Produkty

Rodzaje szyszek i do czego możemy je wykorzystać?

Rodzaje szyszek i do czego możemy je wykorzystać?

Każdy z nas nieraz zbierał szyszki, przede wszystkim ze względu na ich ciekawy wygląd i dekoracyjność. Szyszki są dość łatwo dostępne, znaleźć je możemy w lesie, parku i naszym ogrodzie, jeżeli mamy w swojej kolekcji drzewa iglaste. Nasiona z szyszek potrzebne są drzewom do rozmnażania, dlatego też w takich sporych ilościach znajdujemy je na gałęziach.

szyszkiRodzaje szyszek

Szyszki mogą przybierać różne formy i wielkości, a nawet kolory. Odrębne gatunki charakteryzują się różnym typem szyszek. Najbardziej popularne drzewo iglaste to oczywiście sosna pospolita. W przypadku tego drzewa szyszki będą pojedynczo rosły w skupiskach po kilka sztuk. Początkowo są zielone, później zmieniają kolor na odcienie brązu – wtedy też całkowicie się otwierają, a nasiona obsypują się na ziemię. Co do kształtu, z podłużnego, stożkowatego zmieniają się po wyschnięciu na znacznie bardziej okrągłe. Co ciekawe, np. sosna wejmutka ma znacznie dłuższe szyszki, wygięte, o długości 10-15 cm. Jej łuski także są cieńsze. Natomiast jednym z gatunków sosny o sporych szyszkach jest sosna żółta – jej szyszki są jajowate i osiągają wielkość 15 cm.

Zupełnie innym typem szyszek charakteryzuje się świerk pospolity. Szyszki są o wiele większe, podłużne i znacznie bardziej widoczne na drzewie, mogą mieć nawet do 20 cm i są koloru jasnobrązowego. Pojawiają się one na końcach gałęzi, dekorując całe drzewo. Łuski natomiast są cieńsze i ząbkowane na końcach, rzadko odwinięte. Innym przykładem tego rodzaju jest świerk kaukaski – jego szyszki osiągają od 5 do 10 cm długości. Początkowo, gdy są niedojrzałe, mają kolor fioletowy, by następnie przyjąć barwę ciemnobrązową.

Bardzo charakterystyczne i niezmiernie dekoracyjne szyszki ma jodła koreańska, pomimo iż są one niewielkich rozmiarów, ok. 4-7cm. Mają fioletowo-niebieskawy kolor, a dodatkowo rosną do góry, co jeszcze bardziej je uwydatnia. Łuski wspierające natomiast często nieco wyrastają. Cała szyszka jest dość gruba i niezwykle kontrastuje z zielonymi igłami. Innym gatunkiem, na który warto zwrócić uwagę, jest także jodła kaukaska, której szyszki mogą mieć nawet 20 cm długości i średnicę 5 cm.

W naszych ogrodach czy w pobliskich parkach spotkać możemy również modrzewie, których szyszki zazwyczaj są niewielkie, skierowane ku górze. Co ciekawe, potrafią pozostać na drzewie nawet kilka lat, a odpadają wraz z gałęziami. W przypadku najbardziej popularnego gatunku, czyli modrzewia europejskiego, szyszki są długości ok. 4 cm, czasem okrągławe, czasem bardziej wydłużone. Dodatkowo mogą być u nasady nieco owłosione lub całkowicie nagie. Warto dodać, że szyszki niełatwo się otwierają.

Co zrobić z zebranymi szyszkami? szyszki

Ze względu na swój ciekawy wygląd szyszki możemy wykorzystać jako dekorację naszego ogrodu, tarasu czy domu. Świetnie nadają się na rabatę, aby sprawić, by prezentowała się jak wycinek prosto z lasu. Na tarasie możemy powrzucać małe szyszki do donic, szczególnie tych z iglakami, a resztę podłoża przykryć naturalnie wyglądającymi kamieniami. Także w domu idealnie nadadzą się do kompozycji jesiennych i zimowych. To dobry sposób, by nieco ukryć stojak na choinkę podczas świąt bożonarodzeniowych.

Innym dobrą metodą na wykorzystanie szyszek jest ściółkowanie nimi gleby. Użyć możemy różnych rodzajów, choć najczęściej stosuje się te z drzew sosnowych. Szyszki rozkładają się dość długo, nawet do 5 lat, więc będą świetną ozdobą przez dłuższy okres. Na dodatek staną się dobrym materiałem ściółkującym, zapobiegną wysychaniu gleby, ograniczą pojawianie się chwastów, ochronią także podłoże – a co za tym idzie, korzenie innych roślin – przed zimnem. Praktyczną wskazówką jest także to, iż szyszek nie trzeba kompostować, co znacznie ułatwia zadanie, wystarczy je tylko wysypać w wybranym miejscu.

 

 

Data publikacji: 16.05.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?
Nie ulega wątpliwości, że tuja jest jednym z najczęściej wybieranych iglaków. Z pewnością zawdzięcza to swojemu ciekawemu wyglądowi oraz wyjątk...
Czytaj więcej

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?
Tuje stanowią częsty widok w przydomowych ogrodach i na działkach. Tworzą piękne żywopłoty, urozmaicają rabaty lub pełnią rolę dekoracyjnych soliterów...
Czytaj więcej

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych
Wiele z ozdobnych roślin ogrodowych to gatunki kwasolubne. Do rozwoju wymagają one przede wszystkim gleby o odpowiednim odczynie, jednak nie bez znacz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje szyszek i do czego możemy je wykorzystać?