Produkty

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę za pomocą płytek?

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę za pomocą płytek?

Mała łazienka to standard nie tylko w mieszkaniach w bloku. Często wolimy więcej miejsca przeznaczyć na strefę wypoczynkową – salon lub sypialnię – zmniejszając metraż łazienki. Jednak nawet niedużą przestrzeń można urządzić tak, by wydawała się bardziej przestronna, a samo pomieszczenie łączyło w sobie estetykę oraz funkcjonalność. Jak optycznie powiększyć łazienkę, wykorzystując glazurę?

optycznie powiększenie łazienkiCzęsto mamy pomysł i wizję naszej nowej łazienki. Przed wprowadzeniem jej w życie pamiętajmy o tym, by sprawdzić wymiary pomieszczenia i zwizualizować jego układ, czyli rozplanować wyposażenie. Wtedy możemy zająć się wykańczaniem wnętrza. Najczęstszym sposobem na praktyczną i elegancką dekorację ścian jest zastosowanie glazury. Materiał jest trwały i stanowi barierę dla pary wodnej. Jakimi prawidłami kierować się podczas wyboru glazury do naszej małej łazienki?

Jasne kolory płytek

Nie trzeba być specjalistą od aranżacji wnętrz, żeby wiedzieć, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, ciemne zaś czynią ją jeszcze mniejszą w odbiorze niż w rzeczywistości jest. Czy musimy „pożegnać” się z łazienką w czarnej glazurze? Niekoniecznie. Elementy o ciemnej kolorystyce możemy zastosować, pamiętając o tym, by je właściwie umiejscowić – na przykład wykorzystując formę eleganckich pasów. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że chłodne barwy, jak biel, szarość, błękit, blady fiolet i jasna zieleń optycznie „oddalają” ściany od siebie. Kierując się tą zasadą, unikajmy ciepłych odcieni płytek.

Gres Modern Line 42 x 42 cm biała struktura 1,41 m2Układanie płytek ściennych

Nie zabudowujmy glazurą ściany do samego sufitu. Pozostawmy wolną górną część ściany i pomalujmy ją na ten sam kolor, co sufit, tak by stworzyła z nim całość.

Rozciąganie” ścian za pomocą poziomo ułożonych płytek

Poziomo ułożone płytki ceramiczne optycznie poszerzają łazienkę. Pionowe ułożenie jest polecane do zbyt niskich pomieszczeń. Warto zastosować glazurę o większym formacie – świetnie nadają się płytki w rozmiarze 30 x 60 cm. Podobny efekt uzyskamy, układając pasy w kontrastowych kolorach. Nie są polecane płytki w duże i bogate wzory. Jeśli nie lubimy jednobarwnych elementów, zastosujmy glazurę o widocznej fakturze.

Płytki na podłodze

Na odbiór przestrzeni wpływa także wzór ułożonych płytek podłogowych. Przy mniejszych łazienkach układajmy płytki w karo, co pozwoli optycznie poszerzyć przestrzeń.

Błyszczące płytki ścienne

Błyszczące materiały odbijają światło, nadając pomieszczeniu głębi. Zrezygnujmy z glazury o matowym wykończeniu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?

Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza?
Elegancki i solidnie wykonany taras to prawdziwa ozdoba każdego domu oraz inwestycja na lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wykończen...
Czytaj więcej

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny

Style łazienek – wnętrze, z którego będziesz dumny
Jaki styl łazienki wybierzesz? Aranżacja pomieszczeń to niełatwe zadanie. Łazienka w stylu nowoczesnym, art deco czy luksusowym – jaką wybierzes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę za pomocą płytek?