Jak położyć linoleum?

Chcąc wyłożyć podłogę w mieszkaniu wykładziną, możemy wybierać spośród wielu materiałów, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale także właściwościami. Jedną z opcji jest linoleum, które stanowi rozwiązanie bardzo popularne i jest często stosowane w naszych domach. Proces układania tego typu wykładziny nie jest skomplikowany, jednak warto zadbać w trakcie prac o kilka szczegółów, które przyczynią się do lepszego efektu końcowego.

Na początku należy zaznaczyć, że linoleum często mylone jest z wykładzinami z tworzyw sztucznych. W rzeczywistości jest to w pełni naturalny i ekologiczny materiał. Do jego wyrobu stosuje się olej lniany, żywicę, mączkę drzewną (korkową), a także wapień i barwniki. Dzięki temu linoleum przez cały okres eksploatacji utrzymuje taki sam kolor i wzór. Ponadto wykładzina jest odporna na ścieranie i  jest bardzo elastyczna, dlatego po zgnieceniu możemy łatwo ją wyprostować. Nie jest również wymagająca w pielęgnacji oraz nie utrzymuje bakterii i grzybów, co jest ważne dla zdrowia mieszkańców. Zaletą linoleum jest również wytrzymałość, dlatego w dużym stopniu jest odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Potrzebne materiały i narzędzia:

- linoleum;

- ostry nóż;

- miarka;

- szpachla;

- klej;

- sznur spawalniczy;

- frezarka.

Przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do układania wykładziny, powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże. Jeżeli jest nierówne, możemy użyć wylewek samopoziomujących, które zniwelują różnice w płaszczyźnie podłogi. Następnie całość należy wyszlifować i usunąć wszelkie zanieczyszczenia, a potem zagruntować. Źle przygotowane podłoże sprawi, że pod powierzchnią linoleum będziemy odczuwać nierówności, kamyczki, a w skrajnych przypadkach także nierówną fakturę betonu.

SMALL_docinanie_linoleumSMALL_docinanie_linoleumSMALL_docinanie_linoleumSMALL_docinanie_linoleum

Układanie wykładziny

Po wyschnięciu gruntu powinniśmy wstępnie położyć linoleum na podłodze, aby materiał dostosował się do temperatury panującej w pomieszczeniu. Pod wpływem zmiany ciepła włókna mogą się bowiem rozciągnąć lub skurczyć. Eksperci zalecają wykonać taki zabieg na 48 godzin przed ostatecznym przyklejeniem wykładziny do podłoża. Jest to również dobry moment na wykonanie przymiarek.

Po tym czasie zwijamy ponownie rolkę linoleum i pokrywamy podłogę klejem –  w tym celu możemy posłużyć się szpachlą. Następnie układamy wykładzinę, którą dokładnie dociskamy do podłoża i odcinamy wystające krawędzie. Musimy jednak pamiętać o 2-3 cm zapasu na długości chroniącym nas przed ewentualnym niedociągnięciem wykładziny do krawędzi ścian.

W idealnej sytuacji podłogę możemy wyłożyć przy pomocy jednego fragmentu linoleum. Najczęściej jednak wykładzinę musimy wykonać z kilku kawałków ściśle do siebie przylegających. Jeżeli posiadamy wykładzinę ze wzorem, poszczególne części powinniśmy do siebie dopasować również pod tym względem.

Aby powstała pomiędzy kawałkami materiału szczelina nie przeszkadzała w chodzeniu, ani nie była miejscem gromadzenia się brudu, wypełniamy ją specjalnie do tego calu przeznaczonym, topiącym się pod wpływem temperatury, sznurem spawalniczym. Gdy wypełnienie wystygnie, odcinamy nożem wszelkie nierówności.

Narożniki i elementy wykończeniowe

Przy narożnikach wewnętrznych naddatek wykładziny nacinamy po przekątnej, ale nie do samej podłogi. Następnie dociskamy do narożnika i odcinamy nadmiar materiału. Podobnie postępujemy w okolicach drzwi czy wnęk.

Przy progach drzwiowych krawędź linoleum obcinamy z zapasem 0,5 cm od linii zgięcia. Nadmiar wykładziny wciskamy pod próg drzwi, dzięki czemu uzyskamy bardzo estetyczny efekt.

Pamiętajmy, że klej zasycha około 12 godzin, dlatego po ukończeniu prac nie powinniśmy jeszcze chodzić po podłodze, aby nie przesunąć wykładziny i nie doprowadzić do niepotrzebnych nierówności.

W przypadku linoleum w domach nie montuje się listew podłogowych, bowiem przy tego rodzaju materiale nie dają one efektu dekoracyjnego. Takie zabiegi wykonuje się najczęściej w pomieszczeniach użyteczności publicznej i w tym celu stosuje się kilkucentymetrową zakładkę z wykładziny, która zachodzi na ścianę i do której jest przyklejana.

Jak widać położenie linoleum nie jest trudne, a dobrze wykonana praca sprawi, że wykładzina posłuży nam przez bardzo długi czas.

SMALL_nozyk_z_lamanym_ostrzem_castoramaSMALL_nozyk_z_lamanym_ostrzem_castoramaSMALL_nozyk_z_lamanym_ostrzem_castoramaSMALL_nozyk_z_lamanym_ostrzem_castorama