Jak uratować przelane kwiaty? 3 wskazówki, dzięki którym Twoje rośliny przeżyją

Woda jest niezbędna do wzrostu każdej roślinie. Jednak nadmiar wody również jest bardzo szkodliwy. Przelane kwiaty można łatwo rozpoznać. Jeśli zadziałasz dostatecznie szybko, jesteś w stanie uratować przelaną roślinę doniczkową czy kwiaty balkonowe. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak uratować przelane kwiaty

Wielu hodowców zastanawia się, jak uratować przelane kwiaty. Może do tego dojść nie tylko w domowej uprawie roślin doniczkowych. W wyniku ulew i podtopień nadmiar wody może zniszczyć całe uprawy roślin jadalnych i ozdobnych w ogrodach lub na polach. Warto wiedzieć, że można uratować przelaną roślinę, o ile szybko zauważysz pierwsze objawy. Dowiedz się, jak uratować przelaną roślinę doniczkową czy hodowaną w ogrodzie.

Przelane kwiaty – jak je rozpoznać

Kiedy roślina zaczyna kiepsko wyglądać, większość hodowców amatorów sięga wówczas po pełną konewkę wody. Choć woda jest niezbędna roślinom do prawidłowego wzrostu, jej nadmiar z pewnością nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zanim więc podlejesz roślinę, zastanów się, kiedy ostatni raz to robiłeś. Być może to nadmiar wody jest powodem kiepskiej kondycji rośliny.

Przelane kwiaty można dość łatwo rozpoznać. Objawy nieco różnią się w zależności od gatunku rośliny. Nieco inaczej reaguje przelana monstera, a trochę inne objawy daje przelana paprotka. Jednak można wymienić główne objawy, które powinny zaniepokoić każdego hodowcę roślin.

Zanim zaczniesz szukać wskazówek, jak uratować przelaną roślinę doniczkową, sprawdź, czy:

  • końcówki jej liści zaczynają brązowieć
  • roślina zaczyna więdnąć, a liście zaczynają opadać
  • zauważalne są zgniłe części liści, pędów
  • liście są „napuchnięte od wody”, pojawiają się na nich pęcherzyki
  • przestała kwitnąć i wypuszczać nowe liście.

Objawy te są dość typowe dla każdego gatunku rośliny. Przykładowo przelane pelargonie więdną, ich liście stają się żółte i opadają. Rozpoczyna się także proces gnicia. Pelargonie są bardzo wrażliwe na stojącą wodę w doniczce i jej nadmiar. Przelane pelargonie zaczną więc dość szybko dawać niepokojące objawy.

Wrażliwa na nadmiar wody jest także monstera. Szybko zareaguj i sprawdź, czy nie przelałeś rośliny, jeśli zauważysz, że jej liście żółkną czy nawet brunatnieją. Przelana monstera może szybko doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Z kolei przelana paprotka żółknie, a jej liście w zastraszającym tempie zaczynają opadać. W przypadku tej rośliny uratowanie jej po nadmiernym podlewaniu jest bardzo trudne.

Jak uratować przelane kwiaty

Dlaczego nadmiar wody jest szkodliwy dla roślin?

System korzeniowy umożliwia pobieranie z gleby nie tylko składników mineralnych, ale również powietrza niezbędnego do życia. Gdy jest trwale zatopiony, dochodzi do uduszenia roślin niezależnie od tego, czy uprawiana jest na polu, w ogrodzie czy w doniczce.

O wiele cięższą sytuacją jest, kiedy teren ogrodu został podtopiony i długo stała na nim woda pochodząca na przykład z płynącej w okolicy wezbranej rzeki, która przepływała przez tereny przemysłowe, rolne, cmentarze, śmietniki i szamba. Rośliny, które w wyniku tego obumarły, trzeba usunąć i zniszczyć ich pozostałości. Jeśli część plonów przetrwała, nie nadaje się do spożycia z tego względu na to, że w ich wnętrzu zawarte są metale ciężkie. Wapń, który temu przeciwdziała w normalnych warunkach, został wcześniej z gleby wypłukany i rośliny chłonęły ołów, chrom i kadm.

Ziemia w przelanych roślinach jest też pozbawiona składników mineralnych i konieczne jest jej odkażenie. W przypadku upraw ogrodowych można zrobić to za pomocą wapnowania, a następnie przekopania na głębokość szpadla. Dopiero tydzień po zakończeniu tych czynności można ponownie siać rośliny na tak zalanej glebie. W przypadku roślin doniczkowych ziemię z przelanej rośliny najlepiej wymienić na nową.

Jak uniknąć przelania roślin?

Do przelania roślin ogrodowych dochodzi rzadko. W przypadku zbyt intensywnego podlewania woda zawsze znajdzie jakieś ujście, pozostawiając korzenie odpowiednio nawilżone. Z kolei przelania roślin ogrodowych w wyniku powodzi uniknąć się po prostu nie da. Można jedynie spróbować uratować rośliny lub przygotować grunt pod kolejne sadzenie.

Podczas hodowli roślin doniczkowych można spokojnie uniknąć ich przelania. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy dobrze zapoznać się z wymaganiami danej rośliny. Na tej podstawie ustalisz plan, zgodnie z którym będziesz podlewał i nawoził roślinę. Warto także pamiętać, że zimą większość roślin wymaga mniejszej ilości wody niż latem.

Należy także zapewnić roślinie odpowiednią glebę i doniczkę. Aby zwiększyć przepuszczalność gleby, możesz wymieszać ją z perlitem lub piaskiem.

Upewnij się, że doniczka, w której hodujesz rośliny, ma otwory drenażowe. Wówczas masz pewność, że nadmiar wody ucieknie do osłonki lub na spodek. Można także na dno doniczki podsypać nieco kermazytu.

Jak uratować przelane kwiaty

Jak uratować przelane kwiaty?

Jeśli rośliny ozdobne w ogrodzie przetrwają zalanie, można spróbować je uratować.  W tym celu zajmij się kondycją ziemi. Ta bowiem również odczuwa skutki zalania – zawarte w niej składniki mineralne, takie jak potas, wapń i azot, są wypłukane, powierzchnia zaś zwarta i zbita. Tę ostatnią możesz przekopać, dzięki czemu wniknie w jej strukturę tlen oraz zastosowany wcześniej nawóz organiczny lub wapniowy. W znaczący sposób poprawisz w ten sposób jakość ziemi.

Z zawilgoconą glebą poradzą sobie lepiej te okazy zieleni, które lubią podmokłe miejsca – przykładem są różaneczniki i funkie. Zregeneruje się także trawnik, ale aby nie zaatakowały go choroby, konieczne będzie jego spryskanie środkiem grzybobójczym. Postępujemy tak nie tylko, aby ustrzec przed niebezpieczeństwem samą murawę, ale wszystkie rośliny, które po zalaniu są osłabione i podatne na rozwój chorób. Aby preparat zadziałał i nie wyrządził szkód owadom, na jego aplikowanie wybieraj późne popołudnie i taki dzień, kiedy ziemia jest całkowicie sucha.

Jak uratować przelane kwiaty balkonowe? W tym wypadku procedura wygląda nieco inaczej. Posłużmy się przykładem pelargonii, zatem jak uratować przelane pelargonie?

Krok 1

Przyjrzyj się roślinie i oceń skutki przelania. Jeśli nie jest za późno, szybko osusz korzenie rośliny. W tym celu wyjmij roślinę z doniczki wraz z bryłą ziemi i odstaw do wysuszenia.

Krok 2

Pozbądź się starej ziemi i usuń wszystkie zgniłe korzenie. Przy oględzinach systemu korzeniowego będziesz mógł ocenić straty. Jeśli nie są zbyt duże, przygotuj doniczkę z nowym podłożem.

Krok 3

Po tym, jak korzenie zabliźnią się po usuwaniu zgniłych części, wsadź roślinę do nowego, wilgotnego podłoża.

Krok 4

Na wszelki wypadek zastosuj preparaty grzybobójcze i ewentualnie nawóz mineralny, o ile w nowej ziemi nie ma nawozu startowego. 

Jeśli roślina nie jest już do odratowania, możesz zobaczyć, czy nie da się pobrać nowych sadzonek, aby odtworzyć roślinę.

Wskazówki o tym, jak uratować przelane pelargonie są dość uniwersalne i można kierować się nimi w przypadku wszystkich innych roślin. Co jednak ze storczykiem? Jak uratować przelanego storczyka?

Postępuj tak jak w przypadku pelargonii. W tym wypadku najważniejsze jest jak najszybsze usunięcie zgniłych korzeni. Nawet jeśli usuniesz wszystkie korzenie, storczyka nadal da się uratować, jednak jest to bardzo trudne. Wsadź go do nowego podłoża dla orchidei i zastosuj podparcie, aby utrzymać w nim roślinę. Obserwuj, czy wypuści nowe korzenie.

Teraz już wiesz, jak uratować przelane kwiaty balkonowe. Oczywiście najlepiej nie dopuścić do przelania roślin, jednak jak już się to wydarzy nie musisz od razu ich wyrzucać. Wskazówki dotyczące tego, jak uratować przelanego storczyka są proste i nie wymagają od Ciebie specjalnych umiejętności. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie doniczki i podłoża. Wszystkie niezbędne akcesoria do uprawy roślin, znajdziesz w naszym sklepie.