icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak kolor tapet wpływa na samopoczucie?

Kolory w dużym stopniu wpływają na naszą psychikę oraz samopoczucie. Każdy kolor działa na nas w zupełnie inny sposób, dlatego wybierając kolor tapety do pomieszczenia powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na wystrój, charakter pomieszczenia, jak i znaczenie kryjące się za poszczególnym kolorem. Dzięki odpowiedniemu wyborowi jesteśmy w stanie sprawić, że dane pomieszczenie wydawać się będzie przytulniejsze, bardziej komfortowe lub też większe. Sprawdźmy więc, o czym pamiętać, wybierając kolor tapety.

O czym pamiętać, wybierając wybierając kolor tapety do ścian?
sypialnia w szarosciach

Dobierając kolor tapety do ścian w naszych pomieszczeniach trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Powinniśmy skupić się na tym:

  • jaki efekt chcemy osiągnąć

  • jaki wystrój i jaką atmosferę ma posiadać nasze pomieszczenie

  • jakie jest przeznaczenie wnętrza i do czego ma służyć. 

 

Wziąć pod uwagę powinniśmy także psychologię barw. Dlaczego? Każdy kolor wpływa na nas mózg w zupełnie inny sposób, co potwierdzona jest wieloma badaniami. Dlatego też tak ważnym jest, aby przed podjęciem decyzji aranżacyjnej dowiedzieć się, jakie znaczenie i jak wpływ na nasz mózg dany kolor. Co jednak istotne, nie należy przy tym zapominać, że wiedza o danej barwie, nie zawsze pokrywa się w 100% z naszym jej odbiorem. Jeśli przykładowo nie lubimy niebieskiego lub zielonego koloru, to nie będą one dla nas relaksujące przypisywanym im takim właściwościom. Dlatego zawsze warto mieć również na uwadze własny gust i poczucie estetyki. 

Jak dane kolory tapet wpływają na samopoczucie?

Przeanalizujmy więc, jaki wpływ na nas mają poszczególne barwy.

 

Biała tapeta 

brazy w salonie

 

Biel utożsamiana jest z niewinnością i czystością, ale cechuję się także lekkością, swobodą i wolnością. Sam kolor pomaga w odprężeniu, zrelaksowaniu się. Świetnie komponuję się z innymi barwami, będąc nie wybijającym się elementem wystroju. Sprawia, że pomieszczenie wydaje się schludniejsze i większe. Z tego powodu idealnie nadaje się do wystroju kuchni oraz salonów. Biała tapeta świetnie współgra z kuchnią ze względu na skojarzenie ze sterylnością i czystością, a z salonem natomiast dzięki swoim relaksacyjnym właściwościom. Biel szczególnie dobrze wyglądać będzie w pomieszczeniach minimalistycznych, w nowoczesnym stylu.

 

Szara tapeta

Szare odcienie są bardzo neutralne, dlatego sprawdzają się w każdym wnętrzu. Sam kolor kojarzony jest z elegancją, nie wywołuje emocji ani negatywnych, ani pozytywnych. Raczej stanowi tło dla innych barw, ale jego obecność nadaje pomieszczeniu szyku, klasy i szlachetności.

 

Brązowa tapeta

Barwa brązowa zapewnia poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Jest to barwa ciepła, która wpływa na poczucie komfortu, wygody i przytulności. Nie powinna być jednak stosowana w nadmiarze, gdyż jej natłok spowodować może obniżenie nastroju i chęć zamknięcia się w sobie.

 

Żółta tapeta

Żółty kolor niesie ze sobą dawkę pozytywnej energii, jest kojarzony z radością i optymizmem. Dodatkowo pobudza naszą kreatywność, motywuje nas do pracy i zwiększa pewność siebie. Z tych powodów jest idealnym rozwiązaniem zarówno do pomieszczeń, w których spędza się dużo czasu wraz z innymi domownikami, jak i do wnętrz, w których pracujemy. Żółty powiększa także wizualnie pomieszczenie, więc jest świetnym rozwiązaniem dla małych pokoi. Powinniśmy z kolei unikać go w sypialniach, jako że jest to kolor silnie pobudzający i nie sprzyja on relaksowi.

 

Zielona tapeta

Zielona tapeta winylowa

Zieleń ma właściwości uspokajające, jest to kolor pogodny, kojarzony z wiosną, naturą. Wpływa na nas kojąca i relaksująco, ale również zwiększa poczucie bezpieczeństwa oraz budzi zaufanie. Idealnie nadaje się, więc do sypialni czy pokoi dziecięcych. Wywołuje korzystne zmiany fizjologiczne oraz pomaga złapać równowagę emocjonalną. Nie powinniśmy jednak przesadzić z zielenią w naszym domu, gdyż zbyt duża ilość zielonych pomieszczeń wywołać u nas może efekt znużenia. 

 

Niebieska tapeta

Niebieski jest chłodną, lecz uspokajającą barwą. Tapeta w tym kolorze pozwoli nam lepiej wypocząć, rozluźnić się, a ponadto powiększy pokój i doda mu powagi. Idealnie sprawdza się w pomieszczeniach przewidzianych do relaksu, czyli na przykład w sypialni. Lepiej nie stosować natomiast niebieskiego w salonach i innych pomieszczeniach, gdzie przebywamy z ludźmi. Jest to także bardzo ciekawe rozwiązanie dla naszych łazienek, ponieważ kojarzy się z czystością oraz higieną.

 

Czarna tapeta

Jest raczej barwą uzupełniającą, chociaż dobrze prezentuje się w kuchniach czy łazienkach w wystroju nowoczesnym i minimalistycznym. Może wywoływać samotność, więc raczej unika go się w sypialniach.

 

Czerwona tapeta

Tapeta w tych barwach kojarzy się z namiętnością, pożądaniem, pobudza do działania, jest silna i intensywna. Raczej unikajmy czerwieni w sypialniach, gdyż nie sprzyja ona relaksowi i wypoczynkowi. Ze względu na dużą intensywność należy stosować go w minimalistyczny sposób.

 

Pomarańczowa tapeta

Dodaje wnętrzu energii, radości, kojarzy się z ciepłem i wygodą. Pobudza kreatywność i pomaga uwolnić się od negatywnych emocji. Dodatkowo wzmacnia on apetyt, nadaje się więc idealnie do jadalni oraz kuchni.

 

Fioletowa tapeta

Tapeta w tym kolorze pobudza kreatywność, stymuluje mózg, ale z drugiej strony ma także właściwości uspokajające. Dobrze sprawdzać się będzie zarówno w sypialni, jak i w pokojach dziecięcych czy w pomieszczeniach, w których pracujemy.

Tapety do malowania - najlepsza alternatywa?

Jeśli nie możemy zdecydować się jaki kolor chcielibyśmy posiadać w naszym domu to mamy do wyboru ciekawą alternatywę - tapetę do malowania. Jest ona o tyle dobrym rozwiązaniem, że pomaga na większą swobodę w doborze i łączeniu barw. Charakteryzują się one ciekawymi fakturami. 

 

Jeśli chodzi o farby do malowania tapet, to idealnie sprawdzać się będą farby akrylowe i lateksowe. Te farby świetnie się wchłaniają oraz zapewniają widoczność faktury tapety. Wybór farby lateksowej może być dodatkowo atutem, ponieważ farba ta zapewnia dużą wodoodporność.

 

Ciekawą i pomysłową alternatywą może być również montaż fototapety. To rozwiązanie zapewnia dużą unikalność wnętrza i personalizuje nasze pomieszczenia.