Produkty

Jak prawidłowo używać narzędzi akumulatorowych?

Jak prawidłowo używać narzędzi akumulatorowych?

Narzędzia akumulatorowe są coraz częściej stosowane na naszym rynku. Ich największą zaletą jest brak kabla zasilającego, co znacznie poprawia wygodę i szybkość pracy. Warto wiedzieć jak wydłużyć ich żywotność poprzez umiejętną obsługę.

Rodzaje akumulatorów

Większość z narzędzi jest zasilana przez trzy typy akumulatorów, które różnią się sposobem ładowania bądź pojemnością.

- Akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd) są najtańsze w produkcji, przez co do niedawna były najpowszechniej wykorzystywane. W praktyce najbardziej uciążliwy jest tzw. efekt pamięci, który obniża pojemność akumulatora. Aby tego uniknąć, najlepiej rozładowywać akumulator do końca i ładować go do momentu, aż będzie załadowany całkowicie. Ni-Cd są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich akumulatorów, można obciążać je dość dużym prądem podczas użytkowania, są odporne na uderzenia i zwarcia. Potrafią wytrzymać ok. 1000 cykli ładowania. Wewnątrz znajduje się bardzo toksycznym kadm, a więc po zużyciu akumulatora należy bezwzględnie oddać go do utylizacji. 

- Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe (Ni-MH) w obsłudze przypominają akumulatory Ni-Cd z tą różnicą, że nie są tak wytrzymałe. Bardzo szybko się rozładowują, nie są odporne na zwarcia, którymi można taki akumulator zniszczyć. Aby nie doszło do uszkodzenia akumulatora,  nie wolno pozostawiać go dłużej w stanie rozładowania. Tego typu akumulatory potrafią zmagazynować o wiele więcej energii niż akumulatory Ni-Cd i nie posiadają „efektu pamięci”, przez co stopniowo wypierają z rynku akumulatory niklowo-kadmowe.

Akumulatory litowo-jonowe (Li-ION) charakteryzują się największą pojemnością i małą wagą. Nie są odporne na zwarcia i wahania temperatury, przez co nie są często wykorzystywane do zasilania elektronarzędzi. Ze względu na ich wrażliwość temperaturową, cyklem ich ładowania sterują skomplikowane układy elektroniczne zamontowane razem z baterią. Akumulatory Li-ION nie muszą być formatowane przed pierwszym użyciem, tak jak to ma miejsce w dwóch poprzednich typach.

Co nam daje formatowanie? 
W akumulatorach Ni-Cd oraz Ni-MH konieczne jest tzw. formatowanie. Polega to na kilkukrotnym ładowaniu i wyczerpywaniu „do zera” akumulatorów przed ich pierwszym użyciem w normalnej pracy. Proces ten pozwala odpowiednio spolaryzować cząsteczki wewnątrz akumulatora, przez co wydłużamy żywotność baterii oraz poprawiamy jej pojemność. Praca z urządzeniem Pracując z narzędziami akumulatorowymi nie wolno zapomnieć o odpowiednim dbaniu o silnik. Do zasilania takich urządzeń zazwyczaj wykorzystuje się silniki na prąd stały, które pod dużym obciążeniem mogą ulec uszkodzeniu. Należy pamiętać, aby nie obciążać naszego urządzenia np. montując w nim większą tarczę do cięcia bądź niedopasowane wiertło. W specyfikacji urządzenia producent wyraźnie zaznacza, jakie są maksymalne rozmiary osprzętu, który możemy zastosować.
Data publikacji: 22.10.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!
Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to komfort pracy i możliwość realizowania się w roli projektanta, konstruktora oraz samodzielnego twórcy ...
Czytaj więcej

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu Erbauer – testujemy nowe rozwiązania w ogrodzie

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu Erbauer – testujemy nowe rozwiązania w ogrodzie
Podczas prac ogrodowych potrzebujesz narzędzi, które zdecydowanie przyspieszą Twoją pracę i pozwolą Ci skutecznie wykonywać zaplanowane porządk...
Czytaj więcej

Żywopłot z grabu – sadzenie i pielęgnacja

Żywopłot z grabu – sadzenie i pielęgnacja
Żywopłot spełnia w ogrodzie wiele funkcji, od czysto użytkowych po dekoracyjne. Jeśli wybierzemy do jego zasadzenia graby, drzewa te – odpowiedn...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo używać narzędzi akumulatorowych?