Produkty

Budujemy samodzielnie murek z kamienia

Budujemy samodzielnie murek z kamienia

Murek z kamienia może być ładnym i funkcjonalnym elementem w aranżacji naszego ogrodu. Możemy wyznaczyć nim granicę ścieżki, rabaty czy skalniaka oraz zabezpieczyć skarpę. Będzie także stanowił naturalną dekorację. Czy można taki murek zrobić własnoręcznie?

kamienny murek w ogrodzieNiezależnie od tego, jakich kamieni użyjemy, murek możemy wykonać sami, o ile nie chcemy, żeby był wyższy niż 1,20 metra. Opiszemy pokrótce, jak zabrać się za samodzielną budowę dwóch podstawowych rodzajów murków – suchego i mokrego.

Suche murki

Najłatwiejszą formą będzie stworzenie kamiennego płotka bez użycia żadnego spoiwa. Jeśli nie planujemy, by nasz murek był wyższy niż 50 cm, nie musimy nawet kłaść żadnego fundamentu, jeśli natomiast chcemy, żeby był masywniejszy – ułóżmy 20-30 cm tłucznia, ubitego żwiru lub chudego betonu. To pozwoli zagłębić pierwszą warstwę kamieni, tak żeby całość była stabilniejsza. Wbrew pozorom murek ułożony z kamieni będzie trwały i odporny na obsuwanie się. Należy jednak użyć do jego budowy odpowiedniego materiału. Muszą to być duże i płaskie kamienie, tak zwane ciosane lub łamane. Pierwszą warstwę układamy z największych okazów, a kontynuujemy proces w sposób mijankowy, czyli tak, żeby układ spoin był naprzemienny, podobnie jak w tradycyjnym murowaniu. Powinniśmy pamiętać, by nasz murek był lekko nachylony w stronę skarpy – jego wierzchnia warstwa powinna być odchylona o jakieś 15 cm w stosunku do pionu. Żeby wzmocnić stabilność takiego murka, musimy w co drugiej lub trzeciej warstwie kamieni umieszczać kotwy – długie i wąskie kamienie. Układajmy je w poprzek, tak aby ich końce wbijały się w skarpę.

Do budowy takiego murka najlepiej będą się nadawały granity, bazalty, sjenity, łupki i gnejsy. Możemy użyć także piaskowca i wapienia, które jednak, jako dość chłonne, mogą po jakimś czasie pokryć się mchem czy też zzielenieć. Taki wygląd może być w ogrodzie również atrakcyjny.

Porady:

Warto pomiędzy murek a skarpę wrzucić ubity żwir i piasek, aby w ten sposób powstał naturalny drenaż.

Efektownie będzie wyglądał murek porastający roślinnością. Żeby uzyskać taki efekt, wypełnijmy przestrzenie między kamieniami dobrej jakości glebą (może być wymieszana z torfem i kompostem) i posadźmy w niej byliny lub inne lubiane przez nas rośliny skalne.

Murek, który będzie ochraniał skarpę przed osypywaniem się, nazywamy oporowym.

Mokre murki

Mogą być budowane z każdego kamienia. Bardzo dekoracyjnie będzie wyglądał kamień polny i otoczak. W tworzeniu murka, którego kamienie spoimy zaprawą, możemy eksperymentować i tworzyć zaokrąglenia oraz nierówności. Taki murek nie musi być płaski. Możemy także postawić go gdziekolwiek nam się podoba. Pierwszy etap to wykonanie rowu o głębokości ok. 40-50 cm, w którym będzie się mieścił fundament wylany na warstwę drenażową z grubego żwiru lub tłucznia. Taka warstwa musi mierzyć około 20-30 cm. Jeśli grunt jest dobrze przepuszczalny, a murek ma być niski, możemy zrobić sam fundament o wysokości 20 cm. Budowę murka musimy zacząć od narożników. Tak jak w przypadku konstrukcji suchej wersji, powinniśmy kłaść najpierw większe kamienie. Możemy mieszać gatunki kamieni dla uzyskania bardziej efektownego wyniku.

Porady:

Jeśli chcemy, żeby nasz murek zachował jak najbardziej naturalną fakturę kamienną, używajmy niewielkiej ilości zaprawy betonowej, by spoić jedynie materiał wskalaniak z murkami kamiennymi środku murka. Wtedy będzie on praktycznie niewidoczny na zewnątrz, ale będzie łączył poszczególne elementy.

Murek wypełniony zaprawą może być także doskonałym murkiem oporowym dla skarp. Jeśli chcemy, by pełnił taką funkcję, pamiętajmy o odpowiednim drenażu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady

Wykorzystanie kamienia w budowie i wykończeniu – przykłady
Kamień to materiał, który cieszy się niegasnącą popularnością – jest naturalny, trwały, estetyczny, ekologiczny, a także uniwersalny. Ma on szerokie z...
Czytaj więcej

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie
Beton jest materiałem, z którym spotykamy się na co dzień. Wykonane z niego elementy znajdują się w naszych domach, na tarasach i w ogrodach, ale takż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Budujemy samodzielnie murek z kamienia