Jak sadzić drzewka owocowe z marketu? Nasze rady

Coraz częściej w lokalnych marketach pojawiają się drzewka owocowe gotowe do sadzenia. Ich ogólnodostępność i różnorodność jest zdecydowanym plusem. Zobacz, jak posadzić u siebie takie drzewko i co możesz zrobić, żeby przetrwały więcej niż jeden sezon. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł obudzi w Tobie wewnętrznego ogrodnika!

Spis treści:

  • Gleba odpowiednia pod sadzenie drzewek owocowych 
  • Kiedy najlepiej zabrać się za sadzenie?
  • Jak posadzić drzewko owocowe – instrukcja krok po kroku
  • Pielęgnacja drzew owocowych – nawadnianie i nawożenie
  • Sposób na obfite plony? Sprawdź nasze pomysły 
drzewkodrzewkodrzewkodrzewko

Gleba odpowiednia pod sadzenie drzewek owocowych 

Dlaczego drzewka kupione w markecie tak często umierają? Problemem okazuje się ich niezgodność z glebą i ogólnym klimatem. Większość takich krzewów nie jest przystosowanych do naszych lokalnych warunków. W Polsce jest dla nich po prostu za zimno. 

Żeby zapewnić owocowym roślinom warunki do wzrostu, zacznij od wyboru odpowiedniej ziemi i przygotowania gleby. Każde drzewko będzie miało swoje preferowane zakwaszenie czy wilgotność. Dlatego przed ostateczną decyzją, sprawdź, czy wybrana przez Ciebie roślina nie wykracza poza Twoje ogrodnicze umiejętności. 

Przygotowywanie przestrzeni zacznij od sprawdzenia pH gleby. W razie potrzeby zastosuj odpowiedni nawóz, który wzbogaci ziemie o potrzebne składniki odżywcze i mineralne. Możesz wykorzystać na przykład naturalny kompost albo sztuczne, specjalnie przygotowane nawozy. Ogólnie teren, na którym sadzimy drzewko, powinien być żyzny. Przed ostatecznym sadzeniem upewnij się, że gleba jest nawodniona i lekka. Powinna być równocześnie przepuszczalna i zdolna do utrzymania wody. 

Kiedy najlepiej zabrać się za sadzenie?

Dużo zależy od wybranego rodzaju drzewka. Rośliny z gołym korzeniem najlepiej sadzić późną jesienią lub wiosna na początku sezonu. To wydłuży im czas zakorzeniania się i szczepienia. Drzewka wiosną sadzone mają więcej czasu na przystosowanie się do gleby. Jeśli decydujesz się na sadzenie drzew owocowych po sezonie, zrób to jeszcze w listopadzie, przed przyjściem największych przymrozków. 

Kupiłeś drzewko w doniczce? Z nim nie powinno być większych problemów. Nie ma określonej pory na sadzenie drzewek owocowych kupionych w ziemi. Najlepiej zabrać się za to jednak w sezonie. Kiedy warunki są optymalne do ukorzeniania się nowych roślin. 

drzewkodrzewkodrzewkodrzewko

Jak posadzić drzewko owocowe – instrukcja krok po kroku

Proces sadzenia roślin owocowych może się wydawać skomplikowany. Z naszą instrukcją nie powinieneś jednak mieć większych problemów z umieszczeniem ich w ziemi. Przed sadzeniem zrób jeszcze dodatkowy przegląd systemu korzeniowego drzewka. Uszkodzone korzenie mogą negatywnie wpływać na rozwój całej rośliny, powodując na przykład niższy wzrost. Wszystkie złamane i zgniłe kawałki usuń przed wsadzeniem kwiatów do ogródka. 

  1. Wykopanie dołka – po przygotowaniu ziemi należy wykopać odpowiedniej wielkości i głębokości dołek. Umieść w nim roślinkę uważając na system korzeniowy. Dno dołka nie powinno być mocno przyklepane. Korzenie roślin muszą mieć miejsce na głębsze wejście w ziemie.
  2. Umieszczenie palika – palikowanie to dobry sposób na zabezpieczenie wzrostu rośliny. Przywiązując ją do specjalnego drążka, niwelujemy możliwości uszkodzenia rośliny we wczesnej fazie jej wzrostu. Umieszczając palik w ziemi, koniecznie uważaj na korzenie. Możesz je delikatnie rozsunąć, tworząc szczelinę o odpowiedniej wielkości. Palik wbij na 30 cm do 60 cm, najlepiej minimum 10 cm od sadzonej rośliny. Upewnij się, że słupek jest stabilny. 
  3. Kopczyk – odpowiednie zasypanie dołka również wpływa na późniejszy wzrost roślin. Wypełnij go ziemią żyzną, która dokładnie zasłoni korzenie drzewa. Przy tym wszystkim dopilnuj, żeby miejsce szczepienia znajdowało się delikatnie nad ziemią. To będzie nasza pierwsza warstwa gleby. Sadzonki drzew owocowych najlepiej zasypywać dodatkowo kompostem lub nawozem. Odpowiednio nada się do tego obornik lub torf. Dostarczą one roślinom odpowiednie składniki pokarmowe już na początku wzrostu. Dzięki temu w przyszłości będziesz cieszyć się zdrowymi plonami. 
  4. Obfite podlanie – świeżą ziemię przez kilka pierwszych dni należy obficie podlewać wodą. 

Skoro drzewko znalazło się w ziemi, możesz poczuć się jak prawdziwy ogrodnik lub działkowicz. Zobacz, co należy zrobić, żeby roślinki w kolejnych latach rozwijały się zdrowo. 

Pielęgnacja drzew owocowych – nawadnianie i nawożenie

Zasadzenie rośliny mamy już za sobą, teraz pora zająć się jej pielęgnacją, tak abyśmy z czasem mogli cieszyć się obfitymi plonami. 

Owoce i warzywa należy często podlewać. Zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim, kiedy słońce szybko wysusza ziemie. Zapisz w kalendarzu, kiedy należy nawadniać swoje roślinki. Sprawę może ułatwić Ci specjalny system nawadniający do zainstalowania w ogrodzie. Da się je łatwo zainstalować i zaprogramować. Niektóre modele będą same kontrolowały ilość zużytej wody.

Niezwykle ważne jest również nawożenie. Analiza gleby jest bardzo istotna na samym początku całego procesu, warto jednak nawet po posadzeniu rośliny robić testy na pH. W ten sposób będziesz mógł dowiedzieć się, czego potrzebują Twoje drzewka owocowe. 

Dość istotne dla utrzymania zdrowej formy drzewka jest również ich przycinanie. Wpływa to pozytywnie na intensywność kwitnięcia i może przyspieszyć czas owocowania. Gałęzie należy dokładnie skracać. Nie możemy usunąć za dużo korony, bo inaczej drzewko podupadnie na zdrowiu.

Do Twoich zadań będzie należało również monitorowanie zdrowia drzew. Oznaką chorób albo szkodników może być na przykład zwolniony wzrost i dziwny wygląd kory. Nie jest to jednak reguła! Koniecznie zaopatrz się w środki ochronne dla roślin, które odstraszą nieprzyjazne robaki. 

Co jeszcze możesz zrobić? Staraj się nie wykopywać zbędnych dołków niedaleko swoich sadzonek. Zadbaj o odpowiednie odległości w swoim sadowniku. Korzenie muszą mieć dużo miejsca i swobody do prawidłowego rozwoju. 

drzewkodrzewkodrzewkodrzewko

Sposób na obfite plony? Sprawdź nasze pomysły 

Drzewka owocowe nie należą do najszybciej rosnących roślin. Inwestując we własny, mały sadownik warto uzbroić się w cierpliwość. Jest jednak kilka rzeczy, które możemy zrobić, które powinny pozytywnie wpłynąć na obfitość i tempo ich wzrostu. 

Zacznij od regularnego nawożenia. Drzewka owocowe, podobnie jak wszystkie inne rośliny, potrzebują konkretnych składników odżywczych. Ich odpowiednia ilość wpłynie nie tylko na stan i obfitość plonów, ale również na jakość produkowanych owoców.

Jeśli interesuje Cię przede wszystkim wzrost, postaw na nawozy azotowe, fosforowe i potasowe. To te składniki odpowiadają przede wszystkim za stymulację liści, rozwój korzeni i intensywność owocowania. Jeśli planujesz używanie nawozów chemicznych, koniecznie zwróć uwagę na dawkowanie. Zbyt duża ilość produktu może mieć szkodliwe skutki nie tylko dla kwiatów, ale również dla ludzi.

Pamiętaj również o tym, że młode drzewka mogą potrzebować dużo więcej uwagi, niż starsze i większe rośliny. Na początkowych etapach wzrostu są bardzo wrażliwe. Warto zapewnić im odpowiednią ochronę przed wiatrem, żeby delikatne gałązki się nie połamały. 

Drzewka owocowe w marketach to wcale nie jest zły pomysł. Mogą wymagać od Ciebie trochę czasu i uwagi w trakcie pielęgnacji. Jeśli jednak podoba Ci się pomysł posiadania własnego sadu, będą dobrą praktyką do rozpoczęcia swojej przygody z ogrodnictwem. 

Data Publikacji: 31.05.2024