Produkty

Jak odnowić betonową posadzkę?

Jak odnowić betonową posadzkę?

Beton to ponadczasowy materiał, który w ostatnich latach pojawia się coraz częściej w suchej postaci nie tylko w pomieszczeniach garażowych. Niezależnie od miejsca ulokowania, betonowa posadzka jest jednak narażona na wiele rodzajów uszkodzeń. Po latach użytkowania pojawiają się na niej pęknięcia czy nierówności. Jak sobie z nimi radzić, aby ponownie tchnąć życie w betonową podłogę?

wylewanieWyrównanie

To jeden z najpowszechniej stosowanych zabiegów naprawczych, realizowany przy użyciu specjalnych zapraw wyrównujących, wśród których wymienić należy zaprawy mineralne i żywiczne oraz – coraz popularniejsze – masy samopoziomujące. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest skuteczne zniwelowanie nierówności posadzki w szybkim tempie, także na zewnątrz budynków.

Zaprawy mineralne doskonale nadają się do napraw posadzek narażonych na bardziej intensywny ruch, zarówno pieszy, jak i samochodowy. Stąd też często wykorzystuje się je do wyrównywania i wygładzania powierzchni garażowych, a także w celu podniesienia wodoszczelności posadzek tarasowych i balkonowych. Zaprawy żywiczne odznaczają się zaś wyjątkowo wysoką odpornością na uderzenia, ścieranie i nacisk pojazdów, dlatego też często wykorzystywane są do napraw powierzchni w dużych halach magazynowych. Masy samopoziomujące są zaś pożądane wszędzie tam, gdzie posadzkę trzeba idealne wyrównać, wygładzić i wzmocnić, głównie przed jej wykończeniem, na przykład płytkami czy panelami. Ich nieocenioną zaletą jest samoistne układanie się na powierzchni pod wpływem siły ciężkości.

Wypełnianie szczelinmasa samopoziująca castorama

Jako że po dłuższym czasie użytkowania niemal nieuchronne jest pojawianie się na posadzce betonowej uszkodzeń w postaci wyszczerbień i pęknięć, warto naprawiać je wówczas, gdy nie osiągnęły jeszcze większych rozmiarów. Co prawda niewielkie uszkodzenia tego typu jesteśmy w stanie skutecznie zlikwidować nawet przy użyciu mineralnych zapraw wyrównujących, lecz stawiać powinniśmy przede wszystkim na specjalnie dedykowane do tego celu wypełniacze, które bez trudu odnajdziemy na półkach sklepów budowlanych. Dostępne są one często w formie płynu, który jest niezwykle łatwy w aplikacji na uszkodzone miejsca.

Szlifowanie i polerowanie

To z kolei procesy obróbki mechanicznej, których zastosowanie niesie ze sobą multum korzyści. Dzięki szlifowaniu jesteśmy w stanie osiągnąć wyjątkowo estetycznie prezentującą się posadzkę betonową, która jest jednocześnie bardziej wytrzymała, znacznie łatwiejsza w czyszczeniu, a przy tym także antypoślizgowa i – co za tym idzie – bezpieczniejsza. Polerowanie z kolei to proces, który pozwala zarówno na skuteczne pozbycie się zniszczonej warstwy wierzchniej, jak i utwardzenie i nadanie betonowej posadzce eleganckiego połysku.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia
Beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Tworzy się z niego fundamenty, ściany i stropy, a także elementy konstrukcyjne. Nie je...
Czytaj więcej

Jak działa pompa do betonu?

Jak działa pompa do betonu?
Pompa do betonu jest obecnie jednym z najczęściej spotykanych sprzętów, które wykorzystuje się na placach budowy. Jej działanie opiera s...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak odnowić betonową posadzkę?