Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak prawidłowo używać narzędzi akumulatorowych?

Narzędzia akumulatorowe są coraz częściej stosowane na naszym rynku. Ich największą zaletą jest brak kabla zasilającego, co znacznie poprawia wygodę i szybkość pracy. Warto wiedzieć jak wydłużyć ich żywotność poprzez umiejętną obsługę.

Rodzaje akumulatorów

Większość z narzędzi jest zasilana przez trzy typy akumulatorów, które różnią się sposobem ładowania bądź pojemnością.

- Akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd) są najtańsze w produkcji, przez co do niedawna były najpowszechniej wykorzystywane. W praktyce najbardziej uciążliwy jest tzw. efekt pamięci, który obniża pojemność akumulatora. Aby tego uniknąć, najlepiej rozładowywać akumulator do końca i ładować go do momentu, aż będzie załadowany całkowicie. Ni-Cd są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich akumulatorów, można obciążać je dość dużym prądem podczas użytkowania, są odporne na uderzenia i zwarcia. Potrafią wytrzymać ok. 1000 cykli ładowania. Wewnątrz znajduje się bardzo toksycznym kadm, a więc po zużyciu akumulatora należy bezwzględnie oddać go do utylizacji. 

- Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe (Ni-MH) w obsłudze przypominają akumulatory Ni-Cd z tą różnicą, że nie są tak wytrzymałe. Bardzo szybko się rozładowują, nie są odporne na zwarcia, którymi można taki akumulator zniszczyć. Aby nie doszło do uszkodzenia akumulatora,  nie wolno pozostawiać go dłużej w stanie rozładowania. Tego typu akumulatory potrafią zmagazynować o wiele więcej energii niż akumulatory Ni-Cd i nie posiadają „efektu pamięci”, przez co stopniowo wypierają z rynku akumulatory niklowo-kadmowe.

Akumulatory litowo-jonowe (Li-ION) charakteryzują się największą pojemnością i małą wagą. Nie są odporne na zwarcia i wahania temperatury, przez co nie są często wykorzystywane do zasilania elektronarzędzi. Ze względu na ich wrażliwość temperaturową, cyklem ich ładowania sterują skomplikowane układy elektroniczne zamontowane razem z baterią. Akumulatory Li-ION nie muszą być formatowane przed pierwszym użyciem, tak jak to ma miejsce w dwóch poprzednich typach.

Co nam daje formatowanie? 

W akumulatorach Ni-Cd oraz Ni-MH konieczne jest tzw. formatowanie. Polega to na kilkukrotnym ładowaniu i wyczerpywaniu „do zera” akumulatorów przed ich pierwszym użyciem w normalnej pracy. Proces ten pozwala odpowiednio spolaryzować cząsteczki wewnątrz akumulatora, przez co wydłużamy żywotność baterii oraz poprawiamy jej pojemność. Praca z urządzeniem Pracując z narzędziami akumulatorowymi nie wolno zapomnieć o odpowiednim dbaniu o silnik. Do zasilania takich urządzeń zazwyczaj wykorzystuje się silniki na prąd stały, które pod dużym obciążeniem mogą ulec uszkodzeniu. Należy pamiętać, aby nie obciążać naszego urządzenia np. montując w nim większą tarczę do cięcia bądź niedopasowane wiertło. W specyfikacji urządzenia producent wyraźnie zaznacza, jakie są maksymalne rozmiary osprzętu, który możemy zastosować.

Data publikacji: 22.10.2014