Produkty

Sposoby na śliską powierzchnię przed domem

Sposoby na śliską powierzchnię przed domem

Zimą, ale i jesienią oraz wiosną niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak ujemne temperatury i śnieg lub deszcz, mogą prowadzić do oblodzenia przydomowych nawierzchni. Śliskie schody, chodnik czy podjazd stwarzają zagrożenie dla poruszających się po nich osób – jak możemy zaradzić tej sytuacji?

schody i płytki antyślizgaczeInstalacja przeciwoblodzeniowa

W trosce o zachowanie na posesji bezpiecznych warunków do poruszania się podczas niesprzyjającej zimowej pogody możemy skorzystać z systemu przeciwoblodzeniowego. Jego instalację najlepiej wykonać w trakcie budowy domu lub remontu, ponieważ prace wymagają rozprowadzenia pod nawierzchnią specjalnych przewodów lub rozłożenia mat grzejnych. System taki wyposażony jest w czujniki temperatury oraz wilgoci i działa automatycznie, utrzymując nawierzchnię suchą – jest to najwygodniejsze, lecz jednocześnie najdroższe rozwiązanie służące uniknięciu oblodzenia chodnika, podjazdu czy schodów.

Odśnieżanie

To tradycyjny sposób na usunięcie śniegu z wybranej powierzchni. Najczęściej służy nam do tego specjalna łopata, której użycie nie spowoduje uszkodzenia ukrytej pod białym puchem nawierzchni. Odgarnięcie łopatą zasp śniegu może być czasochłonne i męczące, szczególnie, jeśli musimy regularnie je powtarzać na dużym terenie W takiej sytuacji z pomocą przychodzą profesjonalne odśnieżarki zasilane elektrycznie bądź spalinowe.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pod śniegiem znajduję się warstwa lodu albo gdy po jego stopnieniu nadejdzie mróz,sposób na sliskie powierzchnie który przemieni go w śliską powłokę? Jeśli nie posiadamy instalacji przeciwoblodzeniowej, będziemy musieli zadbać o bezpieczeństwo w inny, tradycyjny sposób.

Sól drogowa i piasek

Sól drogowa jest niedrogim sposobem na zniwelowanie zjawiska śliskości na chodnikach, schodach, ulicach czy podjazdach. W skuteczny sposób roztapia zarówno śnieg, jak i lód, jednak należy pamiętać, że w postaci chlorku sodu wywiera negatywny wpływ na glebę i rosnące w niej rośliny. Dlatego coraz częściej zastępowana jest bardziej ekologicznym materiałem, np. chlorkiem wapnia – substancja ta wykazuje równie dobre działanie, nie a przy tym jest biodegradowalna.

Czy wiesz, że…

Skutecznym sposobem na uniknięcie poślizgnięcia na oblodzonej nawierzchni jest rozsypanie na niej piasku bądź tzw. mikrogresu. To w pełni bezpieczne dla środowiska materiały, które zapewniają dobrą przyczepność do podłoża, ale które po ustąpieniu śniegu i lodu trzeba będzie zamieść. Ich zaletą jest jednak możliwość przechowywania i użycia w kolejnym sezonie.

Antypoślizgowa nawierzchnia

sól przeciwko ślizganiu sięNależy pamiętać, że same materiały odmrażające nie zapewnią nam pełnego bezpieczeństwa na śliskiej z natury powierzchni. Dlatego zanim przystąpimy do ich układania zwróćmy uwagę na właściwości antypoślizgowe poszczególnych materiałów. Lepszą przyczepność zapewniają np. produkty o szorstkiej, chropowatej fakturze (którą znajdziemy wśród wielu kostek brukowych) oraz te o wysokim stopniu antypoślizgowości. Ten ostatni parametr ma znaczenie szczególnie w przypadku płytek zewnętrznych, którymi nierzadko wykańczamy schody. Ich ryflowana powierzchnia – choć trudniejsza do utrzymania w czystości – zapewnia nam większe bezpieczeństwo podczas poruszania się.

Aby uniknąć poślizgnięć i upadków na schodach, możemy sięgnąć również po specjalne maty antypoślizgowe przeznaczone do układania na stopnicach. Zapewnią komfort poruszania się po schodach w każdych warunkach. Właściwości antypoślizgowe posiadają także specjalne taśmy samoprzylepne. Znajdują one zastosowanie nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz pomieszczeń i sprawdzają się nawet w warunkach przemysłowych i silnym natężeniu ruchu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Zamiatarka – jaką wybrać?

Zamiatarka – jaką wybrać?
Porządki na przydomowym podwórzu mogą zajmować sporo czasu – szczególnie, jeśli posiadamy większą posesję otoczoną trawnikami, wraz z dużą ilością...
Czytaj więcej

Sól, piasek, popiół - czym posypywać zamarznięte ścieżki oraz podjazd żeby nie uszkodzić roślin?

Sól, piasek, popiół - czym posypywać zamarznięte ścieżki oraz podjazd żeby nie uszkodzić roślin?
Co roku, gdy rozpoczyna się zima, a z nią opady śniegu, dotyka nas problem odśnieżania chodnika, podjazdu czy ścieżki prowadzącej do furtki. Wbrew poz...
Czytaj więcej

Śnieg w ogrodzie – utrapienie czy zbawienie?

Śnieg w ogrodzie – utrapienie czy zbawienie?
Śnieg to jeden z nieodzownych elementów okresu zimowego. Biały puch potrafi sprawić wiele radości, np. podczas zabaw z dziećmi na dworze, ale także pr...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sposoby na śliską powierzchnię przed domem