Jak stworzyć odpowiednie warunki składowania żywności

Wyrzucanie jedzenia jest słusznie potępiane jako działanie nieodpowiedzialne i nieekonomiczne. Dlatego jeśli robimy zapasy na dłuższy czas, warto wiedzieć co zrobić, żeby żywność długo była świeża i trafiła na nasze stoły z zachowaniem pełnej wartości odżywczej.

spiżarniaMiejsce

Dobór odpowiedniej przestrzeni do schowania wiktuałów jest kluczowy. Większość z nas dysponuje lodówką i zamrażarką, ale to nie jedyne miejsce w domu, w których możemy przechować jedzenie.

Spiżarnia

Jeśli pozwala na to ilość pokoi, możemy wydzielić osobne pomieszczenie na spiżarkę. Nie musi być wielka i przestronna, ważne jednak, by była chłodna i sucha. Koniecznie musi to być pomieszczenie bez dostępu wilgoci, dlatego musimy zapewnić sprawną wentylację, która zapobiegnie skraplaniu się wody w nieogrzewanym pomieszczeniu. Spiżarnia nie powinna mieć okien – nie tylko zajmą cenną przestrzeń, ale mogą również wpłynąć na wahania temperatury. W tak urządzonym wnętrzu możemy trzymać produkty suche (kasze, makarony, zboża), ale także długo dojrzewające wędliny czy owoce i warzywa.

Piwnica

Znacznie chłodniejszą temperaturę mamy w piwnicy. Pamiętajmy jednak (zwłaszcza jeśli mieszkamy w starej kamienicy lub bloku), że dolne partie budynku mogą podchodzić wilgocią lub nie będą wystarczająco chronić przed insektami i gryzoniami. W takim przypadku musimy unikać trzymania niezamkniętych pojemników. W suchej i bezpiecznej piwnicy możemy przechowywać nie tylko słoiki, ale także wszystkie produkty wymagające stałej temperatury w okolicach 14-16 ᵒ C. Jeśli usypiemy niewielką pryzmę piasku lub sypkiej ziemi, możemy trzymać w takim kopcu marchewki, pietruszki i inne byliny. Piwnica będzie także idealnym miejscem na przechowanie ziemniaków.

Kuchnia

Szafki i szuflady kuchenne posłużą nam do przechowywania wykorzystywanych na co dzień suchych produktów, dlatego także w tym miejscu musimy upewnić się że nie ma w nim wilgoci ani wszędobylskich intruzów. Jeśli zauważymy braki w produktach, nadgryzienia na opakowaniach lub odchody – oznacza to obecność niechcianych mysich lokatorów. Mrówki i inne insekty będą zauważalne goły okiem, w obu przypadkach trzeba zastosować środki dezynsekcyjne. Pamiętajmy, by przed jego zastosowaniem zabezpieczyć nienaruszone produkty żywnościowe.

Najpowszechniej używanym miejscem do przechowywania żywności jest lodówka i zamrażarka. Pamiętajmy, że im niższa półka, tym chłodniej. Dlatego na najwyższej trzymajmy produkty mleczne, których flora bakteryjna ginie w niższej temperaturze. Szybko psujące się produkty trzymajmy w części środkowej, a owoce i warzywa w dolnej szufladzie. Jeśli lubimy gromadzić duże zapasy, postarajmy się o osobną zamrażarkę, pamiętajmy jednak, że jej głośna praca wymaga, by została postawiona z dala od przestrzeni mieszkalnej. Osobne pomieszczenie chłodnicze w budownictwie jednorodzinnym jest nieuzasadnione nawet w wypadku dużego spożycia świeżych produktów.regał castorama

Przechowanie

Każdy produkt żywnościowy ma swoją przydatność do spożycia, dlatego przed zakupem najlepiej jest dowiedzieć się, do kiedy będziemy mogli go wykorzystać. Nie kupujmy bez zastanowienia owoców czy mięsa o nieodległej dacie przydatności, a jeśli już nam się to zdarzy, warto zamrozić je na później. Pamiętajmy jednak, że niektóre z warzyw i owoców po rozmrożeniu tracą nieco ze swojego aromatu i nadają się bardziej na przetwory. Zwykle w lodówce panuje temperatura od 0 do 2ᵒ C, co zapewnia chłodzenie, ale nie zamarzanie. Jeśli nie trzymamy szybko psujących się produktów, możemy zwiększyć tę temperaturę o kilka stopni.

Pamiętajmy by produkty wydzielające mocny zapach(ryby, mięsa, cebula, czosnek) nie znajdowały się w okolicy chłonących artykułów, takich jak ser biały czy masło – najlepiej trzymać je w szczelnych pojemnikach.

Aby mieć pewność co do przydatności schowanych w zamrażarce produktów, do woreczków, w których się znajdują załączajmy kartki z datą włożenia ich do zamrażarki. Nie zaszkodzi także widoczny opis tego, co znajduje się w pojemniku, ponieważ większość smakołyków pokrytych szronem wygląda bardzo podobnie.

Data publikacji: 23.09.2015