Budujemy samodzielnie murek z kamienia

Murek z kamienia może być ładnym i funkcjonalnym elementem w aranżacji naszego ogrodu. Możemy wyznaczyć nim granicę ścieżki, rabaty czy skalniaka oraz zabezpieczyć skarpę. Będzie także stanowił naturalną dekorację. Czy można taki murek zrobić własnoręcznie?

Budujemy samodzielnie murek z kamienia

Niezależnie od tego, jakich kamieni użyjemy, murek możemy wykonać sami, o ile nie chcemy, żeby był wyższy niż 1,20 metra. Opiszemy pokrótce, jak zabrać się za samodzielną budowę dwóch podstawowych rodzajów murków – suchego i mokrego.

Suche murki

Najłatwiejszą formą będzie stworzenie kamiennego płotka bez użycia żadnego spoiwa. Jeśli nie planujemy, by nasz murek był wyższy niż 50 cm, nie musimy nawet kłaść żadnego fundamentu, jeśli natomiast chcemy, żeby był masywniejszy – ułóżmy 20-30 cm tłucznia, ubitego żwiru lub chudego betonu. To pozwoli zagłębić pierwszą warstwę kamieni, tak żeby całość była stabilniejsza. Wbrew pozorom murek ułożony z kamieni będzie trwały i odporny na obsuwanie się. Należy jednak użyć do jego budowy odpowiedniego materiału. Muszą to być duże i płaskie kamienie, tak zwane ciosane lub łamane. Pierwszą warstwę układamy z największych okazów, a kontynuujemy proces w sposób mijankowy, czyli tak, żeby układ spoin był naprzemienny, podobnie jak w tradycyjnym murowaniu. Powinniśmy pamiętać, by nasz murek był lekko nachylony w stronę skarpy – jego wierzchnia warstwa powinna być odchylona o jakieś 15 cm w stosunku do pionu. Żeby wzmocnić stabilność takiego murka, musimy w co drugiej lub trzeciej warstwie kamieni umieszczać kotwy – długie i wąskie kamienie. Układajmy je w poprzek, tak aby ich końce wbijały się w skarpę.

Do budowy takiego murka najlepiej będą się nadawały granitybazaltysjenity, łupki gnejsy. Możemy użyć także piaskowca wapienia, które jednak, jako dość chłonne, mogą po jakimś czasie pokryć się mchem czy też zzielenieć. Taki wygląd może być w ogrodzie również atrakcyjny.

Porady:

Warto pomiędzy murek a skarpę wrzucić ubity żwir i piasek, aby w ten sposób powstał naturalny drenaż.

Efektownie będzie wyglądał murek porastający roślinnością. Żeby uzyskać taki efekt, wypełnijmy przestrzenie między kamieniami dobrej jakości glebą (może być wymieszana z torfem i kompostem) i posadźmy w niej byliny lub inne lubiane przez nas rośliny skalne.

Murek, który będzie ochraniał skarpę przed osypywaniem się, nazywamy oporowym.

Budujemy samodzielnie murek z kamienia

Mokre murki

Mogą być budowane z każdego kamienia. Bardzo dekoracyjnie będzie wyglądał kamień polny i otoczak. W tworzeniu murka, którego kamienie spoimy zaprawą, możemy eksperymentować i tworzyć zaokrąglenia oraz nierówności. Taki murek nie musi być płaski. Możemy także postawić go, gdziekolwiek nam się podoba. Pierwszy etap to wykonanie rowu o głębokości ok. 40-50 cm, w którym będzie się mieścił fundament wylany na warstwę drenażową z grubego żwiru lub tłucznia. Taka warstwa musi mierzyć około 20-30 cm. Jeśli grunt jest dobrze przepuszczalny, a murek ma być niski, możemy zrobić sam fundament o wysokości 20 cm. Budowę murka musimy zacząć od narożników. Tak jak w przypadku konstrukcji suchej wersji, powinniśmy kłaść najpierw większe kamienie. Możemy mieszać gatunki kamieni dla uzyskania bardziej efektownego wyniku.

Porady:

Jeśli chcemy, żeby nasz murek zachował jak najbardziej naturalną fakturę kamienną, używajmy niewielkiej ilości zaprawy betonowej, by spoić jedynie materiał w środku murka. Wtedy będzie on praktycznie niewidoczny na zewnątrz, ale będzie łączył poszczególne elementy.

Murek wypełniony zaprawą może być także doskonałym murkiem oporowym dla skarp. Jeśli chcemy, by pełnił taką funkcję, pamiętajmy o odpowiednim drenażu.