Strona główna

Strzałka w prawo

Izolacja

Strzałka w prawo

Izolacja cieplna

Strzałka w prawo

Płyta XPS

Strzałka w prawo

Płyta XPS

Płyta XPS to produkt charakteryzujący się wyjątkową trwałością i wytrzymałością mechaniczną. Jest to płyta termoizolacyjna wykonana z ekstrudowanego styropianu, w której strukturze znajdują się spienione kryształy.

Filtry

Płyta XPS

Płyta XPS to produkt charakteryzujący się wyjątkową trwałością i wytrzymałością mechaniczną. Jest to płyta termoizolacyjna wykonana z ekstrudowanego styropianu, w której strukturze znajdują się spienione kryształy.

8 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Izolacja cieplna

Wyświetlanie 8 z 8 produktów

Izolacja fundamentów – ochrona ciepła w Twoim domu

Fundamenty są tym elementem każdego budynku, który jest najbardziej narażony na szkodliwe działanie otoczenia. Wilgoć, podmycia, napory gleby, a także inne czynniki wewnętrzne sprawiają, że izolacja fundamentów powinna być wykonana szczególnie dokładnie. Niestety, nie wystarczy sama hydroizolacja. Równie ważne jest takie ocieplenie fundamentów styrodurem i podłóg, aby ciepło nie uciekało do gruntu. Jedynie zamknięta izolacja cieplna całego obiektu zapewnia bardzo dobre efekty pod względem oszczędności, skuteczności i komfortu cieplnego.

Izolacja termiczna podłóg i fundamentów może być wykonywana z różnych materiałów. Styropian fundamentowy to charakterystyczny typ styropianu, który wyróżnia się zwiększoną trwałością i wytrzymałością. W tej roli dobrze sprawdza się szary styropian do fundamentów. Do izolacji możesz także wykorzystać płyty z polistyrenu czy wełny skalnej. Dodatkowo do izolacji wykorzystuje się także pianki poliuretanowe i keramzyt.

Izolacja to nie tylko materiał izolujący (np. styropian na fundamenty), ale też kleje wykorzystane do jego zamocowania. Te natomiast muszą być dodatkowo odporne na wilgoć.

Na rynku znajdziesz szeroki wybór materiałów, które doskonale nadadzą się do stworzenia izolacji fundamentów lub podłogi. Zapobiegną one utracie ciepła z obiektu i oddaniu go do gruntu.

Styropian do ocieplenia fundamentów jest dostępny w różnych wariantach. Poszczególne z nich odróżniają przede wszystkim grubość i parametry techniczne. Najpopularniejszym jest styropian fundamentowy 10 cm, ale w tej kategorii znajdziesz również inne praktyczne propozycje.

Poniżej przedstawiamy Ci wskazówki dotyczące korzyści wynikających z prawidłowego wykonania docieplenia fundamentów. Ponadto znajdziesz tu informacje, dzięki którym bez problemu wybierzesz właściwy styropian do izolacji fundamentów.

Styropian na fundamenty – skuteczna ochrona przed utratą ciepła z budynku

Jeśli zależy Ci na ciepłym budynku, nie wystarczy dobra izolacja elewacji. Równie ważne jest wykonanie ocieplenia fundamentów oraz podłóg. Przede wszystkim dzięki temu otoczysz cały dom szczelną warstwą izolacji. Unikniesz też powstawania szczelin, przez które mogłoby uciekać ciepło.

Izolacja fundamentów ma znaczenie również ze względu na sam grunt. Jego temperatura w czasie długotrwałych mrozów jest dodatnia tylko poniżej strefy przemarzania. To od około osiemdziesięciu do stu czterdziestu centymetrów pod powierzchnią. Zatem gdyby nie styropian fundamentowy, sam fundament nagrzewałby się, a następnie oddawał ciepło do gruntu.

Jeśli zatem chcesz uniknąć dopłacania za ogrzewanie, koniecznie stwórz dobrą izolację. W tym pomoże Ci styropian do fundamentów. Na ociepleniu domu nie warto oszczędzać. W perspektywie wielu lat mieszkania w domu jest to wbrew pozorom niewielki koszt. Więcej dopłacisz za ogrzewanie dużej powierzchni, przez którą ucieka ciepło. Do tego należy doliczyć ewentualne prace renowacyjne, które mogą być potrzebne, gdy fundament ulegnie uszkodzeniu.

Zasada ta dotyczy również podłóg. W ich przypadku dobra izolacja zapewnia większy komfort podczas korzystania z budynku. Z kolei w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym chroni przed przenikaniem ciepła z systemu centralnego ogrzewania w grunt. Tutaj również sprawdzi się odpowiedni styropian. Fundament i podłoga, które będą ocieplone tym materiałem, mają wiele zalet w późniejszym użytkowaniu domu.

Jak wykonać izolację cieplną fundamentów i podłóg?

Szukasz odpowiednich materiałów budowlanych? Izolację należy wykonać na samym początku, zatem równolegle z cegłami i innymi produktami niezbędny będzie odpowiedni styrodur 10 cm. Fundament to szczególna część całej konstrukcji, na której opiera się cały budynek. Jeśli teren jest trudny, to możesz użyć także innej izolacji, grubszej. Wybierz na przykład styropian fundamentowy 15 cm.

Zamierzasz kupić wysokiej jakości styropian na fundamenty 10 cm? Cena takiego wariantu mieści się w przedziale od około 35 do 55 zł za sześć sztuk. Przeważnie tyle styropianu znajdują się w jednym opakowaniu.

Termoizolację cieplną fundamentów wykonuje się przeważnie od zewnątrz. Ocieplenie fundamentów można także wykonać między warstwą nośną ściany fundamentowej a jej warstwą osłonową. W sporadycznych sytuacjach możliwe jest ocieplenie fundamentów od wewnątrz. Dotyczy to szczególnie starych budynków, których fundamenty są głęboko zakopane w gruncie. Co więcej, takie rozwiązanie będzie korzystne wyłącznie w przypadku ścian jednowarstwowych.

Gdy wykonuje się ocieplenia fundamentów, w pierwszej chwili należy wybrać materiał, którym wykonasz warstwę termoizolacyjną. Od niego zależy kolejność prac i to, jakie materiały będą jeszcze potrzebne.

Najbardziej klasyczny jest styropian fasadowy. Te płyty styropianowe są lekkie, dość odporne na wilgoć, a przy tym wyróżnia je dobra izolacyjność termiczna. Wykorzystuj jednak wyłącznie płyty styropianowe przeznaczone do fundamentów. Tylko one są hydrofobizowane. Oznacza to, że mają dużo mniejszą nasiąkliwość niż tradycyjny styropian. Bardzo dobrym wyborem może być jednak szary styropian fundamentowy. Jego właściwości są dużo lepsze niż w przypadku klasycznych płyt styropianowych.

Do ocieplenia fundamentów możesz użyć płyt ryflowanych. Mają z jednej strony rowki, które układa się w stronę gruntu. Ciekawym typem są ryflowane płyty styropianowe laminowane geowłókniną. Działa ona niczym filtr i zmniejsza ryzyko zatkania się rowków.

Styropian wodoszczelny na fundamenty nie jest jedynym materiałem do wykonywania izolacji. Innym są płyty z polistyrenu ekstradowanego (XPS). Są lekkie, a przy tym dużo twardsze od styropianu. Mogą być w kolorze zielonym, różowy, żółtawym lub błękitnym. Wyróżniają się dużo lepszymi właściwościami izolującymi, a przy tym mają mniejszą nasiąkliwość. Powierzchnia tych płyt może być gładka, szorstka, ryflowana lub wytłaczana. Ten materiał bardzo dobrze sprawdzi się na terenie charakteryzującym się wysokim poziomem wód gruntowych, gdy styropian na fundamenty mógłby być niewystarczający. Płyty możesz układać bezpośrednio na hydroizolacji. Nie wymagają wykonania warstwy osłonowej.

Innym popularnym materiałem są płyty z pianki poliuretanowej PIR. Materiał różni się od płyt styropianowych wysoką izolacyjnością termiczną, a także dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest również mało atrakcyjny dla szkodników, zwierząt, a nawet grzybów i pleśni. Dodatkowo jest obojętny chemicznie i nie będzie powodował reakcji alergicznych. W wielu przypadkach przyczyni się do stworzenia wytrzymałej i trwałej izolacji fundamentów.

Piankę poliuretanową możesz nałożyć metodą natryskową. W takiej sytuacji unikniesz powstawania w izolacji fundamentów mostków termicznych, które prowadzą do ucieczki ciepła z obiektu. Nie bez znaczenia może być także brak odpadów na budowie. Z tego powodu jest to chętnie wykorzystywany materiał podczas tworzenia ocieplenia fundamentów.

Izolację podłogi wykonuje się podobnie do izolacji fundamentów. Podstawowym materiałem może być i w tym przypadku styropian. Możesz także zdecydować się na stworzenie warstwy izolacyjnej z kruszywa o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Przeważnie jest to keramzyt. Kruszywo to stosuje się jako zasypkę wykopów fundamentów. Bardzo dobrze sprawdzi się też zamiast piasku i jako podkład pod podłogę bezpośrednio na gruncie. Skutecznie też zastąpi w pewnych sytuacjach styropian do fundamentów. Nie tylko będzie ocieplał, ale też uniemożliwi podciąganie wilgoci z gruntu.