Produkty

Jak kolor tapet wpływa na samopoczucie?

Jak kolor tapet wpływa na samopoczucie?

Kolory ścian wpływają nie tylko na nastrój panujący w pomieszczeniu, ale również na samopoczucie osób w nim przebywających. Jak dobrać kolor tapety, aby pomieszczenie było przytulne i komfortowe?

sypialnia w szarosciachTapeta na ścianę kolorem dopasowana do charakteru

Przed wybraniem tapety do sypialni czy salonu – to w tych pomieszczeniach kolor ma największe znaczenie – warto pochylić się nad własnymi upodobaniami. Badania i rady swoją drogą, rzeczywistość swoją. Jeśli nie przepadamy za niebieskim kolorem, niebieska tapeta nie sprawi, że poczujemy się zrelaksowani. I odwrotnie: w kolorach, które kojarzą nam się dobrze, wypoczniemy lepiej.

Porada eksperta

Koloru tapety nie trzeba wybierać od razu. Jeśli nie wiemy, która barwa sprawdzi się w salonie czy sypialni najlepiej, możemy zdecydować się na tapety do malowania. Tapeta do malowania pozostawia swobodę w kwestii wzoru – można na niej stworzyć, co tylko się chce – a także wyróżnia się ciekawymi fakturami.

brazy w salonieBiała tapeta na ścianę

Biały kolor odpowiada czystości i niewinności. Sprawia, że pomieszczenia wydają się schludniejsze i większe. Popularne białe meble w salonie sprawiają wrażenie czystości, prostoty i świeżości. Biała tapeta ścienna z kolei wpływa na uczucie odprężenia, zrelaksowania i spokoju. Pomaga w wyciszeniu się i oddala złe emocje. W przeciwieństwie do kolorowej tapety będącej kluczowym elementem wystroju, stanowi tło dla innych kolorów.

Szara tapeta i brązowa

Szare ściany są neutralne, dlatego szara tapeta na ścianę sprawdzi się w każdym wnętrzu. Nie wpływa na emocje ani pozytywnie, ani negatywnie. Stanowi tło dla innych barw.

Brązowe ściany wprowadzają nastrój ciepła, przytulności i wygody. Jeśli jednak brązowa tapeta pojawi się na wszystkich ścianach, może obniżyć nastrój. Jest bliska naturze, kojarzy się z pniem mocnego drzewa. Powinny się na nią zdecydować osoby pragnące stabilizacji.

Żółta tapeta w salonie i pokoju do nauki

Żółty to kolor optymistyczny i rozweselający, a jednocześnie pomagający w koncentracji. Pasuje do małych wnętrz, ponieważ optycznie je powiększa i rozświetla. Żółta tapeta ścienna powinna pojawić się w salonie, gdzie przebywamy najczęściej. Sprawi, że będziemy mieli mnóstwo pozytywnej energii. Ponadto żółty odpowiada za wzmożoną kreatywność i pomaga w podejmowaniu decyzji – warto wybrać go na tapetach dla dzieci. Żółtego lepiej unikać w sypialni, gdyż pokój przeznaczony do spania powinien sprzyjać wyciszeniu.

Zielona tapeta winylowaZielona tapeta do sypialni

Zieleń to symbol spokoju i harmonii. Kojarzy się z naturą, roślinnością i relaksem. Budzi zaufanie i wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Ponieważ pomaga wypocząć, doskonale sprawdzi się w sypialni osób dorosłych oraz jako kolor tapety do pokoju dziecięcego. Zielona tapeta powinna jednak mieć ciepły odcień, np. wiosennej trawy lub limonki. W nadmiarze może przyczynić się do poczucia znudzenia czy bierności, w związku z czym zieleń w domu warto ograniczyć do jednego pomieszczenia bądź stosować jako element tapety, np. z motywem roślinnym.

Niebieska tapeta do łazienki, ale także sypialni

Niebieski to kolor chłodny. Buduje poczucie dystansu i powagi. Powiększa pokój, a jednocześnie buduje barierę emocjonalną – wnętrze raczej nie będzie nam się kojarzyło z domowym ogniskiem. Niebieska tapeta ścienna działa kojąco i pomaga w odpoczywaniu. Nie sprawdzi się w salonie żywotnej rodziny, za to będzie rewelacyjna do łazienki (koniecznie w wersji odpornej na wilgoć!), ponieważ niebieski kojarzy się czystością i higieną. Niebieska tapeta w sypialni pozytywnie wpłynie na osoby pragnące się wyciszyć i wypocząć.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Tapeta do malowania – wady i zalety

Tapeta do malowania – wady i zalety
Tapety do malowania to świetny pomysł na odświeżenie naszych pomieszczeń. Docenią je szczególnie Ci, którzy często dokonują wnętrzarskic...
Czytaj więcej

Meble w połysku – jak dobrać do nich farbę lub tapetę

Meble w połysku – jak dobrać do nich farbę lub tapetę
Meble w połysku to elementy wyposażenia charakterystyczne dla nowoczesnych wnętrz. Najlepiej łączyć je więc z innymi częściami wystroju typowymi dla m...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak kolor tapet wpływa na samopoczucie?