LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak odnowić plastikowe krzesło ogrodowe? Radzimy!

Twoje plastikowe krzesła balkonowe lub ogrodowe mają już za sobą lepsze czasy? To wcale nie oznacza, że musisz je wyrzucać! Z naszego poradnika dowiesz się, jak odnowić plastikowe krzesło ogrodowe, aby posłużyło na kolejne lata! Dowiedz się więcej.

Zalety plastikowych mebli ogrodowych

Wypoczynek na świeżym powietrzu uspokaja zmysły i odpręża ciało. Nic dziwnego zatem, że urządzając ogród, chcemy, aby znalazły się w nim wygodne, stabilne i wysokiej jakości meble.

Świetnym pomysłem będą krzesła, stoliki, skrzynie czy leżaki wykonane z plastiku. Za ich wyborem stoi mnóstwo zalet, m.in.:

 • wytrzymałość i trwałość: plastikowe meble ogrodowe są odporne na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, słońce i wiatr,
 • niska cena: tego rodzaju wyposażenie jest zwykle tańsze niż modele wykonane z drewna lub metalu, dzięki czemu ich zakup nie będzie sporym wydatkiem,
 • łatwość czyszczenia i konserwacji: plastik można łatwo czyścić z użyciem wody i mydła, co ułatwia konserwację i utrzymanie mebli w czystości. Do porządków możesz też użyć np. płynu do naczyń czy innych, delikatnych detergentów,
 • lekkość i łatwość przenoszenia: plastikowe meble są zwykle lekkie oraz poręczne, co znacznie ułatwia ich przenoszenie i przechowywanie,
 • inwestycja na wiele lat: plastik wyróżnia się odpornością na rdzę i korozję, dzięki czemu meble można wykorzystać w ogrodzie przez wiele lat,
 • bogactwo stylów i wzorów: plastikowe krzesła czy stoliki ogrodowe są dostępne w wielu stylach, kolorach i wzorach, co pozwala na dobór mebli, które pasują do indywidualnych preferencji i stylu ogrodu.

Jak widzisz, korzyści jest mnóstwo. Meble wystarczy uzupełnić miękkimi poduszkami dekoracyjnymi i dodać nastrojowe oświetlenie, a Twój ogród nabierze przytulnego klimatu.

Przeczytaj także: Jak urządzić mały ogród? Praktyczne wskazówki

Dlaczego warto odnowić plastikowe meble ogrodowe?

Zanim wyjaśnimy, jak odnowić plastikowe krzesła, podpowiemy Ci, dlaczego w ogóle warto to zrobić.

Przede wszystkim taka renowacja to oszczędność pieniędzy: odnowienie plastikowych mebli ogrodowych jest tańsze niż zakup nowego zestawu wypoczynkowego. Jest to również działanie o wiele bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ zmniejsza ilość odpadów i zużywanych surowców.

Odnowienie plastikowych mebli ogrodowych, takich jak krzesła i stoliki, pozwala przywrócić im oryginalny wygląd, co poprawia estetykę ogrodu. Specjalne farby czy spraye nie tylko naprawiają uszkodzenia lub maskują plamy, ale także mogą pomóc w ochronie plastikowych powierzchni przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak promienie UV, deszcz i wiatr, co zwiększa ich żywotność.

Odnowienie mebli ogrodowych może być satysfakcjonującym doświadczeniem, ponieważ pozwala na osiągnięcie efektu DIY i wkład osobisty w proces renowacji. Co prawda wymaga nieco wolnego czasu i odrobiny cierpliwości, ale nie jest to skomplikowane zadanie.

Jak odnowić plastikowe krzesło ogrodowe – instrukcja

Czas od teorii przejść do praktyki! Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić plastikowe krzesła ogrodowe, aby przywrócić ich dawne piękno, skorzystaj z naszego poradnika.

Krok 1: Zbierz potrzebne materiały

Na początek przygotuj narzędzia do pracy.

Przydadzą Ci się:

 • środek czyszczący do plastiku (np. płyn do mycia naczyń, wybielacz, alkohol izopropylowy lub specjalny środek czyszczący do plastiku);
 • gąbka lub miękka szmatka;
 • woda;
 • papier ścierny o niskiej gradacji;
 • farba do plastikowych krzeseł, np. w sprayu.

Krok 2: Wyczyść powierzchnię krzesła

Zanim rozpoczniesz renowację, usuń z krzesła wszelkie zabrudzenia za pomocą miękkiej szczotki lub ściereczki. Z uporczywymi plamami poradzi sobie np. płyn do naczyń czy specjalny środek czyszczący do plastiku (roztwór przygotuj zgodnie z instrukcjami producenta).

Nałóż środek czyszczący na gąbkę lub miękką szmatkę i delikatnie przetrzyj całe krzesło. W przypadku mocnych zabrudzeń lub plam, użyj trochę więcej środka czyszczącego, przetrzyj ponownie krzesło lub pozostaw na parę minut. Następnie opłucz go czystą wodą, aby usunąć resztki środka czyszczącego i pozostaw do wyschnięcia.

Przeczytaj także: Jak czyścić zżółknięty plastik?

Krok 3: Usuń rysy i uszkodzenia

Jeśli krzesło ma uszkodzenia, takie jak rysy lub pęknięcia, możesz delikatnie przetrzeć ich powierzchnię papierem ściernym. Ponownie upewnij się, że krzesło jest suche i czyste.


 

Krok 4: Nadłóż farbę 

W tym kroku użyj farby, np. w sprayu, stosując cienkie, równomierne warstwy z zachowaniem odległości około 20-30 cm od krzesła. Pozwól farbie wyschnąć zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Po nałożeniu farby pozostaw krzesło do całkowitego wyschnięcia przed ponownym użyciem.

Jakich farb użyć do odnowienia plastikowego krzesła ogrodowego?

Skoro wiesz już, jak odnowić stare plastikowe krzesła ogrodowe, warto zastanowić się też nad doborem odpowiedniej farby. To ważny krok – tylko wysokiej jakości farba zapewni odpowiednie krycie, ochronę oraz będzie wyglądać estetycznie. 

Do odnowienia plastikowego krzesła ogrodowego można użyć farb w sprayu, specjalnie przeznaczonych do malowania plastikowych powierzchni. W sprzedaży dostępne są farby trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, co czyni je idealnymi do odnawiania plastikowych mebli ogrodowych. Nie należy jednak stosować farb olejnych lub emulsyjnych, ponieważ nie przylegają one do powierzchni plastikowej i zwykle szybko się odpryskują.

Przed zakupem farby warto wybrać kolor, który odpowiada stylowi ogrodu lub krzesła i upewnić się, że jest wysoce trwała i odporna na promieniowanie UV, deszcz i wiatr. Należy także dokładnie przeczytać instrukcje na jej opakowaniu i stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Nie zapomnij również o zabezpieczeniu powierzchni wokół krzesła oraz Twoich dłoni. 

Zainspiruj się: Jak działa myjka ciśnieniowa?

Jak odnowić plastikowe krzesło ogrodowe – podsumowanie 

Nie musisz kupować nowych mebli ogrodowych – renowacja „starych” to świetny pomysł jednakowo pod względem finansowym oraz ekologicznym. To również łatwe zadanie, a jego efekty mogą być zachwycające!

Dlatego zajrzyj do Castoramy i zaopatrz się w odpowiednie narzędzia oraz farb do odnowienia plastikowego krzesła ogrodowego.