icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych?

Kwiaty cięte to jeden z najważniejszych symboli różnego rodzaju uroczystości. Towarzyszy wręczaniu prezentów, zdobi pięknie nakryty stół i nadaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru o każdej porze roku. Zwykle bukiet ciętych kwiatów prezentuje swoje wdzięki znacznie krócej niż byśmy sobie tego życzyli. Opadające płatki i wyschnięte liście nie pozwalają się nimi nacieszyć. Jak przedłużyć życie ciętym kwiatom, aby przez wiele dni wyglądały jak dopiero przyniesione z ogrodu? Oto kilka wskazówek.

Jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych? Róże, goździki, piwonie czy gerbery − czas świeżości bukietów pięknych kwiatów, czy to takich, które dostajesz od bliskich, czy tych, które sama przyniosłaś z ogrodu lub kwiaciarni, jest dość ograniczony. Dzięki zastosowaniu kilku trików i właściwej pielęgnacji ciętych roślin możesz przedłużyć ich życie w Twoim domu. Zobacz, jak to zrobić!

Kwiaty cięte − jak przedłużyć ich trwałość? 9 sposobów

Kwiaty to najpiękniejsza ozdoba pomieszczenia. Potrafią nadać subtelności i rozweselić nawet najsurowsze wnętrze. Naręcza róż czy goździków to popularny prezent, zwłaszcza dla kobiet, który wręczyć można z różnych okazji. Prawdziwi romantycy obsypują swoje ukochane kwiatami także bez okazji. 

Cięte kwiaty w wazonie pochodzą jednak nie tylko z prezentu! Miłośnicy dekorowania wnętrz coraz częściej sami nabywają kwiaty, które zdobią mieszkanie. A czy wiesz, jak przedłużyć żywotność kwiatów ciętych? Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a kwiaty Ci się odwdzięczą! 

1. Często wymieniaj wodę w wazonie

Jak we wszystkich dziedzinach życia, tak i tutaj najlepiej kierować się zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć. Idąc tym tropem, priorytetem w zakresie utrzymania pięknego wyglądu ciętych kwiatów powinna być systematyczna (najlepiej codzienna) wymiana wody w wazonie. W ten sposób ograniczysz rozwój mikroorganizmów, odpowiedzialnych za zatykanie wiązek przewodzących pędów kwiatowych. Bakterie te przyspieszają gnicie kwiatów. Przed każdym włożeniem kwiatów do świeżej wody, najlepiej ponownie przytnij ich pędy.

2. Stosuj wodę przegotowaną lub odstaną

Częsta wymiana wody to dopiero początek. Warto pomyśleć także o tym, do jakiej wody włożyć kwiaty. Wiele poradników wskazuje, aby wykorzystać wodę przegotowaną, która zawiera mniejsze stężenie wapnia − pierwiastek ten może zatykać ujścia łodyg, przez co kwiaty nie są odpowiednio odżywiane. Jeżeli zaś wykorzystujesz wodę z kranu, nalej ją najpierw do naczynia i odstaw na kilka godzin, aby ulotnił się z niej chlor. Niektóre panie domu stosują starą metodą odżywiania kwiatów − do wazonu wlewają deszczówkę. Zwróć uwagę, aby wody było wystarczająco dużo. Nie dopuść, aby wazon wysechł!

3. Zapewnij kwiatom właściwą temperaturę

Cięte kwiaty nie lubią ponadto stać w pełnym słońcu lub przeciągach. Nie mniej jednak, aby przedłużyć ich żywot, najlepiej umieść je w chłodnym pomieszczeniu. Chłód lepiej zakonserwuje cięte kwiaty. 

Zwróć także uwagę na ciepłotę wody − jej idealna temperatura wynosi 40 stopni C. Cieplejsza zawiera bowiem znacznie mniej tlenu niż zimna. A to właśnie tlen odżywia rośliny i pozwala im dłużej pięknie się prezentować. 

4. Trzymaj kwiaty w wazonie metalowym

Ciekawostką jest fakt, że woda w naczyniach metalowych pozostaje świeża dłużej niż ta wypełniająca szklane naczynia. Naczynie powinno dawać też łodygom odpowiednią przestrzeń. Ściśnięte kwiaty szybciej zaczną gnić i tracić swoją świeżość. 

5. Przycinaj końcówki pod kątem

Oczywiście niektóre z bukietów otrzymujemy okazyjnie od innych osób, które chcą nam w ten sposób sprawić przyjemność. W ich wypadku nie mamy specjalnego wpływu na to, w jaki sposób kwiaty zostały przycięte. W sytuacji natomiast, kiedy piękny bukiet tworzysz samodzielnie, pamiętaj o jednej zasadzie: kwiaty należy ciąć zawsze ostrym narzędziem − takim, które nie poszarpie tkanki rośliny. Cięcie powinno być jak najgładsze i jak najdłuższe. Dlatego właśnie często spotkać możesz się z łodygami przyciętymi pod kątem, na ostro. Tym sposobem kwiat pochłania wodę większą powierzchnią. 

6. Usuń liście z łodyg

Na świeżość ciętych kwiatów ma wpływ także to, czy usuniesz liście z dolnych części łodyg. Jeśli nie pozostawisz ich na wysokości wody, roślina znacznie dłużej będzie prezentowała swoje wdzięki. A jak ożywić róże w wazonie? Pamiętaj, aby w przypadku róż nie pozbywać się kolców. W ten sposób możesz uszkodzić skórkę pędu. W rezultacie spowoduje to wyciek węglowodanów do wody. 

7. Pędy lub końcówki łodyg zanurz we wrzątku

Nie powinno się także miażdżyć końcówek pędów kwiatów. Doprowadzić to możne do rozwoju bakterii oraz grzybów. Jeśli spotkasz się z takimi pędami, koniecznie umieść ich końcówki na chwilę we wrzącej wodzie. Dopiero później możesz wstawić bukiet do właściwego wazonu. 

Maczanie łodyg we wrzątku ma też inne zastosowanie − gorąca woda udrażnia łodygi, przez co lepiej chłoną wodę. Niektóre z kwiatów, takie jak maki, gazanie oraz poinsecje posiadają w swoich pędach sok mleczny. Jeśli umieścisz je bezpośrednio po cięciu w zimnej wodzie, spowoduje to zablokowanie mechanizmu pobierania wody przed łodygę rośliny. Możesz tego uniknąć wstawiając pędy do wrzącej wody lub delikatne przypalając je płomieniem. Podobna sytuacja występuje także w przypadku narcyzów. Śluz, który wycieka z ich pędów, blokuje naczynia i powoduje spadek pobierania wody.

8. Nie stawiaj kwiatów przy owocach

Idąc za radą pracowników kwiaciarni, unikaj także ustawienia wazonów w bliskim sąsiedztwie pater pełnych owoców. Te wydzielają etylen, który znacznie szkodzi goździkom, różom oraz lwiej paszczy. 

9. Stosuj odżywki do kwiatów

Sprawdzonym sposobem kwiaciarni na utrzymanie świeżości ciętych kwiatów jest stosowanie odżywek i nawozów. Niekiedy do bukietu otrzymać możesz w kwiaciarni specjalną saszetkę. Jej zawartość warto wsypać do flakonu. A co zrobić po wymianie wody? Możesz ponowić zabieg i dodać kolejną porcję odżywki lub wykorzystać domowy sposób. Jak ożywić róże? To proste: do wody dodaj połówkę aspiryny. Do tulipanów dodać możesz łyżeczkę cukru, a do gardenii i kamelii − sól. Te mikroelementy sprawią, że kwiaty utrzymają swoją świeżość na wiele dni.

Co zrobić, kiedy kwiaty zaczynają więdnąć?

Zastosowałaś wszystkie wskazówki, ale kwiaty zaczynają więdnąć? Być może można je jeszcze uratować. Po pierwsze, wymień im wodę, przestaw w chłodniejsze miejsce, a do wody dodaj łyżeczkę cukru lub soli. W przypadku więdnących tulipanów możesz ponakłuwać łodyżki w kilku miejscach, aby kwiat czerpał wodę większą powierzchnią. Najważniejsze jest jednak przebranie kwiatów. Nie wszystkie będą rozkładać się w tym samym tempie. Oddziel elementy zwiędłe, zgniłe lub suche, od tych, które mają w sobie jeszcze życie. W ten sposób kwiaty nie będą się zarażać. 

Ożyw swoje mieszkanie żywymi kwiatami!

Cięte kwiaty to doskonały dodatek do stylowego wnętrza. Tak w jadalni, jak i w salonie. Zastosuj powyższe wskazówki przy codziennej pielęgnacji roślin w wazonie. Asortyment, który Ci w tym pomoże, odpowiednie wazony oraz produkty do pielęgnacji roślin, znajdziesz w Castoramie.

Data publikacji: 18.12.2014