Produkty

Jak przedłużyć życie ciętym kwiatom?

Jak przedłużyć życie ciętym kwiatom?

Kwiaty cięte – jeden z najważniejszych symboli różnego rodzaju uroczystości. Towarzyszy wręczaniu prezentów oraz zdobi pięknie nakryty stół. Zwykle bukiet ciętych kwiatów prezentuje swoje wdzięki znacznie krócej niż byśmy sobie tego życzyli. Opadające płatki i wyschnięte liście nie pozwalają się nimi nacieszyć. Czy istnieje jakiś sposób na to, aby nasze cięte kwiatki dłużej sprawiały wrażenie świeżych?

kwiat w wazonieOczywiście, że tak. Jak we wszystkich dziedzinach życia, tak i tutaj powinniśmy kierować się znaną zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć. Idąc tym tropem, priorytetem w zakresie utrzymania pięknego wyglądu ciętych kwiatów powinna być systematyczna (najlepiej codzienna) wymiana wody w wazonie. Ten aspekt jest istotny z kilku powodów, przede wszystkim jednak dlatego, że systematyczną wymianą wody ograniczamy rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za zatykanie wiązek przewodzących pędów kwiatowych. Ciekawostką jest fakt, że woda w naczyniach metalowych pozostaje świeża na dłuższy czas niż woda wypełniająca szklane naczynia.

Oczywiście niektóre z bukietów otrzymujemy okazyjnie od innych osób, które chcą nam w ten sposób sprawić przyjemność. W ich wypadku nie mamy specjalnego wpływu na to, w jaki sposób kwiaty zostały przycięte. W sytuacji natomiast, kiedy piękny bukiet tworzymy sami, pamiętajmy o jednej zasadzie: kwiaty należy ciąć zawsze ostrym narzędziem: takim, które nie poszarpie tkanki rośliny. Powierzchnia cięcia powinna być bowiem jak najgładsza.

Na świeżość ciętych kwiatów ma wpływ także to, czy usuniemy liście z dolnych części łodyg. Jeśli nie pozostawimy ich na wysokości wody, roślina znacznie dłużej będzie prezentowała swoje wdzięki. Pamiętajmy, aby w przypadku róż nie pozbywać się kolców. W ten sposób możemy bowiem uszkodzić skórkę pędu. W rezultacie spowoduje to wyciek węglowodanów do wody. Nie powinniśmy też miażdżyć końcówek pędów ich pędów. Doprowadza to bowiem do rozwoju bakterii oraz grzybów.

Jeśli spotkaliśmy się z takimi pędami, koniecznie umieśćmy ich końcówki na chwilę we wrzącej wodzie. Dopiero później możemy wstawić bukiet do właściwego wazonu.

Niektóre z kwiatów, takie jak maki, gazanie oraz poinsecje posiadają w swoich pędach sok mleczny. Jeśli umieścimy je zatem bezpośrednio po cięciu w zimnej wodzie, spowoduje to zablokowanie mechanizmu pobierania wody przed łodygę rośliny. Możemy tego uniknąć, np. poprzez wstawienie pędów do wrzącej wody i delikatne przypalenie ich płomieniem.

wazon kwadratPodobna sytuacja występuje także w przypadku narcyzów. Śluz, który wycieka z ich pędów, blokuje naczynia i powoduje spadek pobierania wody.

Ciekawostką jest także fakt, że przed każdorazowym włożeniem kwiatów do świeżej wody wymaga się ponownego przycięcia ich pędów.

Idealna temperatura wody do kwiatów ciętych wynosi 40 stopni Celsjusza. Cieplejsza woda zawiera bowiem znacznie mniej tlenu niż zimna. Dobrze na jakość naszych kwiatów wpływa także woda wcześniej przegotowana.

Idąc za radą pracowników kwiaciarni, unikamy także ustawienia wazonów w bliskim sąsiedztwie pater pełnych owoców. Te wydzielają etylen, który znacznie szkodzi goździkom, różom oraz lwiej paszczy. Cięte kwiaty nie lubią ponadto stać w pełnym słońcu lub przeciągach.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Listopad w ogrodzie

Listopad w ogrodzie
Listopad kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. To również dobry czas na zaszycie się w domu i przygotowyw...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przedłużyć życie ciętym kwiatom?