Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Uprawa i ochrona roślin

Strzałka w prawo

Rośliny zewnętrzne

Strzałka w prawo

Drzewa owocowe

Strzałka w prawo

Drzewa owocowe

W Castoramie znajdziesz szeroki wybór drzew owocowych, od odmian zielonych i zwartych, po te o drapieżnej i rosnącej sile. Możliwość wyboru wśród różnych odmian i gatunków pozwoli stworzyć Twój wymarzony ogród owocowy, a przede wszystkim pozwoli dostarczyć Twojej rodzinie pysznych, zdrowych owoców prosto z domowego ogrodu.

Filtry

Drzewa owocowe

W Castoramie znajdziesz szeroki wybór drzew owocowych, od odmian zielonych i zwartych, po te o drapieżnej i rosnącej sile. Możliwość wyboru wśród różnych odmian i gatunków pozwoli stworzyć Twój wymarzony ogród owocowy, a przede wszystkim pozwoli dostarczyć Twojej rodzinie pysznych, zdrowych owoców prosto z domowego ogrodu.

24 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Rośliny zewnętrzne

Wyświetlanie 24 z 24 produktów

DRZEWKA OWOCOWE – CHARAKTERYSTYKA

Przydomowy sad lub ogródek, w którym znajdują się samodzielnie wyhodowane owoce, sprawi Ci wiele radości i satysfakcji. Warto, aby znalazły się w nim na początek drzewka owocowe, które umożliwią Ci stworzenie owocowego raju tuż obok domu. Wybierając odpowiednie gatunki, możesz zapewnić sobie dostęp do świeżych owoców przez większość lata, a także późną wiosną i wczesną jesień.

Szkółki oraz sklepy ogrodnicze oferują różne formy, w których dostępne są drzewa owocowe. Sadzonki możesz kupić jako zaszczepione drzewka z niewielkim systemem korzeniowym zabezpieczonym materiałem. Jeśli jednak zależy Ci na czymś wytrzymalszym, co pozwoli przechować roślinę przez dłuższy czas bez uszkodzenia jej korzeni, wybierz drzewka owocowe w doniczkach. Wiele z nich to okazy niskopienne, skarłowaciałe, które z powodzeniem możesz hodować też na tarasie czy balkonie, zanim posadzisz je w ogrodzie.

Pamiętaj, że drzewka owocowe nie dają owoców w pierwszym roku po posadzeniu – trzeba na nie trochę poczekać, w przypadku niektórych odmian nawet kilka lat. Tradycyjne sadzonki jabłoni mogą owocować dopiero po dłuższym czasie, zwłaszcza gdy wybierzesz gatunki wysokopienne. W takim przypadku wybierz dla nich miejsce w swoim ogrodzie już na początku jego planowania. Odmiany miniaturowe różnych gatunków, na przykład sadzonki czereśni czy grusz niskopiennych, owocują o wiele szybciej. Pamiętaj jednak, że są też mniej odporne na warunki atmosferyczne czy szkodniki.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ DRZEWKA OWOCOWE?

Jedną z największych zalet, jaka charakteryzuje drzewka owocowe, jest ich różnorodność. Morele na początku wiosny zachwycają swoimi barwnymi kwiatami, zaś latem obdarzają właściciela słodkimi owocami nadającymi się nie tylko do jedzenia, lecz również do tworzenia smacznych przetworów. Z kolei gruszki i jabłka zapewnią owoce, bez których ciężko wyobrazić sobie przekąski latem i jesienią. Całość dopełnią drzewka czereśniowe, które wypuszczają swoje owoce późną wiosną – będą więc najwcześniejszym przysmakiem z Twojego ogródka, który wykorzystasz w wielu postaciach. W ten sposób Twój ogród czy sad może zapewnić Ci owoce przez większość ciepłych miesięcy.

Jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią, a przez to nie możesz zdecydować się na nasadzenie szpaleru roślin czy małego sadu – wybierz inne rozwiązanie. Dokup krzewy owocowe – zazwyczaj znajdziesz je tam, gdzie kupujesz drzewa owocowe. Sprzedaż prowadzona jest głównie w szkółkach. Zdecyduj się na jeden, docelowo rozłożysty okaz drzewa, a następnie wokół, w odpowiednich odstępach, zasadź owocujące krzewy. W ten sposób stworzysz cichy, przyjemny zakątek. To szczególnie dobra praktyka, jeśli zależy Ci na obecności rozłożystej, pięknie kwitnącej i obficie owocującej jabłoni z odmiany wysokopiennej, mimo że dysponujesz niewielkim ogrodem.

JAK WYBIERAĆ I SADZIĆ DRZEWKA OWOCOWE?

Zanim zdecydujesz się na konkretne drzewka owocowe, oceń, jaką ilością miejsca dysponujesz i które gatunki dobrze sprawdzą się w Twoim ogrodzie. Wszystkie wysokopienne drzewa owocowe szczepione są w sposób tradycyjny. Zazwyczaj rosną one do naturalnych rozmiarów, jednak o wiele później owocują – po sześciu, a nawet ośmiu latach od zasadzenia. Są trudniejsze w pielęgnacji z uwagi na rozmiary, ale są długowieczne. Dają bardzo naturalny efekt starego sadu. Wymagają jednak więcej miejsca, bo musisz zachować między nimi odstępy od trzech do czterech (w przypadku najwyższych i najbardziej rozłożystych gatunków) metrów, przy rzędach ułożonych równolegle co cztery albo pięć metrów.

Alternatywą dla tradycyjnych okazów są drzewka owocowe niskopienne. To gatunki szczepione na specjalnych podkładkach odpowiadających za ich karlenie. To sprawia, że takie gatunki lepiej nadają się tam, gdzie przestrzeń jest niewielka. Łatwiej jest je pielęgnować, choć są mniej odporne i przez to – krócej żyją. Owoce z nich możesz jednak uzyskać już po trzech czy czterech latach. W ogrodzie czy sadzie możesz sadzić je w niewielkich, dwumetrowych odstępach i rzędach wyznaczonych co trzy metry.

Podłoże do zasadzenia sadzonki drzew owocowych musisz odpowiednio przygotować. Na początek wyznacz miejsca dla poszczególnych roślin z uwzględnieniem ich docelowych rozmiarów. Następnie, jeszcze wiosną, wykop dołki o głębokości do sześćdziesięciu centymetrów w przypadku sporych sadzonek, a także o dopasowanej średnicy. Wypełnij je kompostem z dodatkiem ziemi oraz popiołu z drewna. Taką mieszankę kupisz też w wersji gotowej. Całość zabezpiecz ściółką. Jesienią usuń zawartość dołków, wstaw do nich sadzonki i paliki do ich podtrzymywania, a następnie zabezpiecz z wierzchu ziemią.

Większość osób, sadząc drzewka owocowe w swoim ogrodzie, oczekuje od nich właśnie owocowania. Aby doczekać się tak oczywistego efektu obecności tych roślin w ogrodzie, uważnie wybierz gatunki pod kątem zapylania. Przykładowo, wiele odmian jabłoni czy grusz jest obcopylna. Oznacza to, że – aby doszło do pojawienia się owoców – niezbędne są rośliny tego samego gatunku, ale innej odmiany. Z kolei brzoskwinie, śliwy czy czereśnie to w większości gatunki samopylne. Nie muszą mieć drugiej odmiany do pary, aby zaczęły owocować.