icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak dbać o kostkę brukową? Podpowiadamy

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał, z którego tworzymy podjazdy i ścieżki. Jak o nią dbać i o czym pamiętać, aby służyła nam jak najdłużej? Sprawdź w poniższym artykule.

Przejdź do następnych akapitów:

Dbanie o kostkę brukową to bardzo ważne zadanie. Odpowiednio przygotowana będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Zimą szczególnie należy o nią dbać. Odladzanie kostki brukowej to tylko jedno z zadań, które należy wykonać o tej porze roku.

Kostka brukowa – czym i jak ją czyścić? 

Dokładne wyeliminowanie zabrudzeń z nawierzchni betonowej jest podstawą do innych działań oraz tego, jak kostka będzie w stanie przetrwać zimę. Podczas jej mycia należy zwrócić uwagę zarówno na podstawowe zanieczyszczenia, takie jak błoto, kurz, pył, fragmenty tynku czy plamy po oleju silnikowym, jak również na te bardziej zaawansowane, do których zaliczymy głównie chwasty oraz zielone naloty w postaci mchu i wykwitów. Wpływają one na walory estetyczne kostki i działają na nią destrukcyjnie.

Pierwsze z nich możemy łatwo usunąć, używając myjki ciśnieniowej – w tym przypadku możemy się nawet wyposażyć w specjalną końcówkę do czyszczenia nawierzchni brukowych. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, możemy je pokryć roztworem wody i płynu do naczyń w proporcji 3:1 i pozostawić go na kostce na ok. 24 h. Po tym czasie miejsca zabrudzeń należy dokładnie przetrzeć i spłukać wodą.

Zdecydowanie trudniejsze będzie pozbycie się chwastów, które rozwijają się w szczelinach pomiędzy kostkami. Tutaj możemy się zdecydować na ich mechaniczne usuwanie, np. za pomocą specjalistycznego noża do usuwania chwastów lub też innego narzędzia ogrodniczego, którym będziemy w stanie łatwo dotrzeć do fug. Możemy też skorzystać z przeznaczonych do niszczenia chwastów  środków chemicznych.

Mimo że nie zawsze chętnie stawiamy na różnego rodzaju środki chemiczne, to właśnie one są nam w stanie pomóc w przypadku mchu i wykwitów – w celu ich usunięcia należy zastosować preparaty przeznaczone do usuwania porostów i glonów. Stosowanie tego rodzaju preparatów jest bardzo ważne, nie tylko eliminuje problem, ale także zapobiega jego powstawaniu w najbliższej przyszłości. Warto też cały czas pamiętać o tym, że rozwój takich mikroorganizmów przyczynia się do osłabiania struktury kostki. Co ciekawe, w trakcie zimy pod warstwą śniegu destrukcyjnie może działać też piasek, który również powinien zostać dokładnie usunięty z betonowej nawierzchni.

Zamiatarka do kostki brukowej – pozwól sobie pomóc! 

Zamiatarka jest urządzeniem pozwalającym na znaczne przyspieszenie wykonywania prac porządkowych. Znajduje zastosowanie na utwardzonych powierzchniach, takich jak kostka brukowa. Dzięki temu nie tylko zadbasz o wygląd podjazdu czy posesji, ale znacząco przyspieszysz prace porządkowe. Korzystanie z zamiatarki to prawdziwa ulga dla pleców – używając jej, możesz zachować pozycję pionową i nie musisz się schylać, aby zmieść zgromadzone śmieci na szufelkę – wszystko ląduje w specjalnym koszyku. 

Zamiatarki dostępne na rynku dzielą się ze względu na sposób napędzania – do wyboru masz modele ręczne oraz spalinowe. Ręczne przeważnie są mniejsze, wygodniejsze do prowadzenia, łatwiejsze w przechowywaniu oraz przewożeniu. Tradycyjna ręczna zamiatarka do kostki z wyglądu przypominać może kosiarkę. Ma duży pojemnik, wykonany najczęściej z tworzywa sztucznego, umieszczony na kołach. Ważnym elementem zamiatarki jest oczywiście rączka, czyli uchwyt prowadzący. W niektórych modelach można regulować jej wysokość oraz kąt nachylenia tak, aby optymalnie dopasować ją do Twojej sylwetki. 

Warto zwrócić uwagę, czy zamiatarka do kostki posiada także szczotki boczne, które pomogą Ci wymieść zanieczyszczenia z zakamarków, np. rowków przy schodach czy krawężnikach lub z narożników. Co ważne, każda zamiatarka do kostki gromadzi zanieczyszczenia w specjalnym pojemniku. Najczęściej jest on skonstruowany w ten sposób, że da się go opróżnić jedną ręką. 

jak-dbac-o-kostke-brukowa

Jak zaimpregnować kostkę brukową? 

Dokładnie wyczyszczona kostka brukowa jest gotowa do impregnacji. To proces, który powinien być zrealizowany przed każdą zimą, także w przypadku nowej nawierzchni, o ile nie została ona zaimpregnowana fabrycznie. Wykonując to zadanie, stworzymy niewidzialny gołym okiem film ochronny, który sprawi, że woda nie będzie wchłaniała się w strukturę kostki. Będzie to niezwykle istotne w trakcie zimy, kiedy mamy do czynienia nie tylko z licznymi opadami śniegu lub deszczu, ale także ciągłymi przymrozkami i odwilżami, które skutkują zaleganiem wody na wszystkich nawierzchniach przydomowych i ogrodowych. Brak odpowiedniej impregnacji przyczynia się z kolei do późniejszego kruszenia się lub odpryskiwania elementów betonowych.

Aby skutecznie zaimpregnować kostkę brukową, powinniśmy postawić na specjalistyczne środki przeznaczone właśnie do tego celu. Są to preparaty, których skład powinien być oparty na bazie wody lub silikonu, butanolu czy polimerów. To właśnie one są odpowiedzialne za tworzenie wspomnianej już niewidzialnej warstwy ochronnej. Każdy z tego rodzaju środków powinien być stosowany zawsze zgodnie z zaleceniami konkretnego producenta.

Jak dbać o kostkę brukową zimą? 

Właściwe zabezpieczenie kostki brukowej przed nadejściem zimy to nie wszystko. Równie ważne jest, chociażby regularne odśnieżanie już w trakcie zimowego okresu. Nawet kiedy panujące na zewnątrz nieprzychylne warunki atmosferyczne nie są w stanie uszkodzić naszej nawierzchni, możemy zrobić to sami poprzez niewłaściwie odgarnianie śniegu. Bardzo istotne jest przede wszystkim, by nie doprowadzić do powstawania zbitych, a co za tym idzie – trudnych do usuwania warstw białego puchu.

Bardzo ważne jest to, jakich narzędzi używamy do usuwania śniegu z kostki brukowej oraz w jaki sposób z nich korzystamy. W tym przypadku powinniśmy zrezygnować przede wszystkim z metalowych i ostro zakończonych przedmiotów, które mogłyby naruszyć strukturę kostki i dodatkowo ją osłabić. Dobrze, aby narzędzia służące do usuwania śniegu z tego rodzaju nawierzchni były zakończone miękkim materiałem, np. gumą – niezależnie od tego, czy jest to zwykła łopata do odśnieżania, czy też pług doczepiony do traktorka ogrodowego. Podczas odśnieżania warto też zwracać uwagę na to, by nasze narzędzia nie usuwały śniegu na zbyt niskim poziomie i aby nie stykały się bezpośrednio z nawierzchnią.

Zamiatarka do śniegu – dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Kiedy masz spory teren wokół domu lub firmy, który zimą trzeba odśnieżyć, idealnym rozwiązaniem okaże się odśnieżarka, czy jak niektórzy ją nazywają, zamiatarka do śniegu. Co to jest? To urządzenie, które zgarnia warstwę śniegu, a następnie wyrzuca w postaci rozdrobnionego puchu na bok lub wmiata ją do kosza.

Do mniejszych powierzchni wystarczy elektryczna, a do większych − spalinowa. Maszyna ułatwia odśnieżanie bez wysiłku – pozwala szybko pozbyć się nagromadzonego śniegu z podjazdów, chodników, czy dziedzińca. Przy większych opadach odśnieżarki spalinowe mogą pracować ze spychaczem, jeśli są z nim kompatybilne. 

Odśnieżarki elektryczne sprawdzą się, jeżeli masz krótki podjazd lub niewielki dziedziniec. Chodzi przede wszystkim o zasięg kabla, który podłączony jest do zasilania sieciowego. Odśnieżarki spalinowe mogą działać samodzielnie, dzięki czemu możesz oddalić się od domu nawet na większą odległość. 

Warto wiedzieć, że wyróżnia się 2 rodzaje odśnieżarek do nawierzchni: jednostopniowe i dwustopniowe. Pierwsza kategoria to nieco słabsze urządzenia, których mechanizm działania polega na tym, że śnieg od razu zgarniany jest do dyszy, która usuwa go bokiem. Odśnieżarki dwustopniowe mają większą moc i posiadają zwykle wyrzutnik wirnikowy, który jest w stanie odrzucić śnieg na większą odległość. Dodatkowo radzą sobie z rozbiciem brył lodu i twardym śniegiem. 

Zamiatarka czy odśnieżarka?

Nie każda zamiatarka do kostki, którą używasz w lecie do czyszczenia powierzchni, nada się do odśnieżania. Produkty przeznaczone do pracy zimą mają większą moc, gdyż dzięki temu są w stanie poradzić sobie z mocno zbitym śniegiem. Odśnieżarki są również inaczej zbudowane. Mają mocniejsze koła i podwozie, dzięki czemu bez problemu poruszają się po śniegu. Zwykła zamiatarka poradzi sobie wyłącznie w przypadku puchu. Czy to znaczy, że musisz zainwestować w dwa urządzenia? Niekoniecznie! Niektóre zamiatarki możesz rozbudować o dodatkowe elementy. Sprzęt wyposażony w nowoczesny silnik, będzie mógł być wykorzystywany zarówno latem, jak i zimą. Sprawdź ofertę zamiatarek z funkcją odśnieżania w sklepie Castoramy!

Czym posypać kostkę brukową zimą? 

Odladzanie kostki brukowej to jedno z podstawowych zadań każdej zimy. Dzięki temu możesz swobodnie przejść przez podjazd bez obawy o poślizgnięcie się.  Najbardziej znanym i skutecznym sposobem jest oczywiście wykorzystanie soli. Niestety, w przypadku kostki brukowej to niewłaściwe rozwiązanie. Sól prowadzi bowiem do powstawania przebarwień, które będą widoczne po zimie. Co więcej, źle wpływa na rośliny znajdujące się w pobliżu kostki, ponieważ utrudnia im pobieranie wody. 

To wszystko sprawia, że potrzebujemy odpowiedniego zamiennika, a takim może być, chociażby chlorek magnezu. Kostka brukowa posypana tym preparatem jest bezpieczna dla ludzi, roślin i zwierząt. Jak działa ten produkt? Kiedy wysypiesz chlorek magnezu na kostkę brukową, wytwarzane jest ciepło, które w sposób naturalny rozpuszcza śnieg oraz topi lód. 

Możesz również postawić na chlorek wapnia, którego wydajność jest kilkukrotnie wyższa w porównaniu z tradycyjną solą drogową.

Sól, chlorek wapnia, chlorek magnezu – kostka brukowa może być oczywiście posypana również piaskiem, który co prawda nie powinien znajdować się pod śniegiem, ale okaże się pomocny na oblodzonych i mocno zaśnieżonych ścieżkach i podjazdach. Poza tym piasek ma tę przewagę nad chlorkiem magnezu i wapnia, że jest zdecydowanie tańszy. Alternatywą dla piasku może być zaś specjalistyczny mikrogres o ostrzejszej strukturze, który zapewnia lepszą przyczepność zarówno pojazdom, jak i pieszym.

jak-dbac-o-kostke-brukowa

A co po zimie – co należy wiedzieć? 

Istotną kwestią jest także, jak dbać o kostkę brukową wiosną. Co należy zrobić? Zima to okres, który weryfikuje wszelkie błędy, także te związane z niewłaściwym montażem kostki brukowej. Mowa tutaj głównie o niepoprawnie wykonanej podbudowie czy nieodpowiednim utwardzeniu podłoża. Powodem tego może być źle dobrany materiał, który sprawia, że ścieżka i podjazd wykonane z kostki brukowej mogą być w niektórych miejscach zapadnięte.  Konieczna jest wówczas naprawa podłoża na tych fragmentach, czyli ponowne ułożenie kostki brukowej. Aby uniknąć przykrych niespodzianek po zimie i możliwe najdłużej użytkować nawierzchnie wykonane z kostki brukowej, należy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry podczas wyboru tego materiału. Należy w tym przypadku mieć na względzie przede wszystkim odporność na warunki atmosferyczne i nasiąkliwość niższą niż 6%.

Dbanie o kostkę brukową to zadanie wymagające czasu, odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi. Warto wiedzieć, jak to zrobić dobrze, by nie zniszczyć powierzchni. Szukasz odpowiednich preparatów czy sprzętu? Znajdziesz je w ofercie Castoramy!

Data publikacji: 07.09.2016