Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Jak wykonać izolację wylewki podłogowej?

Gwarancją skutecznego wykonania wylewki podłogowej jest kompleksowe działanie, czyli skuteczna realizacja każdego z etapów prac. Jedną z największych bolączek dla wykonawców może stanowić izolacja wylewki. W poniższym artykule podpowiadamy, co warto o niej wiedzieć.

Prace budowlane

Izolacja przeciwwilgociowa

Należy pamiętać o tym, że wykonanie odpowiedniej izolacji ma szczególne znaczenie w przypadku podłogi na gruncie. Wówczas kluczowe jest zastosowanie materiału, który będzie skutecznie odpierał destrukcyjne działanie wilgoci. Materiałem zabezpieczającym w tej sytuacji może być folia polietylenowa (PE). Wykazuje ona dużą odporność na naprężenie i uszkodzenia mechaniczne oraz zapewnia pożądaną przepuszczalność pary wodnej. Alternatywą dla folii może być bardziej tradycyjna papa zgrzewalna, która również chroni przed szkodliwym działaniem wilgoci i jest łatwa w montażu.

Izolacja termiczna

W przypadku podłóg na gruncie równie ważna może się okazać dodatkowa warstwa izolacji termicznej. Tutaj stawia się najczęściej na popularne materiały termoizolacyjne, takie jak płyty styropianowe i płyty wykonane z wełny mineralnej. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie wełny, musimy pamiętać o tym, że pożądaną izolację zapewnią nam wyłącznie płyty przeznaczone do podłóg, a nie produkty uniwersalne.

Wylewka betonowa

Izolacja akustyczna

Jej zastosowanie warto z kolei rozważyć przede wszystkim w przypadku stropów cienkowarstwowych, które nie zapewniają zbyt wysokiego poziomu wygłuszenia dźwięków. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj wykorzystanie pasków z pianki poliuretanowej, które należy ułożyć wzdłuż ścian. Alternatywą mogą być też paski z wełny mineralnej lub styropianu o zwiększonej elastyczności.

Ważne

Wykonując izolację wylewki podłogowej, niezależnie od tego, czy jest to izolacja przeciwwilgociowa, termiczna czy też akustyczna, bardzo istotne jest to, aby wszystkie jej fragmenty układane na powierzchni szczelnie się ze sobą łączyły, zapobiegając tym samym przenikaniu się kolejno: wilgoci, chłodu i dźwięków.

 

Data publikacji: 09.02.2016