Produkty

Jak przygotować kostkę brukową do zimy?

Jak przygotować kostkę brukową do zimy?

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał, z którego tworzymy podjazdy i ścieżki. Przed nadejściem zimy warto zadbać przede wszystkim o ich dokładne wyczyszczenie. Niemniej ważne jest odpowiednie podejście do tego materiału już w trakcie zimy. Należy pamiętać o tym, że wytrzymałość kostki w tym okresie maleje, przez co jest ona bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Podpowiadamy, jak odpowiednio zrealizować wszystkie zadania.

Kostka brukowa Polbruk Nostalite 4 cm szara
Kostka brukowa Polbruk Nostalite 4 cm

Czyszczenie

To pierwszy zabieg, jakiego powinniśmy się podjąć. Dokładne wyeliminowanie zabrudzeń z nawierzchni betonowej jest bowiem podstawą do innych działań oraz tego, jak kostka będzie w stanie przetrwać zimę. Podczas jej mycia należy zwrócić uwagę zarówno na podstawowe zanieczyszczenia, takie jak błoto, kurz, pył, fragmenty tynku czy plamy po oleju silnikowym, jak również na te bardziej zaawansowane, do których zaliczymy głównie chwasty oraz zielone naloty w postaci mchu i wykwitów, czyli mikroorganizmów wpływających destrukcyjnie na kostkę nie tylko pod względem estetycznym.

Pierwsze z nich możemy łatwo usunąć, używając myjki ciśnieniowej – w tym przypadku możemy się nawet wyposażyć w specjalną końcówkę do czyszczenia nawierzchni brukowych. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, możemy je pokryć roztworem wody i płynu do naczyń w proporcji 3:1, pozostawiając go na kostce na ok. 24 h. Po tym czasie miejsca zabrudzeń należy dokładnie przetrzeć i spłukać wodą.

Kostka brukowa Polbruk Westa 4 cm szara
Kostka brukowa Polbruk Westa 4 cm szara

Zdecydowanie trudniejsze będzie pozbycie się chwastów, które rozwijają się w szczelinach pomiędzy kostkami. Tutaj możemy się zdecydować na ich mechaniczne usuwanie, np. za pomocą specjalistycznego noża do usuwania chwastów lub też innego narzędzia ogrodniczego, którym będziemy w stanie łatwo dotrzeć do fug, albo też skorzystać z przeznaczonych przeciw chwastom środków chemicznych.

Mimo że nie zawsze chętnie stawiamy na różnego rodzaju środki chemiczne, to właśnie one jako jedyne są nam w stanie pomóc w przypadku mchu i wykwitów – w celu ich usunięcia należy zastosować preparaty przystosowane do usuwania porostów i glonów. Stosowanie tego rodzaju preparatów jest bardzo ważne, ponieważ nie tylko eliminuje problem, ale także zapobiega jego powstawaniu w najbliższej przyszłości. Warto też cały czas pamiętać o tym, że rozwój takich mikroorganizmów przyczynia się do osłabiania struktury kostki. Co ciekawe, w trakcie zimy pod warstwą śniegu destrukcyjnie może działać też piasek, który również powinien zostać dokładnie usunięty z betonowej nawierzchni.

Porada eksperta:

Należy pamiętać o tym, że intensywne czyszczenie kostki brukowej może prowadzić do wypłukania fug. Jeśli do tego dojdzie, powinniśmy uzupełnić szczeliny znajdujące się pomiędzy betonowymi elementami piaskiem o takiej samej granulacji.

Środek pielęgnujący do kostki Primacol 5 l
Środek pielęgnujący do kostki Primacol 5 l
Kostka brukowa Polbruk Nostalite 6 cm grafitowa
Kostka brukowa Polbruk Nostalite 6 cm

Impregnacja

Dokładnie wyczyszczona kostka brukowa jest gotowa do impregnacji. To proces, który powinien być zrealizowany przed każdą zimą, także w przypadku nowej nawierzchni, o ile nie została ona zaimpregnowana fabrycznie. Wykonując to zadanie, stworzymy niewidzialny gołym okiem film ochronny, który sprawi, że woda nie będzie wchłaniała się w strukturę kostki. Będzie to niezwykle istotne w trakcie zimy, kiedy mamy do czynienia nie tylko z licznymi opadami śniegu lub deszczu, ale także ciągłymi przymrozkami i odwilżami, które skutkują zaleganiem wody na wszystkich nawierzchniach przydomowych i ogrodowych. Brak odpowiedniej impregnacji przyczynia się z kolei do późniejszego kruszenia się lub odpryskiwania elementów betonowych.

Aby skutecznie zaimpregnować kostkę brukową, powinniśmy postawić na specjalistyczne środki przeznaczone właśnie do tego celu. Są to preparaty, których skład powinien być oparty na bazie wody lub silikonu, butanolu czy polimerów. To właśnie one są odpowiedzialne za tworzenie wspomnianej już niewidzialnej warstwy ochronnej. Każdy z tego rodzaju środków powinien być stosowany zawsze zgodnie z zaleceniami konkretnego producenta.

Kostka brukowa Polbruk Nostalite 6 cm barwy jesieni
Kostka brukowa Polbruk Nostalite

W trakcie zimy

Właściwe zabezpieczenie kostki brukowej przed nadejściem zimy to nie wszystko. Równie ważne jest chociażby regularne odśnieżanie już w trakcie zimowego okresu. Nawet kiedy panujące na zewnątrz nieprzychylne warunki atmosferyczne nie są w stanie uszkodzić naszej nawierzchni, możemy zrobić to właśnie przez niewłaściwie odgarnianie śniegu. Bardzo istotne jest przede wszystkim, by nie doprowadzić do powstawania zbitych, a co za tym idzie – trudnych do usuwania warstw białego puchu.

Równie ważne jest to, jakich narzędzi używamy do usuwania śniegu z kostki brukowej oraz w jaki sposób z nich korzystamy. W tym przypadku powinniśmy zrezygnować przede wszystkim z metalowych i ostro zakończonych przedmiotów, które mogłyby naruszyć strukturę kostki i dodatkowo ją osłabić. Dobrze, aby narzędzia służące do usuwania śniegu z tego rodzaju nawierzchni były zakończone miękkim materiałem, np. gumą – niezależnie od tego, czy jest to zwykła łopata do odśnieżania, czy też pług doczepiony do traktorka ogrodowego. Podczas odśnieżania warto też zwracać uwagę na to, by nasze narzędzia nie usuwały śniegu na zbyt niskim poziomie i aby nie stykały się bezpośrednio z nawierzchnią.

Kostka brukowa Polbruk Behaton 8 cm szara
Kostka brukowa Polbruk Behaton 8 cm szara

Druga kwestia to stosowanie środków do odladzania i zabezpieczania przed poślizgnięciem. Najbardziej znanym i skutecznym sposobem jest oczywiście wykorzystanie soli. Niestety, w przypadku kostki brukowej to niewłaściwe rozwiązanie. Sól prowadzi bowiem do powstawania przebarwień, które będą widoczne po zimie. Co więcej, źle wpływa na rośliny znajdujące się w pobliżu kostki, ponieważ utrudnia im pobieranie wody. To wszystko sprawia, że potrzebujemy odpowiedniego zamiennika, a takim może być chociażby chlorek magnezu, który nie szkodzi ani nawierzchni, ani glebie, ani roślinom, lub też chlorek wapnia, którego wydajność jest kilkukrotnie wyższa w porównaniu z tradycyjną solą drogową.

Podobnie jest z piaskiem, który co prawda nie powinien znajdować się pod śniegiem, ale okaże się pomocny na oblodzonych i mocno zaśnieżonych ścieżkach i podjazdach. Poza tym piasek ma tę przewagę nad chlorkiem magnezu i wapnia, że jest zdecydowanie tańszy. Alternatywą dla piasku może być zaś specjalistyczny mikrogres o ostrzejszej strukturze, który zapewnia lepszą przyczepność zarówno pojazdom, jak i pieszym.

Porada eksperta:

Jeśli będziemy dbali o to, by regularnie usuwać śnieg z powierzchni kostki brukowej, odpowiednim narzędziem do wykonania tego zadania może okazać się nawet zwykła brzozowa miotła. Dopuszczenie do oblodzenia spowoduje zaś, że nie znajdziemy bezpiecznego narzędzia, które bezinwazyjnie usunie lód.

Kostka brukowa po zimie

Zima to okres, który weryfikuje wszelkie błędy, także te związane z niewłaściwym montażem kostki brukowej. Mowa tutaj głównie o niepoprawnie wykonanej podbudowie czy nieodpowiednim utwardzeniu podłoża. Powodem tego może być źle dobrany materiał, który sprawia, że ścieżka i podjazd wykonane z kostki brukowej mogą być w niektórych miejscach zapadnięte. Konieczna jest wówczas naprawa podłoża na tych fragmentach, czyli ponowne ułożenie kostki brukowej. Podstawowe informacje na ten temat można znaleźć w tym miejscu.

Porada eksperta:

Aby uniknąć przykrych niespodzianek po zimie i możliwe najdłużej użytkować nawierzchnie wykonane z kostki brukowej, należy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry podczas wyboru tego materiału. Należy w tym przypadku mieć na względzie przede wszystkim odporność na warunki atmosferyczne i nasiąkliwość niższą niż 6%.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Pomysł na tani taras - budowa i urządzanie krok po kroku

Pomysł na tani taras - budowa i urządzanie krok po kroku
Taras to idealne miejsce na wypoczynek wśród przydomowej zieleni, szczególnie w ciepłe, letnie dni. Pomysł na tani taras wcale nie musi ...
Czytaj więcej

Kostka brukowa - układanie na suchej zaprawie. Instrukcja krok po kroku

Kostka brukowa - układanie na suchej zaprawie. Instrukcja krok po kroku
Dobrze położona kostka brukowa uatrakcyjni przydomowe otoczenie. Kluczowe podczas pracy jest przygotowanie gruntu. Wykonaj ten pierwszy etap poprawnie...
Czytaj więcej

Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Jak usunąć olej z kostki brukowej?
Kostka brukowa jest materiałem powszechnie stosowanym podczas wykańczania podjazdów i ścieżek wokół domu. Wynika to z jej doskonałych wł...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przygotować kostkę brukową do zimy?