Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Hodowane w domu rośliny najczęściej rosną w różnego rodzaju doniczkach. Mimo iż sadzi się je w ziemi, nie jest to nich naturalne środowisko – korzeń nie może się rozrastać, a ziemia nie oddycha tak dobrze, jak na zewnątrz. W jaki sposób dbać o rośliny doniczkowe, by były silne, zdrowe i piękne?

zdrowe rośliny

Domowe sposoby na wysokiej jakości glebę

Warunki panujące w domu są dalekie od naturalnych, czyli tych, które występują na zewnątrz. Rośliny mają gorszy dostęp do słońca i wody. Gleba nie ma odpowiedniego przewiewu, przez co jest narażona na pleśnienie bądź wysychanie. Na szczęście istnieje szereg domowych sposobów na przywrócenie jej dobrych warunków i poprawę jakości. Produkty pozytywnie wpływające na glebę w roślinach doniczkowych to:

- cynamon, który dobroczynnie działa nie tylko na ziemię, usuwając z niej pleśń, grzyby i inne wykwity, ale również rośliny. Pomaga im się rozkrzewić oraz łagodzi miejsca, w których łodyga doznała urazów. Szereg zalet wynikających ze stosowania cynamonu w hodowli roślin przedstawiliśmy w artykule poświęconym użyciu tej przyprawy w ogrodnictwie,

zdrowe rośliny

- czosnek, który znany jest jako naturalny antybiotyk. Ząbki zakopane w ziemi roślin doniczkowych zwalczają różnorodne szkodniki, takie jak mszyce. Podobnie do cynamonu czosnek radzi sobie z grzybami. Zwalcza też bakterie, a wywarem wodno-czosnkowym można podlewać rośliny,

- drożdże, które po wymieszaniu z wodą działają jak najlepszy nawóz. To jeden z najpopularniejszych domowych nawozów,

- fusy z kawy mielonej i herbaty chronią roślinę przed muszkami i mszycami,

- jajka, a w zasadzie ich skorupki, należy zalać wodą i odstawić na kilka tygodni. W tym czasie oddadzą wodzie wartościowe składniki. Wystarczy podlewać taką miksturą rośliny doniczkowe – z wyjątkiem gatunków lubiących kwaśne podłoże – by przywrócić im blask,

- popiół uzyskany ze spalania naturalnych materiałów zawiera szereg minerałów wartościowych dla gleby: potas, fosfor, wapń,

- soda oczyszczona, idealna w kuchni, jest niezastąpiona także w ogrodnictwie. Do pielęgnacji roślin doniczkowych używa się jej w połączeniu z olejem i wodą. Zwalcza szkodniki.

Porada eksperta

Dobrym środkiem na mszyce jest woda z mydłem. Należy jednak używać jej uważnie, a następnego dnia ważne jest oczyszczenie rośliny czystą wodą, by mydło się spłukało. Mycie liści ułatwi nam artykuł poradnikowy poświęcony temu tematowi.

zdrowe rośliny

Ochrona roślin – doniczki i osłonki

 

Prawidłowy rozwój rośliny domowej zależny jest również od tego, w jakim naczyniu została umieszczona oraz gdzie się znajduje – odpowiedni dobór miejsca dla rośliny doniczkowej ma ogromne znaczenie. Jeśli będzie stała w miejscu, do którego mają dostęp zwierzęta, jej liście mogą na tym ucierpieć. Koty a także niektóre psy lubią obgryzać domowe rośliny. Tego problemu pozbędziemy się, stawiając roślinę wyżej, wieszając na ścianie lub rozsypując dookoła donicy zwykły pieprz – nie zaszkodzi roślinie, a odstraszy czworonogi.

Roślina powinna zostać umieszczona w doniczce o odpowiedniej wielkości, czyli dostosowanej do rozmiaru korzeni. Niektóre gatunki nie są okazałe, jednak charakteryzują się rozpiętością systemu korzeniowego. Ważny jest też rodzaj doniczki – koniecznie z otworami w podstawie. Jeśli ich zabraknie, może dojść do przelania gleby wodą i roślina – lub sama gleba – spleśnieje. Warto mieć na uwadze fakt, że kwiaty nie lubią częstego przesadzania, więc włożenie ich do nieco większej doniczki podziała na korzyść roślin.

Doskonałym rozwiązaniem stosowanym w uprawie roślin doniczkowych jest wybranie kompletu składającego się z doniczki z dziurkami oraz podstawki. Umieszczona w niej gleba będzie miała przewiew, a po obfitym podlaniu rośliny nadmiar wody usuniemy, wylewając go z podstawki. Możemy też wlać wodę na podstawkę zamiast do doniczki, wówczas roślina pobierze dokładnie tyle wody, ile potrzebuje.