Mała łazienka: 7 sposobów na jej aranżację

Aranżację małej łazienki najlepiej jest zacząć już na etapie projektu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Podpowiadamy, jakie rozwiązania warto zastosować.

Rada 1 – postaw na jasne kolory

Do małej łazienki rekomendowane są kolory jasne, mleczne, pastelowe, biele i beże, wszelkie odcienie niebieskiego i fioletowego, a także jasne szarości. Jeśli jednak zawsze marzyliśmy o łazience w ciemnych kolorach, jest i na to sposób. Czerń, grafit, brąz lub fiolet mogą być użyte na podłodze i na suficie, przy zachowaniu jasnych barw na ścianach. Innym rozwiązaniem jest przełamanie ciemnych kolorów jasnymi: wprowadzamy je w formie poziomych pasów o szerokości przynajmniej dwóch płytek (powinny się one znaleźć na przeciwległych ścianach).

Rada 2 – wykorzystaj duże płytki

Nie jest prawdą, że glazura i terakota większych rozmiarów zarezerwowana jest wyłącznie do przestronnych miejsc – duże płytki mogą dodawać głębi nawet małym łazienkom. I choć w małym wnętrzu łatwiej jest ułożyć małe płytki bądź mozaikę, takie rozwiązanie zwykle optycznie zmniejsza pomieszczenie. Z tego samego powodu dekoratorzy radzą unikać wzorzystych płytek i listew dekoracyjnych z ornamentem, czyli tzw. dekorów (ich wyeksponowanie stwarza wrażenie chaosu i nieporządku).

Rada 3 – zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Właściwe oświetlenie to jeden z ważniejszych elementów, jaki kształtuje wnętrze. W aranżacji małej łazienki, zwłaszcza pozbawionej dostępu do światła dziennego, warto postawić na lampy o chłodnej barwie. Sprawi to, że ściany optycznie się oddalą, dając wrażenie przestrzeni w łazience. Dodatkowo efekt większej przestrzeni wzmocnimy, stosując dwa rodzaje światła: górne i boczne, np. poprzez symetryczne zamontowanie odpowiedniego oświetlenia nad umywalką.

Rada 4 – zdecyduj się na duże lustro

Lustro należy powiesić nad umywalką, najlepiej naprzeciwko wejścia. Ważne jest, by stojąc przed nim, widzieć swoją głowę i szyję. W bardziej odważnych aranżacjach i nieco większych łazienkach można powiesić duże lustro nad wanną, np. na całej jej długości. Dzięki temu rozwiązaniu mała łazienka wyda się większa.

Rada 5 – wybierz odpowiedni sprzęt

Do małej łazienki warto wybrać podwieszaną miskę ustępową. Zbiornik na wodę montowany jest w ścianie, nie będzie go widać, ale musimy przeznaczyć dodatkowe miejsce na stelaż do zabudowania. Oznacza to, że w głównej mierze uzyskujemy efekt wizualnego powiększenia wnętrza. Dostępne są również miski ustępowe specjalnie przeznaczone do małych łazienek (mają pionowy odpływ, dzięki temu można je zamontować bliżej ściany niż tradycyjne).

Nieco miejsca zyskamy, jeśli dodatkowo wybierzemy małą umywalkę – trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić. Minimalne wymiary małej umywalki, ale jeszcze spełniającej wymagania funkcjonalności, mają 45 cm szerokości i 40 cm głębokości.

Rada 6 – zainstaluj prysznic zamiast wanny

Nie jest też tajemnicą, że w małej łazience zamiast wanny lepiej sprawdza się prysznic. Powiększenie wnętrza zyskujemy, wybierając półokrągłą, przezroczystą kabinę,

najlepiej z przesuwanymi drzwiami (umieszczamy ją w rogu pomieszczenia). Jeśli łazienka dodatkowo jest wąska, to najlepsze miejsce na prysznic będzie między dwoma węższymi ścianami.

Mała łazienka

Rada 7 – postaw na wnęki i szafki

W małej łazience należy unikać dużej ilości dodatków, lepiej postawić na minimalizm. Przybory toaletowe i kosmetyki warto jest schować w szafkach, wnękach albo szafkach wnękowych, które charakteryzują się niewielką głębokością i powierzchnią. Dzięki temu ukryjemy wszystkie akcesoria, których nie potrzebujemy mieć pod ręką przez cały czas pobytu w łazience. W szafkach toaletowych dobrze jest z kolei zamontować szklane półki – pozwala to na szybkie przejrzenie ich zawartości.

Mała łazienka