Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak przygotować basen do zimy?

Zima może wyrządzić spore szkody zarówno w całorocznym basenie murowanym lub naziemnym, jak i tym typowo ogrodowym – dmuchanym, rozporowym czy stelażowym. Co za tym idzie – kolejne lato może nie być już dla nas tak udane, nie wspominając o domowym budżecie, który może zostać mocno nadszarpnięty koniecznością naprawy uszkodzeń czy kupnem nowego basenu. Oto czynności, które uchronią nas przed czarnym scenariuszem i pozwolą cieszyć się kolejnym sezonem w naszym przydomowym basenie.

Przygotowanie wody

Najwięcej opieki wymagają bez wątpienia baseny ogrodowe całoroczne, które na stałe wkomponowaliśmy w naszą przydomową przestrzeń. Aby odpowiednio zabezpieczyć je przed nastaniem zimy, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o znajdującą się w nim wodę.

Wielu użytkowników, którzy posiadają taki basen w ogrodzie, popełnia poważny błąd, spuszczając ze zbiornika całą wodę. Jest to niedopuszczalny krok ze względu na możliwość uszkodzenia niecki lub okładziny basenu. Na takie zjawisko jesteśmy narażani niemal zawsze, a szczególnie w sytuacji, gdy przy naszym basenie występują wysokie stany wód gruntowych – pozostawiona w akwenie woda zabezpiecza go przed naporem gruntu. Zbiorniki, które zostały dodatkowo wyłożone płytkami ceramicznymi, chroni zaś skutecznie przed uszkodzeniami wynikającymi z przemarzania tego rodzaju materiału.

Pompa piaskowa 180 W do basenu Bestway
Pompa piaskowa 180 W do basenu Bestway

Uwaga!

Do przygotowania wody w basenie przed nadejściem zimy należy podejść kompleksowo niezależnie od tego, w jakiej technologii został on wykonany. Te same zasady dotyczą zarówno basenów betonowych, które są wkopywane w grunt, jak i tych stalowych, polimerowych i poliestrowych.

Wodę spuszczamy zawsze na ok. 10-20 cm poniżej wlotu skimmera, dysz i pozostałych urządzeń, co zabezpiecza basen przed ewentualnym przepełnieniem w okresie jesienno-zimowym, które może być spowodowane obfitymi opadami atmosferycznymi.

Środek czyszczący pH Minus 4,5 kg
Środek czyszczący pH Minus 4,5 kg

Czyszczenie

Kiedy obniżymy poziom wody według wspomnianych wyżej wytycznych, warto, abyśmy zabrali się za dokładne wyczyszczenie basenu z wszelkich zabrudzeń. Zadanie to najlepiej wykonać od razu po spuszczeniu wody, ponieważ świeże osady i brud są wówczas zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia. Na ścianach i dnie basenu może być widoczny zielony nalot, którego należy się dokładnie pozbyć przy użyciu specjalnej szczotki do czyszczenia powierzchni basenowych. Warto przy okazji wyeliminować także wszelkie nieczystości pływające w pozostawionej w zbiorniku wodzie, takie jak np. liście. Tutaj także przydatne okażą się podstawowe akcesoria do czyszczenia.

Regulacja pH i dezynfekcja wody

Spuszczenie wody do odpowiedniego poziomu i wyczyszczenie akwenu to nie wszystko. Aby nasz basen ogrodowy był właściwie przygotowany, powinniśmy zadbać również o stan wody, którą pozostawimy na zimę w zbiorniku. Ważne jest tutaj kolejno:

- wyregulowanie poziomu pH wody, który powinien utrzymywać się w granicach od 7,0 do 7,4,

- przeprowadzenie szokowej dezynfekcji wody, którą należy wykonywać podczas filtrowania,

- wykonanie płukania zwrotnego filtracji, które powinno trwać przez co najmniej 5 minut,

- dodanie specjalnego środka zabezpieczającego przed wzrostem alg oraz powstawaniem silnych zabrudzeń, dzięki któremu woda będzie w stanie skutecznie przezimować w zbiorniku,

- dokładne wymieszanie wody, co najlepiej wykonać przy użyciu pompy z ominięciem filtra.

Odkamieniacz do basenów Clear Pool 1 l
Odkamieniacz do basenów Clear Pool 1 l

Zabezpieczenie ścian przed lodem

Musimy pamiętać również o tym, że nawet najlepiej przeprowadzona budowa basenu nie chroni zbiornika w trakcie zimy przed rozszerzającym się lodem, który może powodować poważne uszkodzenia ścian. Ciśnienie wytwarzane przez rozprężający się lód musi zostać w trakcie zimy odpowiednio zaabsorbowane, stąd też najlepszy jest w tym przypadku najprostszy z możliwych trików.

Aby zabezpieczyć ściany akwenu przed lodem, wrzucamy do zbiornika pływające przedmioty, takie jak plastikowe butelki. Dla osiągnięcia skutecznego efektu ochronnego butelki te warto wypełnić częściowo piaskiem, a dodatkowo połączyć je za pomocą linki i ustawić wzdłuż przekątnej basenu. Alternatywą dla butelek plastikowych są specjalne bojki zimowe, które również należy ustawiać tak, by pływały wzdłuż przekątnej zbiornika.

Zamknięcie zaworów

Mimo że nie spuszczamy całkowicie wody z samego zbiornika, musimy zrobić to w innych miejscach. Należy w tym przypadku pamiętać przede wszystkim o zakręceniu zaworów na linii skimmerów oraz dysz dolotowych. Konieczne jest także całkowite opróżnienie instalacji filtracyjnej i grzewczej. Kiedy uda się nam już dokładnie usunąć wodę, możemy zatkać dysze korkami lub twardym styropianem – usuniemy je podczas przygotowań basenu do nowego sezonu.

Porada eksperta:

Całkowite usunięcie wody z rurociągów może się okazać nie lada wyzwaniem. Jeśli mamy problemy z wykonaniem tego zadania, powinniśmy wspomóc się sprężonym powietrzem, które wydmuchuje wodę, lub też odkurzaczem przemysłowym, który jest w stanie ją skutecznie odessać.

Przykrycie do basenu 457 cm
Przykrycie do basenu 457 cm

Przykrycie

Po opróżnieniu wody z instalacji oraz zamknięciu odpowiednich zaworów basen ogrodowy jest już właściwie przygotowany do zimy. Jego przykrycie nie jest koniecznością, ale z pewnością należy do zabiegów, które dodatkowo chronią go w trudnym okresie jesienno-zimowym. Mowa tutaj przede wszystkim o zabezpieczeniu przed obfitymi opadami atmosferycznymi, liśćmi oraz pozostałymi zabrudzeniami. Przydomowy basen warto więc przykryć specjalnie przeznaczoną do tego plandeką lub siatką. Przykrycie to musi być jednak solidnie wykonane, ponieważ przyjdzie mu się zmierzyć z ciężarem śniegu i wody. Stąd też należy stosować przykrycia, które są w stanie wytrzymać nacisk przynajmniej 60 kg/m2.

Przechowywanie

Po usunięciu wody z instalacji filtrującej i grzewczej oraz zakręceniu zaworów warto zdecydować się również na zdemontowanie poszczególnych elementów, takich jak pompa czy przeciwprąd. Należy je dokładnie osuszyć, a następnie umieścić w pomieszczeniu, które jest suche i panuje w nim dodatnia temperatura.

Porada eksperta:

Jeśli pompa basenowa nie zostanie przez nas wymontowana i przeniesiona do suchego i ciepłego pomieszczenia na czas zimy, przed jej nadejściem należą ją opróżnić z wody.

Basen na stelażu śr. 457 cm z filtracją
Basen na stelażu śr. 457 cm z filtracją

Baseny dmuchane, rozporowe, stelażowe

Baseny ogrodowe, które montujemy na naszej przydomowej posesji jedynie na czas cieplejszych dni, traktujemy oczywiście inaczej niż te całoroczne. Do tego grona zaliczymy mniej lub bardziej skomplikowany basen ogrodowy stelażowy, dmuchany czy basen rozporowy. W ich przypadku konieczne jest zastosowanie takich zabiegów jak:

- całkowite opróżnienie zbiornika z wody poprzez zawór spustowy, który znajduje się na dnie lub w ścianie bocznej basenu,

- wyczyszczenie całego zbiornika pod bieżącą wodą,

- dokładne osuszenie basenu poprzez jego wytarcie ścierką z bawełny, z uwzględnieniem wszystkich połączeń, w których często zbiera się woda,

- demontaż zbiornika zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta.

Tego rodzaju basen ogrodowy, podobnie jak elementy instalacyjne basenu całorocznego, przechowujemy w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Złożony basen dmuchany, rozporowy czy stelażowy warto dodatkowo owinąć folią.

Porada eksperta:

Do wyczyszczenia zbiornika basenu sezonowego nie należy używać myjki ciśnieniowej ani żrących środków czyszczących. Dostateczne jest użycie gąbki i letniej wody.

 

 

Data publikacji: 09.11.2016