Produkty

Jak pomysłowo odnowić plastikowe krzesło ogrodowe?

Jak pomysłowo odnowić plastikowe krzesło ogrodowe?

Plastikowe krzesła to dobry wybór przynajmniej z kilku powodów: po pierwsze niskiej ceny, po drugie wytrzymałości, po trzecie stosunkowo uniwersalnego wyglądu. Pasują do wielu inspiracji aranżacyjnych, są niebywałym uzupełnieniem wyposażenia. W szeregu wielu zalet widoczne są jednak także pewne wady. Plastikowe powierzchnie po jakimś czasie mogą się odbarwiać, płowieć, niszczeć, nieodwracalnie tracąc swój wyjątkowy wygląd.

pomalowane krzesła plastikowe koloroweZmiany w wyglądzie plastikowych krzeseł są nieodwracalne, przynajmniej w porównaniu do charakterystycznych cech drewna. Tutaj jedynym zabiegiem upiększającym powłokę będzie nałożenie dodatkowej warstwy odświeżającej wygląd: farby w wybranym kolorze lub naklejki.

Jedno jest pewne, nad plastikowymi powierzchniami mebli można popracować, zabawić się ich kolorem, materiałem, strukturą. Z pozornie bardzo nudnego, białego krzesła możemy wyczarować prawdziwe działo sztuki.

Działamy – renowacja plastikowego krzesła w kilku krokach

Jak w przypadku wszystkich prac renowacyjnych mebli, pierwszym etapem prac będzie oczyszczenie starego elementu. Zabrudzenia przemalowane farbą będą wyglądały nie tylko nieestetycznie, ale przede wszystkim w przyszłości spowodują szybsze ścieranie się farby i jej odpryskiwanie.

Jeśli plastikowe jest tylko siedzisko, odkręćmy je od metalowego lub drewnianego stelaża. Unikniemy ich zabrudzenia i późniejszego mycia. Zresztą w czasie wysychania przemalowanego siedziska, na metalowy stelaż będziemy mogli nanieść np. antykorozyjną farbę podkładową.

Nasz pomysł na plastikowe siedzisko jest następujący:spray do plasitku

Całość siedziska pokrywamy jednym kolorem farby, np. złotym lub srebrnym sprayem. Ta część pracy może nam zająć najwięcej czasu, konieczne jest bowiem dokładne pomalowanie całego siedziska, tak by pierwotny kolor nie przebijał przez nowo naniesioną warstwę.

Pomalowaliśmy już całą powierzchnię? Świetnie. Zaczekajmy, aż przeschnie. W tym czasie przygotujmy w mniejszych słoiczkach kolorową farbę. Różne odcienie seledynu rozcieramy na krześle w kolorowe plamki. Im będzie ich więcej, tym efekt końcowy będzie ciekawszy.

Oczywiście metody dobierania kolorów oraz farb mogą być różne. Nasze krzesło możemy przykryć tylko dwoma kolorami farb, możemy zamiast plamek wymalować atrakcyjne kwiaty. Wszystko zależy od umiejętności i wyobraźni osoby pracującej nad renowacją.

Kiedy nasze arcydzieło wyschnie, pozostaje już tylko przymocować siedzisko do stelaża. Co teraz? Możemy usiąść i wypoczywać przy filiżance kawy.

Innym pomysłem na mały lifting dla mebla będą kolorowe naklejki wycięte z samoprzylepnych arkuszy. Naklejamy je w dowolne miejsce mebla, najlepiej po zewnętrznej stronie oparcia, wówczas nie zetrze się np. od częstego siadania. Naklejane wzory możemy umieścić zarówno na krzesłach, jak i stole. Wówczas zyskamy ciekawy komplet oryginalnych mebli ogrodowych.

Wreszcie, jak czyścić meble plastikowe, by wyglądały dobrze przez długi czas? Nie używajmy podczas szorowania ich powierzchni ostrych szczotek lub zmywaków. W rysach i zadrapaniach zbiera się potem kurz. Do mycia używajmy ciepłej wody z płynem do mycia naczyń lub mydłem w płynie.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Rodzaje farb kredowych

Rodzaje farb kredowych
Farby kredowe są stosowane w celu odnowienia przedmiotów wykonanych z drewna. Na korzyść tego rodzaju emalii przemawia przede wszystkim to, że ...
Czytaj więcej

Co to jest farba kredowa?

Co to jest farba kredowa?
Farba kredowa doskonale sprawdza się podczas odnawiania drewnianych mebli. Łatwość aplikacji i brak konieczności szlifowania starych powłok to bezsprz...
Czytaj więcej

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?
Dobrze urządzona sypialnia jest wnętrzem, w którym chętnie odpoczywamy. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz kolorystyki sprawia, że w p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pomysłowo odnowić plastikowe krzesło ogrodowe?