icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak przygotować pawilon ogrodowy do zimy

Pawilony ogrodowe to popularne elementy wyposażenia wielu ogrodów. Z powodzeniem zastępują klasyczne altany, spełniając na naszych działkach nie tylko rolę praktyczną, ale i dekoracyjną. Jak dbać o tego typu wyposażenie, by posłużyło nam przez wiele sezonów?

zima w ogrodzie

Jaki pawilon ogrodowy wybrać?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam na zakup produktu, który z jednej strony będzie spełniał nasze wymagania, a z drugiej będzie solidny i wytrzymały. Tylko w takie konstrukcje warto inwestować, jeśli chcemy korzystać z nich dłuższy czas. Konserwacja pawilonu będzie zadaniem tym łatwiejszym, im z lepszych jakościowo materiałów został on wyprodukowany. Ważną kwestią jest w tym wypadku rodzaj materiału zastosowanego do utworzenia stelaża oraz tkaniny wykorzystanej w roli poszycia i ścianek. Najlepsze stelaże wykonane są ze stali bądź drewna, natomiast w przypadku tkanin wybierajmy te wodoodporne. Nie bez znaczenia będzie także waga konstrukcji – im mniejsza, tym łatwiej złożymy ją jesienią i przeniesiemy w bezpieczne miejsce.

Konserwacja pawilonu ogrodowego

Wiele produktów dobrej jakości w sezonie wiosenno-letnim nie wymaga żadnych prac pielęgnacyjnych. Powinniśmy jednak zająć się nimi w okresie jesiennym, gdy warto także zdemontować pawilon, by móc przechować go przez zimę w suchym miejscu. Naszą uwagę powinien zwrócić zarówno wygląd stelaża, jak i umocowane do niego tkaniny. Stalowe bądź drewniane elementy mogą wymagać wyczyszczenia i osuszenia. Części metalowe trzeba przejrzeć pod kątem ognisk rdzy – jeśli się pojawiają, należy je wyszlifować i zabezpieczyć specjalną farbą do metalu. Również w przypadku drewna ważne jest sprawdzenie jego stanu – jeśli tego wymaga, warto je zabejcować, pomalować lub polakierować, a także uprzednio wypełnić ubytki i wygładzić wszelkie zadziory, jeśli takie dostrzegamy.

pawilon ogrodowy

Jeśli natomiast chodzi o tekstylny dach pawilonu oraz jego ścianki boczne, to z pewnością warto zadbać o ich czystość, która po całym sezonie może pozostawiać wiele do życzenia. Zdecydowaną większość materiałów wykorzystywanych do produkcji pawilonów możemy bezpiecznie prać w pralce. Pamiętajmy jedynie, by nie suszyć ich mechanicznie, a także nie prasować. Gdy wyschną, złóżmy je i zapakujmy np. do dużej torby, by w okresie nieprzydatności nie pokrywały się kurzem. Możemy także sięgnąć po jeden ze specjalnych środków do impregnowania tkanin użytkowanych na świeżym powietrzu, który wytworzy na materiale wodoodporną i niewrażliwą na działanie promieni UV powłokę. Tak przygotowany pawilon będziemy mogli z powrotem rozłożyć wiosną w ogrodzie.

 

Data publikacji: 01.12.2016