icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak czyścić liście roślin doniczkowych?

Rośliny doniczkowe hodowane w domu stanowią najpiękniejszą jego ozdobę. Aby dobrze się prezentowały, nie wystarczy zapewnienie im jedynie właściwych warunków rozwoju. Niektóre z domowych okazów, szczególnie te, których największym elementem ozdobnym są bujne liście, wymagają także regularnego czyszczenia: mycia bądź odkurzania. Jak to robić?

rośliny

Dlaczego należy myć liście roślin doniczkowych?

Wydawać by się mogło, że jest to wyłącznie kwestia estetyczna. Tymczasem czyszczenie liści kwiatów ma również inne znaczenie – od tego, czy wykonujemy tę czynność, może bowiem zależeć zdrowie naszego okazu. Kurz i brud zalegające na liściach zatykają ich aparaty szparkowe i wstrzymują fotosyntezę. Zanieczyszczenia utrudniają więc roślinie oddychanie, pobieranie dwutlenku węgla, a także ograniczają dostęp promieni słonecznych. W konsekwencji wpływa to negatywnie na rozwój rośliny, a nawet hamuje go.

Sposoby czyszczenia liści

Aby utrzymać ładny wygląd roślin oraz zapewnić im prawidłowy rozwój, możemy zastosować kilka sposobów czyszczenia liści. Dobieramy je w zależności od gatunku naszego okazu.

Pierwszą z metod jest czyszczenie liści wilgotną szmatką. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku roślin o dużych liściach jak np. monstera. Szmatkę możemy zastąpić również wacikiem czy gazą, należy jednak pamiętać, by często je wymieniać (bądź jeśli korzystamy ze szmatki – płukać), dzięki czemu unikniemy rozmazywania zanieczyszczeń po liściach. Czyszczenie rozpoczynamy od podstawy liścia, kierując się ku jego czubkowi.

Rośliny o liściach drobnych i delikatnych, jak np. paprocie, możemy natomiast zraszać, korzystając ze spryskiwacza. Jeżeli będziemy robić to regularnie, kilka razy w tygodniu, nie będziemy musieli podejmować żadnych dodatkowych zabiegów.

rośliny

Większość roślin hodowanych w doniczkach możemy umyć także pod prysznicem. Wstawiamy donicę do wanny lub brodzika, zabezpieczamy powierzchnię gleby folią, by zbytnio jej nie nawodnić i nie wypłukać, a następnie odkręcamy strumień letniej wody – powinien być delikatny, by nie uszkodzić listków oraz pędów rośliny. Po takiej kąpieli pozostawiamy roślinę do wyschnięcia.

Zanurzanie w wodzie części nadziemnej rośliny sprawdzi się natomiast w przypadku gatunków o kędzierzawych liściach i niewielkich rozmiarach. Miskę lub inne naczynie wypełniamy letnią wodą. Chwytamy pewnie doniczkę, łapiąc drugą dłonią łodygę rośliny i jednocześnie przytrzymując nią ziemię. Odwracamy roślinę korzeniami do góry, a jej nadziemną część zanurzamy w wodzie i ostrożnie poruszamy. Następnie odstawiamy do wyschnięcia.

Jeżeli natomiast w naszym domu hodujemy rośliny takie jak fiołek afrykański, cyklamen perski czy maranta, które charakteryzują się omszałymi, włochatymi liśćmi, najlepszym sposobem będzie usuwanie kurzu za pomocą pędzelka lub szczoteczki. Podobną metodę stosujemy do czyszczenia begonii.

Warto także dodać, że w sezonie letnim możemy wystawiać nasze rośliny na delikatny deszcz, który zmyje z nich zanieczyszczenia. Zanim jednak wniesiemy je z powrotem do domu, musimy poczekać, aż wyschną.