Wanna z prysznicem - wady i zalety

Wiele możemy przeczytać na temat tego, kiedy zdecydować się na wannę, a kiedy na prysznic. Tymczasem wcale nie musimy rezygnować z jednego czy drugiego. Jeżeli tylko w naszej łazience mamy miejsce na wannę, możemy równocześnie mieć także prysznic.

Wanna z prysznicem

To z pewnością rozwiązanie odwiecznego dylematu pod tytułem: wanna czy prysznic. Okazuje się, że już nie tylko ci, którzy mogą poszczycić się przestronną łazienką, są w stanie skorzystać z obu, i wanny, i prysznica zarazem. Projektanci tego typu wyposażenia oferują nam wyjątkowe, nowoczesne połączenie, które łączy w jednym funkcje obu sprzętów.

Wanna z prysznicem

Wanna z prysznicem na dwa sposoby

Jeżeli rozważamy takie rozwiązanie w naszej łazience, mamy do wybory dwa rozwiązania.

Pierwszym z nich jest wanna z odpowiednim parawanem lub panelem. Polega on na tym, że na zainstalowanej wannie montujemy specjalny panel, np. szklany, który spełnia jednocześnie funkcję kabiny prysznicowej. Tego typu panel może rozsuwać się na całej długości brzegu wanny lub być zamocowany tylko w jednym jej końcu. Rozwiązaniem prostszym jest zamontowanie klasycznej zasłony prysznicowej – dużo tańszej i łatwej w zamontowaniu. Parawany nawannowe i zasłony pozwalają na użycie prysznica w wannie w pozycji stojącej, przy zachowaniu czystości w łazience. Jest to jednak rozwiązanie pośrednie. Nowoczesne wanno-prysznice stanowią integralną całość.

Taka właśnie wanna, której część została wydzielona na prysznic, jest drugim rozwiązaniem, na które możemy się zdecydować. W jednym z rogów takiej wanny zainstalowane są drzwi  (jak w klasycznym prysznicu) oraz  obudowa, jak w przypadku klasycznej kabiny. Dzięki temu możemy zaopatrzyć się w fabrycznie nowe połączenie prysznica z wanną, do którego wejdziemy przez drzwi – bez karkołomnego podnoszenie nóg. Taki wanno-prysznic stanowi obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o połączenie zalet obu urządzeń.

Zalety wanno-prysznica

Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Po pierwsze, kupując i montując jedno urządzanie, możemy wykorzystać je w dwóch funkcjach: wanny i prysznica zarazem.

Po drugie, oszczędność miejsca. Wystarczy, że powierzchnia naszej łazienki umożliwia wstawienie wanny, byśmy mogli zdecydować się na takie rozwiązanie. Nie jest powiedziane, że mając wannę, nie możemy mieć też prysznica. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w najtańszą choćby zasłonę prysznicową lub droższe połączenie wanny i prysznica i cieszyć się i jednym, i drugim bez konieczności zagospodarowania cennej łazienkowej przestrzeni.

Wanno-prysznic zaspokaja również potrzeby wszystkich domowników. Jest to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy niewielka przestrzeń łazienki nie pozawala na zamontowanie dwóch osobnych urządzeń. Każdy z mieszkańców naszego domu może więc, korzystając z tego samego sprzętu, wziąć długą kąpiel lub szybki prysznic. W dodatku przy zachowaniu komfortu i porządku w łazience.

Kolejną zaletą połączenia wanny z  prysznicem jest fakt, że stanowi ono bardzo duże udogodnienie dla osób z niepełnosprawnością lub dzieci. Drzwi będące integralną częścią tego typu wanny umożliwiają łatwe i bezpieczne skorzystanie z urządzenia wszystkim tym, którzy mają trudności z poruszaniem się o własnych siłach.

Wanna z prysznicem - wady i zalety

Ostatnią, choć najmniej znaczącą zaletą takich urządzeń jest ich estetyczny wygląd. Wyposażenie tego typu prezentuje się bardzo elegancko oraz nowocześnie. Znajdziemy je nie tylko w różnych rozmiarach, ale także i kształtach. Wanna z prysznicem może mieć zarówno kształt prostokąta, jak i owalny narożny, przystosowany do zamontowania w rogu łazienki.

Na rynku znajdziemy także wanny, które w całości obudowane są kabiną. Wyglądem przypominają raczej duże, nietypowe kabiny prysznicowe z brodzikiem powiększonym do rozmiarów wanny. Mogą być wyposażone w wiele funkcji, takich jak bicze czy masaże wodne.

Wady

Podstawową wadą takich najnowocześniejszych wanno-pryszniców jest ich cena, która nierzadko przewyższać może koszt zakupu wanny i prysznica jako osobnych urządzeń. Może stać to na przeszkodzie, by zaopatrzyć się w takie wyposażenie. Poza ceną trudno o wskazanie innych wad.  Jeżeli koszty zakupu i montażu przewyższają nasz budżet, zawsze możemy zdecydować się na pośrednie rozwiązanie: zakup wanny i właściwego parawany nawannowego lub zasłony. Zwłaszcza te pierwsze niczym nie ustępują nowoczesnym wanno-prysznicom pod względem estetycznym. Poza brakiem drzwi nie różnią się od nich wiele również pod względem funkcjonalności. 

Data publikacji: 07.11.2014