkowo uszkodzić i spowodować odpadanie tynku czy farby. To natomiast doprowadziłoby do odpadnięcia lub poluzowania ocieplenia. W takiej sytuacji oprócz sprawdzenia jakości podłoża wykonuje się kołkowanie. Jest ono w stanie skutecznie przymocować styropian do każdego typu podłoża.

Wysokie budynki powyżej dwunastu metrów, a także zlokalizowane w miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru, również wymagają stosowania kołków. Wtedy siła wiatru zostaje przeniesiona na te elementy, a nie na sam styropian. Zapewnia to większą stabilność i ogranicza ryzyko odpadnięcia czy też poluzowania płyt.

Możesz też spotkać się z sytuacją, w której kołki do mocowania w styropianie są wymagane przez producenta danego systemu ocieplenia. Używa on ich jako część systemu, czyli łączniki mechaniczne. Staraj się używać ich rozsądnie, aby uniknąć powstawania mostków termicznych czy też przebarwień powstających na elewacji w miejscach, w których pojawiają się kołki.

Jak wybrać kołki do styropianu?

Pozornie kołki do styropianu różnią się wyłącznie rozmiarem. Tymczasem różnice między nimi są większe. Przede wszystkim elementy te różnią się pod względem materiału użytego do produkcji. Natkniesz się tym samym na kołki z trzpieniem metalowym, z trzpieniem metalowym i z długą strefą rozporu, a także na kołki z trzpieniem plastikowym. Materiał wykonania wpływa przede wszystkim na cenę tych akcesoriów, a także na ich trwałość i wytrzymałość. Dlatego też kołki z trzpieniem metalowym nadają się do mocowania wełny.

Podczas wyboru kołków znacznie ważniejsze jest jednak ich przeznaczenie. Na talerzyku każdego akcesorium znajdziesz oznaczenie literowe. To ono określa, do jakiego podłoża możesz mocować dany kołek do styropianu. Dla betonu zwykłego będzie to A. Dla bloczków ściennych pełnych – B. Litera C jest przeznaczona dla pustaków ceramicznych lub cegły dziurawki. Litera D posłuży do betonu lekkiego, a E – dla komórkowego. Wiele kołków ma też kombinację liter. Oznacza to, że mogą być stosowane do różnych rodzajów podłoża. Zawsze zwracaj uwagę, czy dany kołek do styropianu jest przeznaczony do izolowanej przez Ciebie powierzchni.

Kolejnym istotnym parametrem tych akcesoriów jest ich długość. Każdy producent materiału termoizolacyjnego określa zalecaną głębokość kotwienia. Ma ona duże znaczenie podczas wyboru odpowiedniego akcesorium. Gdy szukasz kołków o odpowiedniej długości, weź pod uwagę zalecaną minimalną głębokość kotwienia, grubość zaprawy i grubość warstwy izolującej. Jedynie w ten sposób montaż kołków odbędzie się poprawnie, a samo mocowanie będzie skuteczne. W wielu przypadkach odpowiednie będą kołki do styropianu 20 cm.

Odpowiedni dobór kołków nie tylko zapewnia trwałe połączenie. Przede wszystkim znacznie ułatwia pracę z materiałem termoizolacyjnym przy starszych budynkach, które wymagają docieplenia.