Jak stworzyć najtańszy prysznic?

Obszerne kabiny z wielofunkcyjnymi panelami prysznicowymi, designerskie drzwiczki i brodziki – nasz natrysk może być bardzo kosztowny. Jeśli jednak zależy nam na szybkim i tanim rozwiązaniu, również mamy szansę stworzyć funkcjonalny prysznic. Zobaczmy jak to zrobić.

Prysznic bez brodzika?

tania łazienka

Pierwszą znaczną oszczędnością, którą możemy poczynić na poczet naszego budżetu, jest stworzenie prysznica bezbrodzikowego. Jak to zrobić? Najtańszą wersją, jednak możliwą tylko na etapie budowy i wykańczania łazienki – a przede wszystkim podłogi – jest wybranie miejsca pod natrysk i stworzenie tam lekko pochyłej posadzki z odpowiednim odpływem. O montażu prysznica bez brodzika możemy przeczytać tutaj. Taki natrysk musimy potem jedynie ograniczyć w wybrany sposób – parawanem lub zasłoną.

Inną wersją jest zbudowanie jednej lub dwóch ścian oraz progu, ograniczających przedostawanie się wody w inne partie łazienki. Jest to jednak o wiele kosztowniejsze. W tym przypadku prysznic bez brodzika również musi być zbudowany zgodnie z zasadami montażu takiego rozwiązania, żeby woda nie zbierała się tylko w jednym jego miejscu, a swobodnie odpływała.

Do prysznicu bez brodzika możemy dopasować różne ścianki i drzwiczki, jednak najtańsze będzie wykorzystanie drążków rozporowych i powieszenie zasłonki.

Kiedy brodzik jest konieczny

Wieszak narożny Cooke&Lewis Moon 2 półki

Niekiedy nie mamy wyjścia i musimy zastosować brodzik. Wybierzmy wtedy dość tani model, ale pamiętajmy, aby nie korzystać z krótkotrwałych rozwiązań, które w efekcie mogą tylko zwiększyć koszty wyposażenia naszej łazienki. Brodzik możemy zbudować nawet samodzielnie, co być może w ostatecznym rozrachunku opłacać się nam najbardziej – szczególnie jeśli wykonamy go własnoręcznie. Sprawdźmy, jaki mamy wybór brodzików pod względem materiału ich wykonania.

Tani prysznic – wybieramy zestawy prysznicowe

Zaawansowane technologicznie i funkcjonalne panele prysznicowe nie są na naszą kieszeń. Jeśli chcemy, aby nasz prysznic był jak najtańszy, nawet ich nie rozważajmy. Wystarczy nam prosta słuchawka czy kolumna. Niektóre z nich możemy mieć nawet za mniej niż 100 zł, co bardzo się opłaca. Co prawda dobrą słuchawkę prysznicową kupimy nawet za 30 zł. Dopasujemy do niej wąż, a jeśli nie chcemy się rozdrabniać postawmy na zestawy prysznicowe, z których najtańsze możemy mieć nawet za 20 zł! Pamiętajmy, że osobną kwestię stanowi montaż. Zróbmy go sami, jeśli czujemy się na siłach – w ten sposób oszczędzimy znaczną sumę pieniędzy.

Porada eksperta

Jeśli urządzamy łazienkę w domku letniskowym lub dodatkową toaletę dla gości, prysznic nie będzie bardzo często używany. Z tego względu możemy kupić wyposażenie, które nie obciąży zbytnio naszej kieszeni i nie odznacza się najlepszą jakością. Bardziej eksploatowany prysznic będzie wymagał lepszych rozwiązań. Jeśli dużo oszczędzimy na kabinie, brodziku i montażu, możemy pozwolić sobie również na zakup lepszej kolumny prysznicowej.

Tanie wyposażenie prysznica

wyposażenie prysznica

Pod prysznicem musi się znaleźć przynajmniej jedna półka, na której możemy postawić mydło czy szampon. Na szczęście tego typu wyposażenie nie należy do kosztownych. Rozmaite półki pod prysznic znajdziemy tutaj. Stworzenie taniego natrysku wcale nie jest niemożliwe i nie musi nas kosztować majątku. Obecność prysznica nie oznacza konieczności posiadania kabiny, brodzika czy wnęki. Wystarczy, że przyjrzymy się rozwiązaniom Skandynawów i zainspirujemy się tzw. szwedzkim prysznicem.

Data publikacji: 06.08.2018